Menu

Falešný portál „Identita občana“ krade Čechům bankovní údaje, aby je následně obral o všechny peníze na účtu

Falešný portál „Identita občana“ krade Čechům bankovní údaje, aby je následně obral o všechny peníze na účtu
Zdroj fotografie: Pexels a Identita občana

S rozvojem Identity občana, přes níž můžete jednoduše komunikovat s mnoha českými úřady, zneužívají jejího jména také podvodníci. Ti zakládají falešné webové stránky, které jsou věrohodně okopírované, a jejichž výsledkem je ukrást lidem přihlašovací údaje k bankovní aplikaci.

Pozor na vyhledávání i podvodné SMS

V tomto případě využívají podvodníci k nalákání obětí hned dvou způsobů. Tím prvním je již poměrně známý phishing, kdy jim pošlou SMS s nějakou výzvou – Digitální a informační agentura pod správou české vlády uvádí, že například lákají k přihlášení s tím, že má občan připravenou nějakou odměnu, nebo že se vyskytl problém s daňovým výkazem za předcházející rok.

Kdo se přitom přihlásí přes přiložený odkaz, je okraden. V druhém případě pak můžete narazit na falešné stránky přímo ve vyhledávači Google, pokud zadáte „Identita občana“ – jak je vidět na screen níže, vyskočí jako první dvě placené reklamy, obě s identickou grafikou jako oficiální stránky.

Falešná Identita občana

Identita občana na falešných stránkách, správná je až ta třetí

Na první pohled je nelze rozpoznat, indicií je však právě ona URL adresa. Ta správná je pouze jedna, a sice https://www.identitaobcana.cz/, kdežto klamavá je „idobcana.com“ nebo „oplasitaobcana.com“, nicméně může být i jiná – podvodníci jich postupně registrují více a více. Vedle toho se můžete setkat s gramatickými i jinými chybami, špatným skloňováním slov apod.

Čechy lákají na přihlášení do bankovnictví

Hlavním cílem podvodníků je vytáhnout z českých občanů přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, protože právě přihlášení přes něj vyžadují. Vy se přitom můžete do pravé Identity občana přihlásit přes bankovní identitu (Bank ID), takže právě toho útočníci zneužívají.

Podvodné SMS lákající k přihlášení do portálu Identity občana

Podvodné SMS lákající k přihlášení do portálu Identity občana

Vždy si proto dobře ověřte, zda jste na správné adrese, a přihlášení i transakce si zabezpečte dalšími prvky, zejména pak těmi biometrickým – tedy že budete jak přístup do bankovnictví, tak jednotlivé platby potvrzovat otiskem prstu / nasnímáním obličeje přes telefon (na SMS se nespoléhejte).

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.