Parkside nebo Parkside Performance: Jaký je rozdíl mezi nářadím z Lidlu | Arecenze
Menu

Parkside nebo Parkside Performance: Jaký je rozdíl mezi nářadím z Lidlu

Parkside nebo Parkside Performance: Jaký je rozdíl mezi nářadím z Lidlu

Před lety bylo v Lidlu k dostání pouze zelené nářadí Parkside. Poté značka rozšířila svůj sortiment o modelovou řadu Performance, která je určená pro náročnější projekty a nabízí kromě vyššího výkonu i další užitečné vlastnosti. Pojďme si obě řady přehledně porovnat.

Na první pohled odlišný design

Než se pustíme do porovnávání parametrů, prohlédneme si modelové řady z hlediska designu a provedení. Základní řada nářadí Parkside si zachovává původní vzhled s převahou tmavě zelené a černé barvy doplněné o červené prvky. Vyšší řada Parkside Performance má poněkud modernější design s oblejšími tvary a barevnou kombinací černé s červenými a šedými akcenty.

Hlavní rozdíly „zeleného“ a „černého“ nářadí

Parkside od Parkside Performance už bezpečně rozeznáme i na dálku. Jak se ale odlišuje vyšší řada kvalitou svého zpracování a důležitými technickými parametry?

Elektromotory s delší životností

Jedním z největších rozdílů a také obrovskou výhodou aku nářadí Performance je použití kvalitnějších bezuhlíkových motorů (“brushless motor”). Motory vynikají oproti uhlíkovým v základní řadě Parkside až 10x vyšší životností, menší poruchovostí a několikanásobně vyšším výkonem. S tím souvisí také větší energetická úspornost nářadí. Na jedno nabití uděláte až dvakrát tolik práce ve srovnání se základními modely.

Zdroj: Parkside

Použití kvalitnějších součástek

Kromě lepších motorů je vyšší řada Performance vybavená kvalitnějšími součástkami, díky kterým je nářadí výkonnější a zpravidla spolehlivější i při vyšší zátěži. Nesmíte ale zapomínat na to, že i přesto patří Parkside Performance mezi hobby nářad.  Akorát  s určením “pro náročnější kutily”. Profesionálové by měli dát přednost renovanému profi nářadí.

Výkon vždy až na prvním místě

S vyšší kvalitou zpracování jde ruku v ruce i vyšší výkon, vyšší kroutící moment, vyšší rychlost vrtání atd.  Například aku vrtací šroubovák Parkside Performance PABSP 20 Li C3 nabízí v porovnání s aku vrtacím šroubovákem Parkside PABS 20-Li D4:

  • až o 50 % vyšší točivý moment,
  • až 10x delší životnost motoru,
  • až o 40 % vyšší rychlost vrtání.

Další praktické rozdíly

To ale rozhodně není všechno. Mezi další významné rozdíly produktů Parkside a Parkside Performance patří odlišná záruční lhůta a u vyšší řady možnost propojení s mobilní aplikací.

Prodloužená pětiletá záruka

Který zákazník neocení prodlouženou záruku? Ta se mu naskytne u obou modelových řad. Zatímco u základní řady Parkside garantuje Lidl tříletou záruku, u vyšší řady Performance poskytuje s ohledem na vyšší kvalitu zpracování záruku dokonce 5 let.

Šikovné vychytávky

U řady Performance je také vyšší vybavenost moderními funkcemi. Mezi důležité vychytávky patří systém Kickback Control, který chrání uživatele před poraněním ze zpětného rázu. Systém Ready2Connect umožňuje propojení nářadí v kombinaci se smart akumulátorem přes mobilní aplikací Parkside. To umožňuje individuální konfiguraci zařízení pro optimální výkon a získání údajů o celkové provozní době, vybíjecím proud nástroje atd.

Vyšší kvalita, vyšší cena

Za vyšší kvalitu, výkon a další vychytávky si samozřejmě musíme připlatit. Cena nářadí Performance obvykle začíná v cenové hladině okolo dvou tisíc korun. Oproti tomu základní modely Parkside pořídíte už za několik stovek korun. Například výše zmíněný aku vrtací šroubovák Performance PABSP C3 s akumulátorem a nabíječkou stojí běžně 2 200 Kč a jeho levnější bratr PABS D4 se stejným vybavením jen 1 500 Kč.

Shrnutí

Na závěr lze říci, že řada Performance nabízí adekvátně ke své vyšší ceně řadu technických a uživatelských vychytávek. Pokud si navíc ohlídáte různé akce, můžete pořídit daný produkt Performance pořídit o několik stovek levněji. Zde je tabulka shrnující nejdůležitější rozdíly obou modelových řad:

Parametr Parkside  Parkside Performance
Kvalita provedení základní vyšší kvalita, použití modernějších technologií, lepší ergonometrie a modernější design
Použité elektromotory a jejich vlastnosti uhlíkové – nižší životnost, výkon i výdrž akumulátoru bezuhlíkové – vyšší životnost (až 10x), vyšší výkon a spolehlivost, delší výdrž akumulátoru
Záruka až 3 roky až 5 let
Cena nižší vyšší (řádově o několik stovek)

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Všechny ty vaše vychytávky, pro hobby jsou nepodstatná. Co je důležité že ke každému aku nářadí ještě před nedávnem byl zdroj v ceně v balení. Parkside pro mne tím pádem přestala být zajímavá.
Jiná firma, nářadí srovnatelné kvalitou i cenou ALE s nabíječkou a DVĚMA zdroji….

Jan Berlot

Jsou akumulatory a nabijecky obou techto rad vzajemne zamenitelne?

Petr Drlik

Dobrý den, ano, Parkside rozlišuje akumulátory pouze na dva druhy, a to sice 12V a 20V.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.