Výběr tiskárny patří mezi disciplíny, které nejsou na první pohled zcela zřejmé. I když se mohou tvářit laserové tiskárny jako lepší varianta, vždy záleží na účelu použití. Laserové tiskárny jsou vhodné pro rychlý tisk ve velkém objemu, typicky do kanceláře, moc dobře si ale neporadí, pokud vám jde o kvalitní obrázky. Inkoustové tiskárny totiž svou podstatou umožňují lepší přechody barev. Ty jsou v případě laseru ostré a nejsou plynulé. Podrobněji si charakteristiky těchto typů popíšeme níže.
Laserové a inkoustové tiskárny jsme osobně otestovali, jejich srovnání najdete v našem článku Jak vybrat tiskárnu.
Shrnutí článku
I když může znít pojem „laserová tiskárna“ skoro jako z nějakého sci-fi filmu, samotný princip fungování je velice jednoduchý. Tiskárna je vybavena tiskovým válcem. Když odešleme data k tisku, laser na válec vypálí požadovaný obraz, ten se obtiskne na projíždějící papír a následně zažehlí. Zažehlení většinou probíhá pomocí optického válce. To je právě ten důvod, proč papír z tohoto typu zařízení vychází teplý.
Technologie nepracuje s tekutým inkoustem, tiskárna tak může pracovat velice rychle a papír vyjíždí suchý. Náklady spojené se spotřebními doplňky činní na jeden černobílý výtisk A4 většinou okolo 0,5–1 Kč. Počítat je potřeba s trochu vyšší spotřebou energie, kterou využívá tiskárna při zažehlování.
Laserové tiskárny jsou vynikajícím společníkem, pokud od nich vyžadujete tisk textových dokumentů. Nejlépe tedy těch černobílých. Barevné tiskárny s touto technologií jsou poměrně drahé a na výsledky nedosahují vysoké kvality. Za největší benefit můžeme označit velmi rychlý tisk a snadnou údržbu. Narozdíl od inkoustových tiskáren totiž nehrozí riziko zasychání tiskových hlav.
Inkoustové tiskárny využívají pro své fungování kombinaci tiskové hlavy a tekutého inkoustu. Tisková hlava nanáší jemné kapičky barvy na papír a tímto způsobem generuje obrázky. Tisková hlava může být oddělená od inkoustu (tankové tiskárny), nebo v sobě má uzavřený zásobník barvy (klasické kazetové tiskárny). Ať už jde o první nebo druhý typ, zásadní výhodou je schopnost produkovat plnobarevné obrázky a fotografie vysoké kvality.
Díky způsobu fungování, tedy nanášení tekuté barvy, jsou barevné přechody zcela plynulé a i ta nejlevnější tiskárna dosáhne dosti solidních výsledků. Bohužel ale nepotěší pomalý chod. Zařízení tohoto typu se proto nedoporučují do kanceláří, ve kterých dochází k tisku velkého objemu textových dokumentů. Na druhou stranu je tato varianta díky nízkým pořizovacím nákladům a univerzálnosti nejlepší na doma.
Pokud se ale rozhodnete pro volbu inkoustového modelu, raději jej využívejte pravidelně. V případě, že byste nechali zařízení stát moc dlouho ladem a skladem, barva vám v tiskové hlavě zaschne a budete ji muset vyčistit či vyměnit.
Kazetové modely se považují za drahou, ale zároveň bezúdržbovou variantu. Samotné zařízení sice pořídíte už za částku okolo 1 000 Kč, ale za kazety (tonery) si připlatíte. To nemusí být na první pohled zřejmé, protože jejich cena se pohybuje na úrovni několika stokorun, ale stejně tak limitovaná je jejich životnost. Běžná cena barevně potištěného papíru formátu A4 bývá okolo 1,5 Kč.
Za největší benefit spojený s těmito zařízeními můžeme bezesporu považovat jejich ekonomickou úspornost. Barvu kupujete v lahvičkách a doplňujete do nádržek (tanků). Na jednu náplň vytisknete například i okolo 8 000 stran, přičemž náklady na všechny barvy budou v řádech vyšších stokorun. To v praxi znamená cenu barevného tisku A4 nižší než 0,1 Kč.
Všeobecně platí, že jsou laserové tiskárny vhodné spíše do kanceláří či domácností, ve kterých převládá velkoobjemový tisk textových dokumentů. Náklady lze označit za průměrné, kvalita obrázků ale nijak vysoká není. Oproti tomu inkoustové modely generují vysoce kvalitní obrázky i v těch nejnižších cenových hladinách, pro velké objemy a rychlý tisk ale nejsou vhodné. Nejlevnější kazetové tiskárny mají navíc velice drahý tisk.
Technologie | Výhody | Nevýhody | Běžná cena |
Laserová tiskárna | + vysoká rychlost tisku + tisk ve velkém objemu |
– vyšší pořizovací cena – horší tisk obrázků |
2 000 – 100 000 Kč |
Kazetová inkoustová tiskárna | + nízké pořizovací náklady + solidní kvalita tisku |
– pomalejší tisk – vysoké náklady na tisk |
1 000 – 35 000 Kč |
Tanková inkoustová tiskárna | + nejnižší náklady na tisk + vysoká kvalita tisku |
– vyšší pořizovací cena – papíry vyjíždějí vlhké |
3 000 – 35 000 Kč |
Pokud hledáte tiskárnu do kanceláře, píšete knihu, studujete nebo děláte jakoukoliv jinou práci, při které budete potřebovat generovat zejména textové dokumenty, zaměřte se na laserovou technologii. Tisk bude rychlý, spolehlivý a nebude vyžadovat náročnější údržbu. Naproti tomu pro tisk obrázků i v domácnosti uspějí spíše inkoustové tiskárny, díky své univerzálnosti schopnosti produkce kvalitních obrázků. Pro účely tisku plakátů či fotografií doporučujeme kvalitnější zařízení s tankovým systémem.