Menu

Dioptrické brýle z online optiky (2024): Vyhozené peníze, nebo nákup roku? (Recenze)

Dioptrické brýle z online optiky (2024): Vyhozené peníze, nebo nákup roku? (Recenze)
Foto: Lucie Sobotová

*Jedná se o nezávislou recenzi, jejímž cílem je poskytnout tip na zajímavou službu.

Možná už jste slyšeli o možnosti zakázkové výroby dioptrických brýlí z online optiky (např. Alensa a další její e-shopy, Lentiamo, Fielmann, Bryle-online, Eyerim, Bryle-domu aj.). A možná jste měli stejně jako já obavy, že vám takové brýle nebudou vyhovovat. Protože jsem na tuto službu nenašla žádné pořádné recenze, rozhodla jsem se ji risknout. Dioptrické brýle za poloviční cenu než z kamenné optiky prostě stály za to.

Výběr brýlí je rychlý a pohodlný

Dioptrické brýle jsem si objednala z e-optiky Čočky-kontaktní, která patří Alense. Výběr brýlí zde proto funguje stejně jako u jiných e-shopů této společnosti. V sekci “Dioptrické brýle” najdete velký výběr dámských a pánských obrouček. Každé obroučky mají uvedené rozměry (šířka brýlí, délka stranice, šířka a výška skla spod.). Ideální velikost můžete zjistit podle svých současných brýlí, které vám dobře sedí (rozměry by měly být uvedené z vnitřku stranice).

Případně můžete využít rádce na webu. U každých obrouček najdete v prokliku „Jakou mám velikost?“ jednoduchý postup, jak odhadnout velikost brýlí přiložením kreditní karty pod oko. Jakmile si vytipujete několik obrouček dle rozměrů a vašeho vkusu, můžete si je virtuálně vyzkoušet. Online zkoušečka funguje velmi dobře, stačí jen povolit přístup k webkameře a propracovaný systém vám automaticky nasadí obroučky (viz obrázek).

Poté si vyberete typ skel podle vašich potřeb a zadáte parametry naměřené optometristou/očním lékařem (případně můžete nahrát svůj předpis). Je třeba vyplnit také vzdálenost zornic. Pokud ji neznáte, můžete si ji změřit vytištěným pravítkem, nebo online měřením s pomocí přikládání kreditní karty. Doporučuji pro kontrolu provést obě měření a vyplnit shodnou hodnotu.

Cena je poloviční než v optice

Celkově mě dioptrické brýle vyšly na 3 379 Kč, což je podle mých zkušeností poloviční cena, než bych zaplatila v kamenné optice. Nutno ale podotknout, že jsem si objednala poměrně levné obroučky značky Crullé. Většinu času nosím kontaktní čočky, takže do brýlí nemusím příliš investovat.

Položka objednávky Cena
  • Obroučky Crullé TR1726 C5 (velikost M)
  • Čočky na dálku P -4.0 / L -4.0, tenčené COMFORT
  • Doplňková úprava samozabarvovací hnědé čočky
699 Kč

1 490 Kč

1 190 Kč

Celkem 3 379 Kč

 

Pro celodenní nošení bych doporučila zvážit nákup obrouček od osvědčených výrobců (např. Ray-Ban, Guess, Carrera, Tommy Hilfiger, Polaroid). Výsledná cena se tím samozřejmě navýší, ale pořád bude nižší než v kamenné optice. Některé dodatečné úpravy skel jsem měla zahrnuty v ceně (např. antireflex, UV filtr, extra tvrzení). V kamenné optice jsem si za ně v minulosti musela připlatit.

Výroba brýlí trvala 10 dní (nejspíš ji trochu prodloužily svátky, jinak výrobce uvádí 5 dní) a dodání 2 dny. Brýle mi sedí i bez dodatečné úpravy postranic mnohem lépe než poslední dvoje z kamenné optiky. Brýle jsou lehké a ze samozabarvovacích čoček jsem nadšená. Pokud bych brýle přesto chtěla vrátit, dostala bych zpět jen cenu obrouček. Skla vrátit nelze, což je u výroby na zakázku běžné. Reklamace v případě závady/špatného vyrobení je pochopitelně možná.

Porovnání s kamennými optikami

V kamenných optikách, se kterými mám zkušenost (GrandOptical, FOKUS Optik, menší soukromé optiky), se ke mě chovali vždy velmi vstřícně. Jen si mi opakovaně stalo, že mi nabízeli obroučky, které mi byly velké a brýle mi poté neseděly. Až v on-line optice jsem zjistila, že mám vybírat nejen podle vkusu, ale také podle rozměrů.

Toto je porovnání výhod a nevýhod nákupu dioptrických brýlí on-line na Čočky-kontaktní (resp. Alensa) versus v kamenné optice na základě mých osobních zkušeností:

Klady

  • Snadný a rychlý nákup z pohodlí domova
  • Velký výběr obrouček (ale je dobré vybírat primárně podle rozměrů a ne jen podle vkusu)
  • Vychytané virtuální zkoušení obrouček
  • Výrazně nižší cena 
  • Dodané brýle předčily očekávání

Zápory

  • O něco delší doba dodání 
  • Obroučky si nelze před nákupem osobně vyzkoušet
Od 500 Kč Cena obrouček Crullé bez skel

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.