Menu

Jaké telefony očekávat v roce 2023

Jaké telefony očekávat v roce 2023

Rok sice teprve začal, ale už nyní je k dispozici celá řada předpovědí spojených s technologiemi. A nejvíce se jich tradičně týká mobilů, které nám výrobci mohou, ale také nemusí představit v roce 2023. Jaké nás tedy čekají novinky? Prvním, kdo nám letos představí své vlajkové modely je Samsung. Ten už ostatně ke své události Galaxy Unpacked vydal pozvánku, mobily se představí za necelý týden 1. února.

Předpokládat kroky výrobců je tak trochu věštění podobné predikcím, který projekt zabije Google tentokrát. Narozdíl od predikcí kroků Googlu se ale dokážeme prostřednictvím znalosti trhu (výrobci mají standardně určitou rutinu ve vydávání mobilů) opřít i o nějaká ta reálná data. Kupříkladu se dá poměrně spolehlivě předpokládat, že nové iPhony 15 přijdou na trh někdy v září/říjnu 2023 a dost možná poprvé i s konektorem typu USB-C.

Samsung Galaxy S23

Hned z kraje února nám Samsung ukáže, co nám vývojáři v Jižní Koreji rok připravovali. Představena by měla být řada Galaxy S23 s celou řadou změn. Samsung se sice pravděpodobně bude držet stejných modelů, jako v loňském roce, takže revoluční změny neočekáváme, ale stagnovat podle úniků také rozhodně nehodlá.

Samsung do telefonů v továrnách téměř jistě montuje místo Exynosu letos konkurenční Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. A to je skvělá zpráva! Procesor nabízí podstatně vyšší výkon napříč testy a osazen by měl být ve všech modelech řady. Známý je také trochu lepšími výsledky při zpracování fotek a videí, i když má na tyto výstupy vliv zejména software a snímač.

Model Samsung Galaxy S21 Ultra Samsung Galaxy S22 Ultra Samsung Galaxy S23 Ultra
Procesor Exynos 2100 Exynos 2200 Snapdragon 8 Gen 2
Jednojádrový výkon Geekbench 909 926 (+ 2 %) 1 521 (+ 67 %)
Mnohojádrový výkon Geekbench 3 026 2 911 (- 4 %) 4 689 (+ 55 %)

Samsung s nejlepším snímačem součanosti

Velké změny se chystají právě u fotoaparátu. Do vlajkového Galaxy S23 Ultra bude podle všeho nejspíše nasazen jakožto hlavní fotoaparát nejmodernější snímač současnosti, tedy Samsung ISOCELL HP2 se 200 megapixely a celou řadou zlepšení ve smyslu šumu a zpracování barev. To ostatně potvrzuje i uznávaný leaker Ice Universe ve svých příspěvcích na Twitteru a Weebu.

Lepší ve dne i v noci

Rozdíly v kvalitě fotek tedy budou poměrně velké, což ostatně prokazují i uniklé fotky z modelu Galaxy S23 Ultra. Níže uvedeme rovněž příspěvky od Ice Universe, je třeba ale počítat s tím, že se jedná až do vydání telefonů spíše o zvěsti, než 100% jisté informace. Samsung také může v závěrečných dnech fotky klidně i vylepšit aktualizací softwaru, nicméně to neočekáváme.

Design Samsungu S23

Ostatní změny budou spíše menší – design řady by se měl sjednotit a ze zad všech modelů už by tak nemusel vystupovat modul fotoaparátů, ale pouze jednotlivé čočky. Co si o tomto designu myslíte necháme na vás, mou osobní preferencí tento design není a předchozí generaci S22 a S22 Plus jsme považoval za designový vrchol. Ze zkušeností totiž vím, že vystupující čočky přímo vybízí k jejich stabilnímu upatlávání prsty.

Design potvrzují také úniky. Leaker Ice Universe přidal fotografie předprodukčních obalů mobilů, včetně zařízení, která mají chránit. Pokud není na fotce některý z předprodukčních vzorků, a to s ohledem na zveřejnění v říjnu 2022 spíše neočekáváme, dočkáme se skutečně sjednoceného designu.

Apple iPhone 15

V případě telefonů od Applu je něco predikovat poměrně těžké, do vydání totiž stále zbývá téměř rok. Apple se ale pravděpodobně bude chtít rovnou popasovat s USB-C konektorem, který je sice povinný u telefonů v EU až od 28. prosince 2024, ale neočekáváme, že by to výrobce chtěl ladit až na poslední chvíli u 16. generace. Předběžný konceptuální render designu 15. generace nám přináší AliArtist3D.

