Menu

Nejhorší čerstvá polotučná mléka (Test 2025): Nakyslá pachuť u Olmy a České chuti z Alberta

Nejhorší čerstvá polotučná mléka (Test 2025): Nakyslá pachuť u Olmy a České chuti z AlbertaFoto: Lucie Sobotová
Z dvanácti testovaných vzorků nám nejméně chutnala mléka Olma a Česká chuť z Alberta.

V senzorickém testu jsme otestovali naslepo dvanáct čerstvých polotučných mlék z českých i slovenských mlékáren. Kromě chuti a vůně jsme zohledňovali také cenu. Přestože všechny vzorky byly pitelné, dva nás chuťově vyloženě zklamaly kvůli nepříjemnému nakyslému ocásku. Přitom se rozhodně nejednalo o nejlevnější testovaná mléka.

12. místo: Olma – Nakyslý ocásek a vysoká cena

Fotogalerie: Lucie Sobotová

Olma nás v testu překvapila – bohužel negativně. Mléko zanechávalo v ústech nakyslý, lehce houbový ocásek, který působil rušivě i po několika minutách. Chuť nebyla vyloženě vadná, ale výrazně zaostávala za ostatními. Vzhledem k vyšší ceně patří k nejslabším nejen z hlediska chuti ale také v poměru cena/výkon.

11. místo: Česká chuť (Albert) – Opět nakyslý ocásek z Olmy

Fotogalerie: Lucie Sobotová

  • Hodnocení: 6,5/10
  • Cena: 24,90 Kč/l
  • Výrobce: Olma

Česká chuť zklamala hlavně lehce nakyslým koncem. Jinak byla chuť spíše nevýrazná, bez sladkosti a smetanového tónu. I když nešlo o nepoživatelné mléko, ve srovnání s konkurencí zůstalo v závěsu. Mléko Česká chuť z Albertu také vyrábí mlékárna Olma.

Nejlepší alternativy: Boni z Peny a Krajanka ze stejné mlékárny

V našem testu dosáhla nejlepších výsledků čerstvá polotučná mléka z mlékárny Čejetičky – a to Boni z Penny a Krajanka. Obě nás zaujala lahodnou, smetanovou, plnou chutí a přitom dostupnou cenou. Ze všech dvanácti testovaných vzorků tak nejlépe vyhovovaly představě chutného mléka z řetězců.

Kompletní výsledky našeho testu polotučných mlék 1,5 % najdete v tomto článku. Stručný přehled všech testovaných mlék a jejich pořadí jsme uvedli do tabulky:

Vzhled Název produktu Umístění v testu Cena/l (Kč) Výrobce Celkové hodnocení
Boni (Penny) 1. 18,90 Mlékárna Čejetičky, spol. s r.o. 10,00 / 10
Krajanka 2. 23,90 Mlékárna Čejetičky, spol. s r.o. 9,25 / 10
Kunín 3. 26,90 Mlékárna Kunín, a.s. 9,00 / 10
Nature Promis Bio (Albert) 4. 29,90 Tatranská mliekareň a.s. 8,25 / 10
Albert 5.–8. 23,90 Moravia Lacto a.s. 7,75 / 10
Moravia 5.–8. 23,90 Moravia Lacto a.s. 7,75 / 10
Pilos (Lidl) 5.–8. 23,90 Moravia Lacto a.s. 7,75 / 10
Tami Bio Tatranské 5.–8. 44,90 Tatranská mliekareň a.s. 7,75 / 10
Jihočeské Madeta 9. 28,90 Madeta a.s. 7,00 / 10
Bohemilk 10. 24,90 Bohemilk, a.s. 7,00 / 10
Česká chuť (Albert) 11. 24,90 Olma a.s. 6,50 / 10
Olma 12. 33,90 Olma a.s. 5,25 / 10

Foto v tabulce: Lucie Sobotová

Zdroje: Autorská tvorba redaktorky portálu Arecenze


Vybíráme spotřebitelské video týdne: Video se přehraje po reklamě.
Google News Sledujte nás v Google zprávách
Přidat na Seznam.cz

Rubriky

Přečtěte si také

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi.
Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.

Radomíra Červenková
7. 7. 2025

Piji mléko každý den a vyzkoušela jsem tak 10 výrobců mléka. Musím absolutně souhlasit, že nejlepší mléko je z mlékárny Čejetičky !!! Chutí “ přímo od krávy“ je mléko čerstvé plnotučné. Je slaďoučké, smetanové. Ostatní mléka z mlékáren mi připadají jaksi „říznutá“ a nemyslím si, že mají udávanou tučnost.

JV
Josef Vysloužil
7. 7. 2025

Andreji Andreji ta tvoje Olma má Fialovu drahotu a chuť jako hlášení StB na kamaráda co s tebou chodil na čaj v Maroku .

M
milanmid
16. 7. 2025

Boni to bych si nikdy nekoupil syrý to je podprůměr ! To je snad placená reklama tohoto výrobce

HP
Hana Polonyiova
8. 7. 2025

To zas bude

IS
IIona Sangetová
8. 7. 2025

Mě zase chutnají výrobky z olmy a komu nechutnají můžou jíst výrobky z Polska

K
Kodl
8. 7. 2025

A máte s nimi vlastní zkušenost – nebo jen „po česku“ kafráte ?! Já do Polska jezdím už skoro 50 let – a kdeže je ten čecháčkovský Švejkostán, nejen o potravinách …

JK
JAN KULHÁNEK
8. 7. 2025

a nebo si dát něco českého, dobrého a levnějšího než od Burešova Agroshitu

JB
Jiří Brkoc
8. 7. 2025

nebudu hodnotit kvalitu, ale nevím kde jste to mléko koupili, ale mléko OLMA 1,5 JE BEZNE K DOSTANI OD 19.90- COOP DNES KOUPENO,!!! až 24.90 Hruška, STÁLA MAX.CENA!!! tak nedělejte z lidI BLBCE

M
milanmid
16. 7. 2025

Placena reklama Fialové vlády a jejich pohůnku ?

LS
Lucie Sobotová
16. 7. 2025

Dobrý den,

u mlék jsem uvedla běžné ceny, za které jsme je pořídili v řetězcích a nikoliv akční. Uvedená cena Olmy je běžná (například Albert, Tesco, Košík). 

S přáním pěkného dne

Lucie Sobotová

E
ewyčka
8. 7. 2025

Babišův dráhy blf, jako obvykle na posledním místě

K
kafol
8. 7. 2025

Tohle trvanlivé mléko není už mléko !

KN
Karel Novák
8. 7. 2025

Koupím v Polsku – a cajk, mám to tam do Biedronky/Dina blíž než do nejbližšího supermarketu v ČR …