Menu

Má smysl kompas v době chytrých telefonů? Nezávislost na baterkách má své výhody

Má smysl kompas v době chytrých telefonů? Nezávislost na baterkách má své výhody

V době chytrých telefonů a nejrůznějších vychytaných aplikací, kdy máte v telefonu i aplikaci na měření, vodováhu nebo samozřejmě kompas samotný, se zdá, že kompas už nenajde své využití. Je to tak ale vždy? Nejsou situace, kdy byste za kompas v kapse byli vděční?

V článku jsou shrnuty situace, ve kterých ještě kompas nepatří do starého železa. Dočtete se také zajímavé řešení díky chytrým hodinkám s nejlepší navigací. 

Jak funguje kompas?

Kompas je jednoduché zařízení, které se používá k určování světových stran. Obsahuje magnetickou střelku, která se díky zemskému magnetickému poli vychyluje směrem k magnetickému severu a jihu, a tím určuje světové strany.

Kdy se kompas hodí i dnes?

Na první pohled se může zdát, že kompas je v dnešní době už zastaralým zařízením. Kompas je součástí každého chytrého telefonu a kompas do kapsy tak ztrácí své využití. Jsou ale situace, kdy za něj budete rádi. 

Offline využití

Kompas ke svému použití nepotřebuje připojení k internetu. Hodí se pak v hůře dostupném terénu anebo v zahraničí. Nemusíte ani cestovat tak daleko jako třeba do Mongolska, špatné pokrytí datové sítě vás potká už v Rumunsku a vlastně v každém státě na méně vytížených a datově méně pokrytých místech.

Spolehlivost

Na kompas se zkrátka můžete spolehnout. Zachránit vás může také třeba při delším cestování, kdy se vám vybije telefon.

Zábava

Existuje mnoho aktivit, při kterém se vám kompas hodí a kde možná rádi odložíte telefon. Využívá se při orientačním běhu, geocachingu nebo i při klasické turistice.

Žádné reklamy

Posledním bodem není situace, ve které se vám kompas může hodit, ale jedná se spíše o výhodu, kterou zařízení kompas poskytuje. Nejsou na něm žádné reklamy. V dnešním světě všudypřítomných reklam i tohle může být rozhodovacím parametrem pro jeho pořízení.

Moderní řešení v podobě chytrých hodinek

Pokud pro vás nejsou dostatečné funkce v chytrých telefonech a zároveň si ale nechcete pořídit klasický kompas, existuje pro vás další zajímavé řešení. Jsou jim chytré hodinky, které nabízejí celou řadu funkcí.

Chytré hodinky kromě klasického měření času dokážou také přijímat hovory, textové zprávy, zobrazují informace o počasí i mapách. Ze senzoru poskytují mnoho informací o vašem zdraví – měří tepovou frekvenci i krevní tlak, váš spánek i jeho kvalitu. Rovněž mají nastavené módy mnoha různých sportů, kde pak můžete sledovat svůj výkon.

Další významné funkce jsou právě ohledně navigace, hodinky dokážou přesně určit vaši polohu a také vám mohou přímo ukazovat mapy v hodinkách, případně vás navigují po trase. Můžete se inspirovat výběrem chytrých hodinek, které mají tu nejlepší navigaci na trhu.

Apple Watch Ultra 49 mm

Hodinky Apple Watch Ultra 49 mm patří jednoznačně k jedničce na trhu a hodí se do opravdového dobrodružství. Hodinky Apple Watch Ultra obsahují titanovou konstrukci a dvoufrekvenční GPS, která využívá silniční, terénní a cyklistické trasy a díky tomu dokáže určit co nejpřesnější identifikaci daného místa. Hodinky také mají specializované řemínky a další funkce, díky kterým se hodí do jakéhokoli terénu. Mají prvotřídní odolnost a krok s vámi rozhodně udrží. Výhodou také je větší displej než u ostatních hodinek.

Garmin fenix 7X PRO Solar

Další velmi zvučnou a ověřenou značkou mezi výrobci chytrých hodinek jsou hodinky od značky Garmin. Nejlépe hodnocenými hodinkami jsou Garmin fenix 7 PRO Solar, které mají neuvěřitelnou výdrž, v režimu chytrých hodinek bez nabití vydrží až 28 dní. Samozřejmostí je vysoká odolnost a velký dotykový displej (1,4″). Rovněž budete znát své přesné souřadnice a to i v náročnějších prostředích. Součástí navigace je také výškoměr, barometr a tříosý kompas.

TIP: Při využití GPS pro navigaci počítejte vždy s kratší výdrží, než jakou výrobce uvádí.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.