Stejně jako u předchozích řad i letos přijde nejspíše upgrade procesoru. V tomto případě ale bude poměrně zajímavé, jak se k ní výrobce postaví. V loňském roce totiž nejmodernější čip dostaly pouze modely Pro a na základní iPhony zbyl rok starý procesor. Dá se tedy předpokládat, že levnější iPhony opět dostanou loňský čip z “Pročkové” řady a nový procesor obdrží jen dražší telefony. Rádi bychom viděli nový notch Dynamic Island nejen v řadě Pro, ale též u iPhonu 15 a 15 Plus. Nemyslím si ale, že by k tomu Apple přikročil. Cíl je v tomto případě jasný – odlišit základní a Pro modely na první pohled a zvýšit tak prodeje dražších zařízení. Předpokládáme, že se notch zmenší a bude méně narušovat plochu displeje.

Revoluce se ovšem možná bude konat u fotoaparátů, pravděpodobně ale pouze u modelu Pro Max nebo Ultra. Zatím nevíme, jak se rozhodne Apple svému nejdražšímu telefonu říkat letos, ale název hodinek Apple Watch Ultra jistý trend napovídá. Podle informací zveřejněných ve výzkumné zprávě napsané pro Hongkongskou investiční společnost Haitong International Securities výzkumník Jeff Pu nastínil svá očekávání ohledně řady iPhone 15. Zejména očekává, že bude model Apple iPhone 15 Pro Max / Ultra vybaven periskopickým objektivem s plynulým zoomem. Hardware má pocházet převážně z dílny LG Innotek, ale i dalších dodavatelů.

Světově nejpokročilejší periskopický modul (Zdroj: LG Innotek)

Google Pixel 7A

V každé generaci telefonů Googlu s názvem Pixel je vždy tím nejzajímavějším produktem model A. Ten je totiž ořezanou verzí vlajkových lodí výrobce, zachovává si hlavní charakteristiky, ale zásadně sráží cenu. Vývojář Kuba Wojciechowski přinásí pravidelně k telefonům Google svá očekávání a úniky. Ty se často základní na jeho objevech v kódu operačního systému Pixelů. Že je ve svých predikcích úspěšný potvrzuje i to, že mu Google zanechává zprávy přímo ve struktuře kódu.

Nový Pixel 7A by podle něj měl dostat narozdíl od Pixelu 6A také bezdrátové nabíjení a možná i 90Hz displej. To by byl velký pokrok na telefon v dané cenové hladině. Loňská generace se prodává s cenou okolo 9 000 Kč, kvalitou fotek však odpovídá podle testů DXOMark i dvakrát dražším telefonům.

Model Hodnocení DXOMark Cena
Google Pixel 7 140 17 500 Kč
Apple iPhone 14 133 25 000 Kč
Xiaomi 12 Pro 129 20 500 Kč
Google Pixel 6 126 12 500 Kč
Apple iPhone 13 125 21 500 Kč
Google Pixel 6A 122 9 500 Kč
Samsung Galaxy S22 120 17 000 Kč
Apple iPhone 12 117 17 500 Kč

* Uvedené výsledky jsou prací DXOMark. Ceny vychází z aktuálních prodejních cen ke dni 26.1.2023.

Protože už Google Pixel 6A fotil přibližně stejně, jako iPhone 13, dá se očekávat že následující generace bude opět vítězem v poměru ceny/kvality fotek. Pohybovat by se teoreticky mohla někde na úrovni 135 bodů v DXOMarku, tedy stejně nebo výše, než iPhone 14.

Google Pixel 8

K nové generaci Google Pixel 8 je informací opravdu málo. Google ovšem v posledních dvou letech vyvíjí nemalou snahu reorganizovat společnost a více ji orientovat právě na vlastní ekosystém zařízení. Předloňský Pixel 6 a loňský Pixel 7 roztrhaly tabulky fotomobilů a trh ovládly svým poměrem ceny a vybavenosti. Google do svých telefonů navíc instaluje systém Android obohacený o nadstandardní funkce a slibuje dlouhou 4 letou podporu.

Dá se proto očekávat, že i letos někdy ve 4. kvartále roku přijde další generace, tedy Pixel 8. Protože není moc z čeho těžit, mohu vám představit jen můj odborný odhad. Od Googlu očekávám, že do nové generace zahrne také nový procesor, tedy třetí iteraci pod vlastní snačkou. Rád bych u něj viděl menší přehřívání, na které Pixely poměrně trpí, a také větší orientaci na celkový výkon.

Náš svět geeků zainteresovaných právě do chytrých telefonů se jistě shodne, že by nebylo od věci, aby Google více zapracoval také na stabilitě systému hned po vydání i na hardwarové kvalitě přímo z výroby. Standardem posledních let totiž bylo spíše ladění až za chodu a plné fungování některých kusů až po půl roce od koupě. Problémy se samozřejmě netýkaly zdaleka všech zařízení, ale málo jich nebylo.

