Menu

Otestovali jsme adventní kalendář Parkside 2023: Vzhled neohromil, nářadí předčilo očekávání

Otestovali jsme adventní kalendář Parkside 2023: Vzhled neohromil, nářadí předčilo očekávání

Klady

+ Nízká cena (v porovnání s konkurenčními produkty, např. Bosch, Wera)

+ Velký počet nářadí

+ Včetně praktického organizéru

+ Vzhledem k nízké ceně slušná kvalita nářadí

+ Nápaditý dárek pro každého kutila

Zápory

Papírový obal vypadá lacině až nevkusně

Zavádějící vyobrazení nářadí, které není v sadě

Některé šroubováky nemají praktické využití a bylo by lepší je nahradit jiným nářadím

900 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

O adventní kalendáře Parkside je každoročně velký zájem. Naštěstí se naší redakci podařilo jeden včas objednat, abych jej pro vás mohla otestovat. Kalendář se vyznačuje, ostatně jako všechny produkty této značky, bezkonkurenční cenou. Obsahuje 33 kusů základního ručního nářadí do domácnosti či díly včetně praktického textilního organizéru.

  • První dojmy a složení – Kalendář jsem obdržela zabalený v kartonové krabici. Nejprve jsem byla trochu překvapená rozměrem 65 x 65 cm, ale vzhledem k velikosti obsahu je balení přiměřené.
  • Obecné informace – Adventní kalendář Parkside je klasický papírový kalendář se 24 okénky. V každém z nich je ukryté nářadí nebo příslušenství. Je zde kladivo, svinovací metr, sada 4 velkých šroubováků, 5 malých šroubováků, šroubovák na výměnné bity, zásobník s bity, otvírák na láhve a praktický organizér.
  • Vzhled na kvalita kalendáře – Kalendář působí na první pohled laciným dojmem. Důvodem je papírový obal a velké až “humpolácké” rozměry.
  • Kvalita a funkčnost nářadí – Vybraný kus od každého druhu nářadí jsem otestovala v praxi na běžných domácích úkonech – povolení/utažení šroubů/vrutů, zatlučení hřebíků atd. I když jsem nářadí příliš nešetřila, známky používání jsou na něm patrné jen při pečlivém ohledání.
  • Závěrečné hodnocení – Adventní kalendář Parkside obsahuje poměrně kvalitní hobby nářadí za velmi příjemnou cenu. Nicméně, celkový dojem z kalendáře kazí obyčejný papírový obal se zavádějícím vyobrazením nářadí. Celkově ale kalendář doporučuji a myslím si, že potěší nejednoho domácího kutila.

První dojmy

Adventní kalendář Parkside jsem obdržela pěkně zabalený v kartonové krabici. Překvapila mne velikost obalu 65 x 65 cm. Podle obrázku na e-shopu Lidlu jsem měla představu, že kalendář bude menší. Prakticky celý prostor krabice zaujímal kalendář zabalený pouze v průhledné fólii.

Nedá se říct, že bych byla ohromena grafickým provedením kalendáře. Rozhodně bych si jej nevystavovala v bytě jako adventní dekoraci, byť má na zadní složitelný podstavec. Dokážu si ale představit, že by mohl zkrášlit volnou zeď v dílně či garáži.

Obecné informace

Adventní kalendář Parkside je klasický papírový kalendář o rozměru 63,3 x 62,1 x 5 cm a celkové hmotnosti 1,83 kg. Kalendář obsahuje 24 různě velkých okýnek s náhodným rozmístěním. V každém okénku se ukrývá jeden kus ručního nářadí nebo jeden až dva kusy příslušenství. Celkem 33 dílná sada obsahuje:

Počet kusů Položka Další informace
1 Ruční kladivo HG06315  Hmotnost 300 g, celková délka 31 cm, plastové topůrko
1 Svinovací metr HG00239C délka 5 m
4 Velký šroubovák  2x plochý SL 1,0×5,5 a SL 0,8×4,0; 2x křížový PH1 a PH2
5 Malý “precizní” šroubovák 3x plochý SL 0,5×3, SL 0,4×2,0, SL 0,4×2,5; 2x křížový PH0 a PH00
1 Šroubovák na výměnné bity
1 Držák šroubovacích bitů 6,3 mm (1/4″)
10 Šroubovací bit 6,3 mm (1/4″)  PH10, PH1, PH2, PZ0, PZ1, PZ2, T10, T15, T20, T25
8 Imbusový klíč  Vel. 1,5; 2; 2,5; 3; 4; 5; 5,5; 6
1 Otvírák na lahve  Plastové držadlo
1 Textilní organizér Uzavíratelný na zip, rozměry 33 x 30 x 4 cm

Vzhled a kvalita kalendáře

Adventní kalendář Parkside tvoří papírový obal. Uvnitř je tenká plastová vložka, ve které pevně drží nářadí. Kalendář vypadá na první pohled lacině až nevkusně. Vzhledem k nižší ceně kalendáře (oproti konkurenci – Wera či Bosch 1 300 Kč, Metabo 1 200 Kč, všechny kalendáře mají menší rozměr) je to odpustitelné. Překvapila mne ale celková velikost balení, což působí dojmem bohatého obsahu.

