Jak zazimovat sekačku, aby se na jaře zase rozjela
Od jara do podzimu se sekačka pořádně nadře. Proto není divu, že před zazimováním vyžaduje určité servisní kroky. Benzínová sekačka je na údržbu náročnější, ale základní péči vyžaduje i varianta s elektrickým pohonem. Jaké úkony je potřeba provést, abyste si na jaře ušetřili komplikace s nastartováním i “pomlácený” trávník?
TIP: S výběrem nové sekačky vám poradí náš nákupní rádce Jak vybrat sekačku.
Důkladné očištění od trávy
I když sekačku čistíte po každém sečení, je nutné ji před zimou zbavit důkladně všech zbytků trávy a dalších nečistot. Ale pozor, voda na sekačku nepatří. Mohla by totiž poškodit elektrické součásti. Čištění proto provádějte pouze nasucho a manuálně.
Nejprve odpojte od motoru svíčku (nebo odpojte přívodní kabel) a poté se pusťte do čištění podvozku a sekacího ústrojí. Sejměte sběrný koš a sklopte řidítka. Benzínová sekačka by se neměla příliš naklánět na stranu vzduchového filtru, aby nevytekl motorový olej do karburátoru, což by mohlo vést k problémům s nastartováním. Ideální proto je ji naklonit dozadu na řidítka, případně na stranu výfukového tlumiče, kde riziko poškození nehrozí. Elektrický stroj můžete naklopit do libovolné polohy.
Při čištění postupujte od nejhrubších nečistot k jemnějším. Nánosy trávy nejprve oškrábejte špachtlí, poté odrbejte rejžákem a dočiště se smetákem, nebo vyfoukejte kompresorem či fukarem na listí. Poté sejměte nůž z unašeče, očištěte ho a zkontrolujete, jestli není poškozený či tupý. Pokud ano, je potřeba jej nabrousit. Po vyčištění podvozku a nože očistěte kolečka, kryt chladiče a vyfoukejte, nebo vymeťte sběrný koš.
Nabroušení a vyvážení nože
Nejsnadnější a nejjistější je nechat nůž nabrousit v odborném servisu. Jestliže si na úkon troufáte sami, budete potřebovat rozbrus, stolní brusku, nebo klidně i ruční pilník. Postupujte opatrně a snažete se odbrousit z obou stran stejné množství, abyste měli co nejméně práce s následným vyvažováním.
Nasaďte nůž na špičatý předmět (např. na šroubovák nebo pilník) a zkontrolujte jeho vyvážení. V případě že nůž přepadá na jednu stranu, je potřeba právě tuto stranu ještě trochu ubrousit. Úkon provádějte opravdu pečlivě. Špatně vyvážený nůž se projevuje vibracemi při sekání a může vést až k poškození sekačky. Pokud je nůž velmi poškozený, můžete jej vyměnit za nový podle konkrétního modelu sekačky.
Výměna oleje a odstranění paliva
Na podzim je dobré provést výměnu oleje. Po sezóně totiž bývá velmi znečištěný, čímž klesají jeho mazací schopnosti. Úkon nenechávejte až na jaro, protože by se nečistoty v oleji mohly přes zimu usadit ke dnu a nešly by dobře odstranit. Olej odstraňte pomocí odsávačky oleje, kterou zakoupíte v každém hobby marketu. Některé sekačky mají dokonce vypouštěcí šroub oleje, díky kterému je výměna pohodlnější. Do vyprázdněné nádržky poté doplňte nový olej. Typ a množství oleje udává výrobce.
Motorové oleje
Kotoučové busky
Drobnější servisní úkony
Dalším z důležitých servisních úkonů je kontrola vzduchového filtru. Pokud není příliš znečištěný, stačí jej vyfoukat stlačeným vzduchem (v případě papírového filtru), nebo vyprat v mýdlové vodě, či benzínu (molitanový filtr). Extrémně znečištěný, nebo poškozený filtr je třeba vyměnit za nový.
Nakonec je třeba zkontrolovat svíčky. Někdy stačí jen jejich vyšroubování a očištění kovových kontaktů. Pokud jsou kontakty opálené, svíčku raději vyměňte. To ale můžete nechat až na jaro, aby byla svíčka co nejnovější. U akumulátorových sekaček a sekaček se startovací baterií nezapomeňte vyjmout akumulátory, dát je nabít alespoň na 70 % a uložit na místo, kde nehrozí zamrznutí.
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.