Menu

Dnes je Světový den luštěnin 2024: Čočku připravíte i v rýžovaru

Dnes je Světový den luštěnin 2024: Čočku připravíte i v rýžovaru

Luštěniny jsou plné důležitých živin a řadí se mezi nejzdravější potraviny, které bychom měli pravidelně zařazovat do jídelníčku. Není tedy divu, že mají “svůj den” v kalendáři. Ten připadá na 10.2. a oslavit bychom ho měli jak jinak, než pořádnou porcí luštěnin. Věděli jste, že čočku nemusíte vařit jen v obyčejném hrnci? Vyberte ten správný rýžovar a usnadněte si práci s přípravou oblíbených pokrmů.

Jak uvařit čočku v rýžovaru?

Ačkoliv je název tohoto přístroje trochu zavádějící, v rýžovaru nemusíte připravovat pouze rýži. Skvěle se hodí například u uvaření předem namáčených luštěnin. Na to je ale potřeba myslet již při nákupu rýžovaru. Vybírejte z modelů, které mají buďto přednastavené programy, nebo disponují časovačem.

Při vaření čočky v rýžovaru je klíčový poměr vody a luštěniny, ostatně stejně jako u rýže. Na každý šálek čočky připadnou dva šálky vody. Pokud je však čočka předem namočená, přidejte k šálku luštěnin pouze jeden a půl hrnku vody.

Pro lepší chuť můžete přímo k čočce přidat koření. Kromě soli, která je základ, můžete přidat také česnek, majoránku nebo tymián. Chcete-li připravovat čočku na kyselo, ocet nebo jakékoliv jiné kyselé přísady přidávejte až po uvaření. V opačném případě mohou slupky luštěnin ztvrdnout a nebude je možné uvařit úplně do měkka.

Máte-li rýžovar s programem pro přípravu luštěnin, je vaření ještě snadnější. Pokud ne, nastavte časovač na hrnci na 40 minut. Pokud preferujete červenou čočku, stačí asi 15 minut přípravy a luštěninu před vařením nenamáčíme. Pro ještě lepší výsledek je dobré obsah hrnce v polovině času promíchat.

Jaké další pokrmy lze v rýžovaru připravit

Jak jsme si již nastínili výše, rýžovar je mnohem univerzálnější kuchyňský pomocník, než nám jeho název napovídá. Co dalšího lze s tímto přístrojem efektivně, rychle a bez zbytečného špinění několika kusů nádobí připravit?

  • Quinoa – je ideální surovina pro přípravu v rýžovaru. Stačí ji umýt a vložit do hrnce s vodou dle doporučeného poměru. Během krátké doby získáte perfektně uvařenou quinou, kterou lze využít jako základ mnoha zdravých jídel.
  • Dušená a vařená zelenina – rýžovar je skvělý pro vaření zeleniny, případně její přípravu v páře. Do koše rýžovaru vložte čerstvé kousky brokolice, mrkve, cukety či jiné oblíbené zeleniny. Během několika minut získáte šťavnatou, zachovalou a zdravou přílohu či samostatné jídlo.
  • Rizoto – připravit můžete i kompletní rýžové pokrmy. Stačí k rýži přidat další oblíbené ingredience jako je zelenina, vývar či bylinky a připravit tak chutné a krémové rizoto během pár minut.
  • Sladký rýžový nákyp – to samé platí i pro rýži na sladko. Nákyp připravíte z rýže, mléka, cukru a vanilkového extraktu. Rýžovar zajistí rovnoměrné uvaření i prolnutí chutí.
  • Maso se zeleninou i přílohou – pokročilejší modely rýžovarů umožňují přípravu celých jídel. Stačí použít koš pro vaření v páře, nastavit správný program nebo časovač a připravíte i plnohodnotnou večeři, jakou je například losos s bramborem či kuřecí prso se zeleninou.
  • Polévky – v hrnci s režimem “Slow cook” připravíte klidně i dlouho tažený, silný masový vývar.

Oblíbené multifunkční rýžovary

Chcete-li využít funkce rýžovaru naplno a kromě klasické rýže si v hrnci uvařit i další jídla, zainvestujte do lepšího modelu s přednastavenými programy, časovačem, odloženým startem i různým příslušenstvím. Tím může být například koš pro přípravu v páře, držák na vaření vajec, naběračka či odměrka.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.