Menu

Komu patří Pepco, H&M nebo Action? Mapujeme majitele obchodů s oblečením a sportem

Komu patří Pepco, H&M nebo Action? Mapujeme majitele obchodů s oblečením a sportem
Foto: unsplash.com

Že většina oblečení v oblíbených konfekčních obchodech se vyrábí v Asii asi nikoho nepřekvapí. Málokdo ale tuší, že některé obchody s oblečením mají stejné majitele. Věděli jste například, že společnost vlastnící Sinsay stojí také za značkami Reserved, Cropp, Mohito nebo House? Co ještě víme o majitelích nejrozšířenějších obchodů s oblečením a sportem?

Pepco

Polský diskont Pepco patří pod investiční skupinu Pepkor založenou v Jižní Africe. Jde o holdingovou společnost, která mimo jiné spravuje maloobchodní značky.

U zrodu Pepca stál jihoafrický miliardář Christo Wiese právě s mateřskou společností Pepkor, která vstoupila na polský trh. Dceřinná Pepco Group se spojila s nadnárodní investiční skupinou Steinhoff, ta se však několik let potýkala s účetními nesrovnalostmi. Podvody, které odhalilo vyšetřování, vedly v roce 2023 ke krachu Steinhoff International. Ve vyjádření pro money.pl Pepco uvedlo, že rozpad skupiny Steinhoff společnost neovlivní, jelikož Pepco působí již několik let samostatně.

Polský diskont Pepco charakterizují především extrémně nízké ceny a velké množství poboček. Těch je v Evropě přes 3000. V ČR se začaly prodejny Pepco objevovat v roce 2013 a dnes je jich u nás kolem 300.

Foto: Kateřina Klodnerová

Action

Vlastníkem společnosti Action je nadnárodní investiční skupina 3i, která se v oblasti financí a investicí pohybuje od roku 1945. Původem nizozemský diskont Action byl založen v roce 1993 a na tuzemský trh vstoupil v roce 2020. Aktuálně má téměř 3 000 prodejen ve 12 zemích. Pro Action jsou typické extrémně nízké ceny a široké spektrum zboží, které z velké části pochází z Asie.

Sinsay

V posledních letech nabírá na popularitě polský oděvní řetězec Sinsay, jehož majitelem je oděvní společnost LPP. Ta stojí i za značkou Reserved, Cropp, Mohito nebo House. Každá z daných značek přitom cílí na jiný typ zákazníků. LPP holding patří k velmi rychle rostoucím evropským oděvním koncernům.

LPP na svém webu vyzdvihuje udržitelnost nebo třeba regulování emisí. Slova o ohledech na životní prostředí zní zajímavě od společnosti prodávající tzv. fast fashion produkty a uvádějící nové kolekce téměř každý týden. Šetrný přístup k planetě však v marketingu v posledních letech vyzdvihuje většina oděvních společností. Sinsay bylo založeno roku 2013 a v tomto roce také vstoupilo na český trh.

Foto: Kateřina Klodnerová

H&M

Historie švédské oděvní společnosti se začala psát již roku 1947, kdy Erling Persson začal prodávat dámské oděvy pod zančkou Hennes. Zakladatel následně koupil Mauritz Widforss, přejmenoval společnost na Hennes & Mauritz a začal prodávat také pánské oblečení.

Hlavním vlastníkem H&M je aktuálně zakladatelův syn Stefan Persson. V roce 2022 se Stefan Persson umístil na 95. místě v žebříčku nejbohatších lidí světa, který vyhlašuje magazín Forbes. Jeho rodina patří k nejbohatším ve Švédsku. V roce 2020 však Stefan Persson odstoupil z funkce člena představenstva a na jeho místo nastoupil jeho syn.

Foto: unsplash.com

Kik

Německá skupina Tengelmann, která Kik vlastní, má většinový podíl třeba v hobbymarketu OBI a do roku 2021 také diskontu TEDi. Holding založený roku 1867 vlastní akcie více než 50 společností v Evropě i Severní Americe. Kik má více než 4 000 prodejen ve 12 zemích a kromě textilu nabízí různé dekorace a potřeby pro děti i domácnost. Název tohoto textilního diskontu odkazuje na heslo „Kunde ist König“, tedy Zákazník je král.

Takko fashion

Německou společnost vlastní investiční společnost Apax Partners, která Takko fashion v roce 2011 odkoupila od konkurenční Advent International. Od svého založení v roce 1982 Takko otevřelo již více než 2 000 pobočekv 17 zemích. V jejich obchodech najdete oblečení pro muže, ženy i děti.

Decathlon

Název společnosti v překladu znamená desetiboj. Francouzský podnikatel Michel Leclercq, který stojí za vznikem Decathlonu, dnes spolu s rodinou vlastní přibližně 40 % společnosti.

Největší světový prodejce sportovního vybavení a oblečení vznikl roku 1976 ve Francii. Dnes má v 60 zemích světa více než 1600 prodejen a v ČR jich od vstupu Decathlonu na tuzemský trh v roce 2010 vzniklo už 25. Jedním z největších benefitů těchto obchodů je široká nabídka vybavení k mnoha sportům a možnost vyzkoušet si většinu zboží přímo na prodejně.

Sportisimo

Většinovým vlastníkem Sportisima je investor Martin Kúšik, bývalý partner Penty. V roce 2023 jej Forbes umístil na 9. místo v žebříčku nejbohatších Slováků.

Maloobchodní řetězec Sportisimo vznikl v roce 2000. Založili jej čeští podnikatelé vietnamského původu Thai Ngoc Nguyen a Son Do Hong, kteří dnes vlastní 20 % akcií. Po Evropě má Sportisimo přes 200 prodejen.

Zdroj:

Autorská tvorba

https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/steinhoff-international-pepco-bankrot-zruseni-spolecnosti.A230727_161513_ekoakcie_rie

https://www.money.pl/gielda/gpw-wlasciciel-pepco-bankrutuje-siec-sklepow-wydala-oswiadczenie-6924417961536128a.html

https://ministerstvo.cz/lpp-holding-modni-gigant-s-ambicemi-rust/

https://www.lpp.com/en/sustainable-development/environment/

https://cs.wikipedia.org/wiki/H%26M

https://forbes.cz/lists/nejbohatsi-lide-sveta-2022/stefan-persson/

https://company.action.com/this-is-action/history/

https://www.forbes.com/profile/michel-leclercq/

https://forbes.cz/lists/nejbohatsi-slovaci-2023/martin-kusik/

https://en.wikipedia.org/wiki/Tengelmann_Group

https://cs.wikipedia.org/wiki/Takko

https://archiv.hn.cz/c1-49205760-takko-s-novym-majitelem

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.