I když byl kalendář dobře zabalený, při manipulaci bylo na obalu vidět mírné zprohýbání (na fotografii není příliš patrné). Na přední straně je motiv s náhodně rozmístěným nářadím a vánočními dekoracemi. Vyobrazené nářadí poněkud klame zákazníka. Podle obrázku bych čekala, že budou součástí kalendáře i dvojité otevřené klíče a štípací kleště.

Hledání okýnek s drobnými čísly dalo chvilku zabrat, což je nejspíš účel. Okénka jsou po celém obvodu perforovaná, ale neotevírají se nejsnadněji. Přes veškerou snahu jsem asi dvě natrhla. Nářadí je upevněno v plastové vaně a zcela nesedí na tvar okýnek (viz foto). Okénko s číslem 1 zaujímá ¼ kalendáře, obsahuje totiž textilní organizér, největší předmět ze sady.

Kvalita a funkčnost nářadí

Na první pohled vypadá nářadí kvalitně. Povrch imbusových klíčů i kladiva vypadá mnohem lépe než u běžných levných kusů. Nářadí je vyrobeno z chrom-vanadiové oceli a oceli S2 a má masivní celoplastová držadla. Výrobcem zahrnutého nářadí je německá společnost OWIM. Ta pro Parkside vyrábí většinu ručního nářadí, dílenského vybavení a také některé elektrické nářadí.

V praxi jsem otestovala kus od každého druhu nářadí a příliš jsem jej nešetřila. Byť jsem od levného nářadí příliš neočekávala, byla jsem mile překvapena. Imbusovým klíčem velikosti 4, velkým křížovým šroubovákem PH2 a šroubovákem s křížovým bitem PH2 jsem v domácnosti povolila a opět dotáhnula prakticky vše, co mi přišlo pod ruku – od jídelních židlí až po dětskou postýlku. Překvapilo mne, že povrch imbusových klíčů zůstal prakticky neporušen.

Z křížového šroubováku se trochu odřela barva, což je po prvním použití běžné i u mnohem dražších kusů. Kladivo se dobře drží v ruce a je vyvážené. Zatloukla jsem s ním do dřeva několik 5 cm ocelových hřebíků. Hlavičky hřebíků zanechaly na kladívku je málo patrné povrchové vrypy. Otázkou je, jak kvalitně je připevněno na topůrko. Jedná se o lepený spoj, jehož pevnost ukáže až čas.

Svinovací metr má robustní plastový obal a aretaci. Samotný metr má obyčejnou povrchovou úpravu a při častém používání se brzy odře stejně jako u všech levných metrů. Metr funguje dobře a plní svůj účel. Otvírák na lahve vypadá robustně a v držadle je upevněn velmi pevně.

Co se týče obsažených druhů nářadí, mám k sadě několik výhrad. Velký počet šroubováků podobných velikostí hodnotím jako nadbytečný, a to zejména, když je zde šroubovák s výměnnými bity. Dva nejmenší “precizní” šroubováky považuji za zcela zbytečné a nedokážu si představit jejich využití v běžné domácnosti. Daleko praktičtější by zde byl odlamovací nůž, sada základních dvoustranných klíčů a univerzální štípací kleště.

Závěrečné hodnocení

Papírový obal kalendáře není žádný designový zázrak a kvalitou jej lze připodobnit k dětským adventním kalendářům s čokoládkami ze supermarketu. Dokážu si ale představit, že potěší nejednoho kutila, který si jej pověsí v garáži. Jako zavádějící hodnotím vyobrazení nářadí, které není v adventní sadě zahrnuto. Velkým plusem sady je praktický textilní organizér, do kterého se pohodlně vejde všechno nářadí.

Obsažené nářadí předčilo mé očekávání. U početné sady, která stojí stejně jako čtyři větší profi šroubováky, jsem nečekala žádné zázraky. Nicméně, nářadí vypadá kvalitně a při občasném domácím použití splní svůj účel. Časté použití v dílně, případně použití bitů v kombinaci s vrtačkou, by však nemuselo ustát. Není mi jasné praktické využití všech šroubováků, protože některé z nich se rozměrem příliš neliší. Naopak bych v sadě spíše ocenila štípací kleště, oboustranné klíče nebo odlamovací nůž.

Klady

+ Nízká cena (v porovnání s konkurenčními produkty, např. Bosch, Wera)

+ Velký počet nářadí

+ Včetně praktického organizéru

+ Vzhledem k nízké ceně slušná kvalita nářadí

+ Nápaditý dárek pro každého kutila

Zápory

Papírový obal vypadá lacině až nevkusně

Zavádějící vyobrazení nářadí, které není v sadě

Některé šroubováky nemají praktické využití a bylo by lepší je nahradit jiným nářadím

900 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.