Inkoustová nebo laserová tiskárna? Výhody, nevýhody & Co je lepší?
Menu

Inkoustová nebo laserová tiskárna? Co je lepší?

Inkoustová nebo laserová tiskárna? Co je lepší?

Výběr tiskárny patří mezi disciplíny, které nejsou na první pohled zcela zřejmé. I když se mohou tvářit laserové tiskárny jako lepší varianta, vždy záleží na účelu použití. Laserové tiskárny jsou vhodné pro rychlý tisk ve velkém objemu, typicky do kanceláře, moc dobře si ale neporadí, pokud vám jde o kvalitní obrázky. Inkoustové tiskárny totiž svou podstatou umožňují lepší přechody barev. Ty jsou v případě laseru ostré a nejsou plynulé. Podrobněji si charakteristiky těchto typů popíšeme níže.

Laserové a inkoustové tiskárny jsme osobně otestovali, jejich srovnání najdete v našem testu tiskáren.

Shrnutí článku

  • Výhody a nevýhody laserových tiskáren – Tisk laserové tiskárny je velmi rychlý, nenáročný a nevyžaduje pravidelný provoz. Náklady jsou průměrné, ale tisk obrázků nedosahuje vysokých kvalit.
  • Výhody a nevýhody inkoustových tiskáren – Pořizovací cena inkoustových kazetových tiskáren je skutečně nízká, náklady na tisk ale vysoké. Modely s tankovým systémem jsou dražší, ale spotřeba je naprosto minimální. Inkoustové tiskárny si poradí dobře při produkci obrázků.
  • Srovnání laserových a inkoustových tiskáren – Ve srovnání s laserovými tiskárnami je provoz inkoustových modelů typicky výrazně pomalejší. Papír vyjíždí vlhký a musí zaschnout. Na druhou stranu jsou pořizovací náklady zařízení s barevným provozem podstatně nižší.
  • Závěrečné doporučení – Pokud hledáte model do kanceláře a potřebujete tisknout velké objemy textových dokumentů, zaměřte se na laserové modely. V domácnosti a při práci s grafikou či fotografiemi ale oceníte spíše inkoustová zařízení. Inkoustová s kazetami (cartrifge) zvolíte pokud netisknete moc často. Inkoustové tankové, pokud doma tisknete velmi často (aspoň 2x týdně).

Výhody a nevýhody laserových tiskáren

I když může znít pojem „laserová tiskárna“ skoro jako z nějakého sci-fi filmu, samotný princip fungování je velice jednoduchý. Tiskárna je vybavena tiskovým válcem. Když odešleme data k tisku, laser na válec vypálí požadovaný obraz, ten se obtiskne na projíždějící papír a následně zažehlí. Zažehlení většinou probíhá pomocí optického válce. To je právě ten důvod, proč papír z tohoto typu zařízení vychází teplý.

Technologie nepracuje s tekutým inkoustem, tiskárna tak může pracovat velice rychle a papír vyjíždí suchý. Náklady spojené se spotřebními doplňky činní na jeden černobílý výtisk A4 většinou okolo 0,5–1 Kč. Počítat je potřeba s trochu vyšší spotřebou energie, kterou využívá tiskárna při zažehlování.

Laserové tiskárny jsou vynikajícím společníkem, pokud od nich vyžadujete tisk textových dokumentů. Nejlépe tedy těch černobílých. Barevné tiskárny s touto technologií jsou poměrně drahé a na výsledky nedosahují vysoké kvality. Za největší benefit můžeme označit velmi rychlý tisk a snadnou údržbu. Narozdíl od inkoustových tiskáren totiž nehrozí riziko zasychání tiskových hlav.

