Menu

Jak napojit mobilní klimatizaci bez vrtání do zdi? 3 zajímavé varianty

Jak napojit mobilní klimatizaci bez vrtání do zdi? 3 zajímavé varianty

S příchodem letních dnů začínáme hledat účinné způsoby, jak si zpříjemnit pobyt ve sluncem vyhřátých interiérech. Tam, kde není možné nainstalovat stacionární klimatizaci, může být ideálním řešením přenosná mobilní klimatizace. V následujících řádcích se dozvíte, jak jednoduše se mobilní klimatizace instalují a také vám dáme tip na tři produkty se skvělým poměrem cena a výkon.

Jaké jsou výhody mobilní klimatizace?

Mobilní klimatizace ke své funkčnosti nevyžaduje venkovní jednotku, ani stavební úpravy. Jedná se o zařízení s relativně kompaktní velikostí, které je vybaveno kolečky. Díky tomu lze klimatizaci bez problému přesouvat mezi místnostmi a mimo sezónu veder ji jednoduše uklidit do sklepa. Oproti stacionárním klimatizacím se jedná o výrazně levnější, avšak plnohodnotné řešení.

Jak ji nainstalovat?

Zpravidla každá mobilní klimatizace se vybavena tlustou hadicí s vývodem horkého vzduchu. Tu lze jednoduše prostrčit ven skrz otevřené okno, balkonové dveře nebo nějaký  již existující otvor ve zdi.

Hadici lze upevnit několika způsoby:

  • univerzální okenní lištou – někdy je dodávána jako příslušenství ke klimatizaci, na hadici se nasadí přibalený adaptér a ten se vloží do otvoru v liště, která se připevní na okno
  • okenním těsněním – zpravidla je nutné dokoupit zvlášť, dvoudílná manžeta se zipem se nalepí mezi okenní rám a samotné okno, v manžetou se prostrčí hadice a utěsní zipem
  • upevňovací nástěnné kroužky (do ventilačního otvoru ve zdi) – lze dokoupit jako příslušenství, tato varianta vyžaduje větší zručnost

Podle čeho vybírat?

Při výběru mobilní klimatizace je potřeba sledovat především tyto parametry:

  • výkon (podle plochy nebo objemu místnosti)
  • hlučnost a možnost tichých režimů
  • spotřeba a energetická třída
  • způsob ovládání
  • doplňkové funkce (topení, odvlhčování, větrání, čištění vzduchu apod.)

Tipy na oblíbené produkty

Vybrali jsme pro vás tři oblíbené mobilní klimatizace, které vynikají dostatečným výkonem, moderními funkcemi a cenovou dostupností.

Jednička na trhu: Olimpia Splendid Dolceclima AirPro 13 A+ Wifi

Jedním z nejpopulárnějších a nejlépe hodnocených modelů je chytrá klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima. Vyniká především velkým výkonem, energetickou úsporností (A+), ovládáním pomocí mobilní aplikace a dálkového ovladače a velmi tichým provozem (noční režim). Produkt byl loni oceněn jako nejlepší klimatizace roku 2022.

Parametr Hodnota
Rozměry a hmotnost 43 x 49 x 77 cm; 32 kg
Výkon pro až 40 m2 / 80 m3
Hlučnost (noční režim) 37 dB
Energetická třída A+
Další funkce odvlhčování

větrání

samoodpařovací kondenzát

 

Od 16 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Pro méně náročné: Trotec PAC 2010 E

Velmi prodávaným a skvěle hodnoceným modelem je také Trotec PAC 2010 E. Klimatizace je vybavena dálkovým ovládáním, nočním režimem a časovačem. Její předností je nízká cenaoptimální výkon a moderní design. Nevýhodou oproti jiným modelům může být  absence funkce zvlhčování a možnosti ovládání přes smartphone.

Parametr Hodnota
Rozměry a hmotnost 30 x 37 x 77 cm; 24,5 kg
Výkon pro až 26 m2 / 65 m3
Hlučnost (noční režim) 51 dB
Energetická třída A

 

Od 6 500 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Zlatá střední cesta: Sencor SAC MT1241C Wi-Fi

Chytrá a velmi výkonná klimatizace Sencor SAC MT1241C v netradiční černé barvě vyniká cenovou dostupností a zároveň funkcemi, které uspokojí i náročnější uživatele. Lze ji ovládat přes dálkový ovladač i mobilní aplikaci. Je vybavena časovačem, automatickým a nočním režimem. Součástí balení je kompletní sada pro odvod teplého vzduchu a těsnění oken.

Parametr Hodnota
Rozměry a hmotnost 47 x 39 x 76,5 cm, 32,5 kg
Výkon pro až 47 m2 / 122 m3
Hlučnost (noční režim) 50 dB
Energetická třída A
Další funkce odvlhčování

větrání

samoodpařovací kondenzát

 

Od 11 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.