15 nejlepších aplikací na dovolenou, bez kterých se neobejdete | Arecenze
Menu

15 nejlepších aplikací na dovolenou, bez kterých se neobejdete

15 nejlepších aplikací na dovolenou, bez kterých se neobejdete
Pantheon v Římě (Zdroj: Róbert Bartakovič)

Chystáte se na dovolenou? Kromě dobré nálady a věcí si s sebou nezapomeňte stáhnout aplikace, které vám dovolenou usnadní a zpestří. Jaké aplikace byste neměli zapomenout?

Nejlepší mapy a navigace

Bez map se na žádné dovolené neobejdete, nemusíte ale už kupovat mapy skládané, stačí vám ty v telefonu. Využít můžete oblíbenou mapovou aplikace – Google Maps. Dobré jsou pro vyhledávání obchodů, restaurací, čerpacích stanic nebo kultury. Obsahují recenze návštěvníků, kontaktní údaje, často i jejich webové stránky, otevírací dobu a fotografie. Výhodou také je, že Google Maps umožňují vyhledávání na trase, takže si ani nemusíte zajíždět.

Výbornou aplikací je i Mapy.cz od českých tvůrců, kterou používají rádi i cizinci. Pomohou vám ve městech, v malých uličkách, jednosměrkách, rozdíl také pocítíte při cestování na delší trasy, díky množstvím tras a funkcím umí navrhnout trasu, která vám může ušetřit i hodiny. Mapy fungují i offline, stačí si dopředu stáhnout mapu dané lokality, kam pojedete. Mapy.cz mají také turistické trasy a nově mají i cyklistické trasy, kde se rovněž ukazuje doba trasy. Jedná se rovněž o nejlepší mapy pro vnitrostátní turistiku – turistické trasy jsou zaznačeny totiž správně.

Pro cestování s autem se vám také hodí navigace k tomu určená – Waze, která obsahuje aktuální situaci na silnici. Díky možnosti nahlašování dopravních nehod, kolon či jiných nepříznivých podmínek na silnici si tak můžete ušetřit mnoho času i nervů. Pokud hledáte nejlepší kulinářské zážitky, může vám pomoci také mapa v aplikaci Tripadvisor.

Zážitky v té nejlepší formě

Stále oblíbenější aplikací je také české Worldee. Aplikace vám umožní na svůj účet zaznamenávat cesty v zahraničí i v tuzemsku. Zapsat lze přehledně kompletní itinerář trasy a doplnit jej o termíny i fotografie. Mapa vám pak přehledně ukazuje, kde už jste byli, co jste viděli, kolik zemí máte už v malíčku a kam se plánujete podívat.

Pořádek ve financích

Pokud rádi cestujete s přáteli, pravděpodobně jste se už dostali do situace, kdy bylo třeba se po výletě a dovolené nějak finančně vyrovnat. Dělit totiž každý taxík, kafe či jízdenku už v rámci dovolené ne nepohodlné, nepřehledné a otravné. Zajímavou alternativu nabízí aplikace Settle Up, ve které si založíte skupinu a každý její člen může uvést nový výdaj včetně toho, jak se má rozpočítat.

Po dovolené vám v aplikaci vyskočí, kolik má kdo komu poslat peněz a celá věc je uzavřena. Z nepříjemného řešení financí se tak stává automatika, která nikoho neotravuje a nevzbuzuje nedobré pocity.

Překladače online i offline

Už víte, jak se na místo dostat pomocí map, teď je důležité se tam umět domluvit. Google překladač je skvělým pomocníkem. Kromě běžného překladu snad všech jazyků, umí také nahrát hlasový záznam, které poté přeloží, další funkcí je možnost vyfotit nebo nahrát fotku a text si přímo přeložit. Funguje dokonce i když překladač namíříte na jídelní lístek nebo cedulku v obchodě a rovnou se dočtete, co potřebujete. Překladač funguje i offline, před odjezdem si jen stáhnete balíček jazyka, který potřebujete.

Hodit se vám také může rychlý slovník, doporučit lze aplikaci Linguee, která má vysoké hodnocení. Slovník je možné využít i offline, pokud si jazyky stáhnete předem.

Pro komunikaci v zahraničí lze také využít Vasco Translator V4, což je elektronický překladač, který mohou využít ti, kteří nechtějí mít telefon všude s sebou. Překladač má aktuálně 108 jazyků, jeho součástí je internet a je odolný vůči stříkající vodě i prachu. Předplacené internetové připojení je v ceně zařízení už při jeho koupi, nikdy nemusíte nic navíc platit. Výrobce udává spolehlivost překladu okolo 99,6 %.

Aplikace pro dopravu

Pokud cestujete letecky, bude se vám hodit aplikace letecké společnosti, se kterou letíte. Pro cestování městskou hromadnou dopravou si stáhněte místní aplikaci dopravního podniku, pomůže vám nejen s vyhledáváním, ale může obsahovat i možnost zakoupení lístku online. A pokud se občas potřebujete svézt autem, nainstalujte si aplikaci Uber nebo Bolt, které fungují ve většině evropských metropolí. Pokud některá z aplikací není dostupná, spolehněte se, že v dané lokalitě existuje její alternativa.

Při cestování autem se vám zase hodí aplikace Park4Night. V aplikaci jsou jak kempy, farmy, tak mnoho míst, kde je parkování zdarma, součástí jsou i recenze míst od uživatelů.

Rychlá pomoc s ubytováním

Pokud ještě nemáte zařízené ubytování nebo ho budete často měnit, hodí se vám aplikace, které vám pomohou s jeho rychlým výběrem i nákupem. Mezi často používané se řadí Booking, přes kterou lze rezervovat ubytování po celém světě. V nabídce jsou hotely, apartmány, penziony i kempy. Další oblíbenou aplikací je AirBnb, která vám pomůže zařídit ubytování přímo od lidí, možností je celá řada – od sdíleného pokoje přes byt až po celý dům s bazénem.

Nutné vychytávky

Aplikace, které vám mohou s trochou nadsázky zachránit i život, jsou aplikace na vyhledávání toalety. Stáhnout můžete aplikaci Flush nebo WC kompas, které vám vyhledají nejbližší záchod i s informacemi, zda je toaleta placená či bezbariérová.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.