Marques Brownlee došel svého času při každodenním používání Pixelu 6 Pro do stavu, kdy se krátkodobě musel vrátit ke svému původnímu zařízení. Natolik byly problémy signifikantní. Nutno ovšem dodat, že je Google poté poměrně rychle napravil aktualizací a s Pixely 7 už tolik problémů nebylo.

Co bych si přál: Budu rád, když nebude nákup Pixelu bezprostředně po vydání sázkou do loterie. Jedná se totiž o bez nadsázky skvělé modely, které se dá označit za iPhony se systémem Android. Ocenil bych také matná záda, ona lesklá úprava zad telefonu funguje jako magnet na otisky prstů a telefon v ruce neuvěřitelně klouže.

Motorola Edge 40 Pro

Hodně zajímavým modelem určeným také pro český trh by mohla být také nová Motorola Edge 40 Pro. Očekávat můžeme nově zaoblený a kvalitnější  displej, tenčí rámečky a nejmodernější procesor Snapdragon 8 Gen 2. Jako druhý telefon v historii podle očekávání dostane také obnovovací frekvenci obrazovky 165 Hz. Tu má aktuálně pouze Asus Rog Phone 6. Pravděpodobnou podobu telefonu přináší na renderu renomovaný realker OnLeaks.

Jestliže má být takto dobře vybaven model Pro, nezbývá než se těšit, jaké inovace prinese poté nejvyšší model řady, tedy Motorola Edge 40 Ultra. Mohlo by se totiž stát, že se už v loňském roce podporovaný stylus dostane do těla telefonu. Tím by se srovnal s konkurenční výhodou Samsungu Galaxy S23 Ultra.

Čeká nás rok ohebných telefonů?

V průběhu roku rozhodně nějaké ty nové skládačky uvidíme. Samsung investuje do výroby modelů Fold a Flip nemalé částky a výsledky na sebe nenechávají čekat. Celosvětově prodeje ohebných telefonů stoupají meziročně stabilně o stovky procent. Přesto se od letošních modelů neočekává žádný velký průlom a pravděpodobně zůstaneme u zavedených značek.

Jaké modely můžeme očekávat?

  • Samsung Galaxy Z Fold 5
  • Samsung Galaxy Z Flip 5
  • Razer Phone 2023
  • Huawei Mate Xs 3

U těchto stávajících řad lze očekávat v letošním roce klasický vývoj. Všechny modely obdrží lepší procesor a také kvalitnější fotoaparát. A je to právě fotoaparát, od kterého bychom chtěli více. V posledních letech se rozmohl nešvar, že vlajkové modely Samsungu mají lepší fotoaparáty, než nejdražší Galaxy Z Fold. Bylo by nasnadě, aby tuto politiku Samsung nějakou inovací narušil.

Je zřejmé, že se do tenkého těla ohebného telefonu vejde méně komponent, na druhou stranu jsou modely Samsungu podstatně “tučnější”, než například čínské Xiaomi Mi Mix Fold 2 nebo Huawei Mate Xs 2. S jistotou tak mohu říci, že by se potřebný hardware do telefonu vešel, kdyby jej tam vývojáři umístit chtěli.

Jaké modely bychom si přáli v ČR?

  • Xiaomi Mi Mix Fold 3
  • Google Pixel Fold
  • Samsung Galaxy Z Roll

Není žádným tajemstvím, že výrobci některé ohebné telefony na Evropský trh vůbec neimportují. Bylo by ovšem velice zajímavé vidět, jak by si ohebné Samsungy vedly v konkurenci tenčího Xiaomi Mi Mix Fold. Jeho alternativou na českém trhu je stejně tenký Huawei Mate Xs, ovšem bez podpory služeb Googlu.

Google by podle úniků mohl také přijít se svou vlastní podobou ohebného telefonu. Podle redakce FrontPageTech by mohl Google vydat svou vlastní skládačku už letos v květnu. Jedná se ovšem pouze o nepotvrzenou spekulaci.

https://youtu.be/wIkfmW8VBUM?t=14

Pravidelně na CES vídáme a od leakerů slýcháme také informace o rolovacích telefonech. Bylo by milým překvapením vidět na trhu rolovací telefon, například od Samsungu, který má zdrojů pro jeho vývoj nejvíce. Jihokorejský koncept rolovacího telefonu jsme ostatně už viděli od výrobce oficiálně. Fungující koncept rolovacího telefonu nám už dříve ukázalo i Oppo se svým modelem X 2021.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.