Menu

Se zazimováním robotické sekačky dlouho neotálejte: Poradíme proč a jak na to (2024)

Se zazimováním robotické sekačky dlouho neotálejte: Poradíme proč a jak na to (2024)
Zdroje obrázků: Gardena, Husqvarna, Einhell, Ilustrace: Arecenze

*Jedná se o obecně doporučovaný postup, konkrétní kroky se mohou u různých modelů lišit. Vždy postupujte dle pokynů výrobce.

Robotickou sekačku je třeba vhodně zazimovat dřív, než udeří první mrazíky. Jinak riskujete poškození baterie a další citlivé elektroniky. Připravili jsme pro vás obecný návod, jak postupovat krok po kroku.

Je lepší dřív než později

Robotická sekačka je vystavená nepřízni počasí 24 hodin denně. Její baterii a další elektronice proto hrozí poškození mrazem a kondenzací daleko více než v případě klasické sekačky, kterou parkujete v kůlně či garáži. Ideální čas pro zazimování zahradní techniky je od poloviny října do začátku listopadu, nebo dokud nezačnou klesat venkovní teploty pod pod 5°C.

Obecně doporučovaný postup zazimování robotické sekačky je následující:

1. Příprava

Zdroj: Husqvarna

Před uskladněním sekačky dobijeme baterii do plna. Během několika měsíční nečinnosti dochází ke ztrátě energie. Pokud bychom ji nedobili na 100 %, mohlo by dojít k jejímu podbití a následnému poškození. U některých modelů výrobce doporučuje aktivovat režim “zimní spánek”. Sekačku před další manipulací vypneme. Napájecí zdroj stanice odpojíme ze sítě.

2. Očištění

Zdroj: Gardena

Před čištěním se raději ujistíme, že je zařízení vyřazené z provozu. Vybavíme se ochrannými rukavicemi, sekačku otočíme a důsledně očistíme od všech nánosů trávy, bahna a dalších nečistot. K tomu dobře poslouží jemný kartáč (např. na mytí nádobí), kompresor a hadr navlhčený v jemném mýdlové roztoku, nebo k tomu určením čistícím přípravku. Nepoužíváme hrubou sílu ani žádné ostré nástroje, abychom sekačku nepoškodili.

Z důvodu rizika poškození vnitřní elektroniky vlhkostí není vhodné sekačku oplachovat tekoucí vodou (výjimkou jsou modely s vysokou odolností vůči vodě, u kterých výrobce takové čištění umožňuje). Nezapomeneme pořádně očistit kolečka, horní část stroje a dokovací stanici. Nakonec vše otřeme dosucha hadrem. 

3. Kontrola stavu

Zdroj: Gardena

Při čištění si důkladně prohlédneme stav sekačky, zejména ostrost nožů a stav žacího disku. Tupé a poškozené nože vyměníme za nové. Žací disk by neměl být zdeformovaný a nože by se na něm měli volně pohybovat.

4. Správné uložení

Zdroj: Einhell

Pokud je vše v pořádku, můžeme sekačku uskladnit na suché místo s teplotami nad 5°C (kůlna, garáž, sklep…). Sekačku ukládáme s plně nabitým akumulátorem a v poloze na všechna 4 kola. U některých modelů lze akumulátor vyjmout a skladovat jej odděleně.

Stanici můžeme zazimovat na stejné místo. Někteří výrobci ji umožnují nechat venku, pouze ji odpojit od elektrické sítě a zakrýt například kbelíkem. V průběhu zimního období se doporučuje kontrolovat stav baterie a případně ji dobít. Její kapacita by neměla dlouhodobě klesnout pod 30 %.

Zdroje: mujstihl.cz, Sekačky-pily.cz

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.