Výhody a nevýhody inkoustových tiskáren

Inkoustové tiskárny využívají pro své fungování kombinaci tiskové hlavy a tekutého inkoustu. Tisková hlava nanáší jemné kapičky barvy na papír a tímto způsobem generuje obrázky. Tisková hlava může být oddělená od inkoustu (tankové tiskárny), nebo v sobě má uzavřený zásobník barvy (klasické kazetové tiskárny). Ať už jde o první nebo druhý typ, zásadní výhodou je schopnost produkovat plnobarevné obrázky a fotografie vysoké kvality.

Díky způsobu fungování, tedy nanášení tekuté barvy, jsou barevné přechody zcela plynulé a i ta nejlevnější tiskárna dosáhne dosti solidních výsledků. Bohužel ale nepotěší pomalý chod. Zařízení tohoto typu se proto nedoporučují do kanceláří, ve kterých dochází k tisku velkého objemu textových dokumentů. Na druhou stranu je tato varianta díky nízkým pořizovacím nákladům a univerzálnosti nejlepší na doma.

Pokud se ale rozhodnete pro volbu inkoustového modelu, raději jej využívejte pravidelně. V případě, že byste nechali zařízení stát moc dlouho ladem a skladem, barva vám v tiskové hlavě zaschne a budete ji muset vyčistit či vyměnit.

Kazetové inkoustové tiskárny

Kazetové modely se považují za drahou, ale zároveň bezúdržbovou variantu. Samotné zařízení sice pořídíte už za částku okolo 1 000 Kč, ale za kazety (tonery) si připlatíte. To nemusí být na první pohled zřejmé, protože jejich cena se pohybuje na úrovni několika stokorun, ale stejně tak limitovaná je jejich životnost. Běžná cena barevně potištěného papíru formátu A4 bývá okolo 1,5 Kč.

Tankové inkoustové tiskárny

Za největší benefit spojený s těmito zařízeními můžeme bezesporu považovat jejich ekonomickou úspornost. Barvu kupujete v lahvičkách a doplňujete do nádržek (tanků). Na jednu náplň vytisknete například i okolo 8 000 stran, přičemž náklady na všechny barvy budou v řádech vyšších stokorun. To v praxi znamená cenu barevného tisku A4 nižší než 0,1 Kč.

Srovnání laserových a inkoustových tiskáren

Všeobecně platí, že jsou laserové tiskárny vhodné spíše do kanceláří či domácností, ve kterých převládá velkoobjemový tisk textových dokumentů. Náklady lze označit za průměrné, kvalita obrázků ale nijak vysoká není. Oproti tomu inkoustové modely generují vysoce kvalitní obrázky i v těch nejnižších cenových hladinách, pro velké objemy a rychlý tisk ale nejsou vhodné. Nejlevnější kazetové tiskárny mají navíc velice drahý tisk.

Technologie Výhody Nevýhody Běžná cena
Laserová tiskárna + vysoká rychlost tisku
+ tisk ve velkém objemu
– vyšší pořizovací cena
– horší tisk obrázků
2 000 – 100 000 Kč
Kazetová inkoustová tiskárna + nízké pořizovací náklady
+ solidní kvalita tisku
– pomalejší tisk
– vysoké náklady na tisk
1 000 – 35 000 Kč
Tanková inkoustová tiskárna + nejnižší náklady na tisk
+ vysoká kvalita tisku
– vyšší pořizovací cena
– papíry vyjíždějí vlhké
3 000 – 35 000 Kč

Závěrečné doporučení

Pokud hledáte tiskárnu do kanceláře, píšete knihu, studujete nebo děláte jakoukoliv jinou práci, při které budete potřebovat generovat zejména textové dokumenty, zaměřte se na laserovou technologii. Tisk bude rychlý, spolehlivý a nebude vyžadovat náročnější údržbu. Naproti tomu pro tisk obrázků i v domácnosti uspějí spíše inkoustové tiskárny, díky své univerzálnosti schopnosti produkce kvalitních obrázků. Pro účely tisku plakátů či fotografií doporučujeme kvalitnější zařízení s tankovým systémem.

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.