Menu

Parkside vs. Parkside Performance 2024: Na těchto modelech nešetřete

Parkside vs. Parkside Performance 2024: Na těchto modelech nešetřete
Zdroj: Lidl.cz

Když se v regálech Lidlu objevilo zelené nářadí s označením Parkside, asi málokdo tušil, jaký bude mít mezi hobby uživateli úspěch. Některé modely jsou lepší, jiné méně povedené, nicméně faktem je, že většina výrobků této značky má opravdu dobré hodnocení a konkurenci hravě strčí do kapsy. 

Po tomto úspěchu se značka Parkside rozhodla nabídnout něco víc a zaměřit se i na profíky a náročnější zákazníky – vznikla tak černá řada “Performance”, která se vyznačuje nejen kvalitnějším zpracováním, ale také vyšším výkonem a celou řadou funkcí navíc. U kterých modelů se vyplatí zainvestovat do řady Performance?

Parkside vs. Parkside Performance – základní rozdíly

Základní a vyšší řada značky Parkside se od sebe pochopitelně liší v různých směrech. Jak poznat na první pohled, o jaké nářadí se jedná?

Odlišný design

Než se ponoříme do technických detailů, pojďme se podívat na design obou řad. Základní Parkside si zachovává původní vzhled s převažující tmavě zelenou a černou barvou, doplněnou o červené prvky. Naopak, Parkside Performance přichází s modernějším designem, oblými tvary a barevnou kombinací černé s červenými a šedými akcenty.

Parkside Performance tedy na první pohled snadno rozeznáme podle barvy, jak se však liší v kvalitě provedení a klíčových technických parametrech?

Delší životnost elektromotorů

Jedním z klíčových rozdílů a výhodou nářadí Performance je použití bezuhlíkových motorů. Tyto motory se vyznačují až desetkrát delší životností, nižší poruchovostí a mnohonásobně vyšším výkonem ve srovnání s motory v základní řadě Parkside. To vede k větší energetické úspornosti nářadí, které zvládne na jedno nabití až dvojnásobek práce oproti základním modelům.

Použití kvalitnějších součástek

Parkside Performance není pouze o lepších motorech; je vybaven kvalitnějšími součástkami, což zaručuje vyšší výkon a spolehlivost i při náročnějších projektech. Stále se však jedná o poloprofesionální či kvalitnější hobby nářadí. Pro každodenní profi použití v náročných podmínkách se většina modelů nehodí.

Výkon na prvním místě

Vysoká kvalita zpracování přináší nejen delší životnost, ale i vyšší výkon, kroutící moment či rychlost vrtání. Některé šroubováky z řady Performance nabídnou až o 50 % vyšší kroutící moment a o 40 % rychlejší vrtání, než modely ze základní zelené řady.

Prodloužená pětiletá záruka

Prodloužená záruka je vždy vítaným bonusem. Zatímco základní Parkside nabízí tříletou záruku, Parkside Performance se může pyšnit pětiletou zárukou, což je jasný signál vyšší kvality zpracování. Tato záruka je automatická, nejedná se o prodloužení záruky za příplatek.

Šikovné vychytávky

Parkside Performance je také bohatší na moderní funkce. Systém Kickback Control chrání uživatele před zpětným rázem, zatímco Ready2Connect umožňuje propojení nářadí s mobilní aplikací Parkside. To umožňuje individuální konfiguraci zařízení pro optimální výkon a sledování údajů o provozní době i stavu nabití baterie a podobně.

Vyšší kvalita za vyšší cenu

Za kvalitu, výkon a vychytávky však musíte zaplatit. Cena nářadí Parkside Performance začíná okolo dvou tisíc korun, zatímco základní modely Parkside jsou dostupné již za několik stovek.

Modely Parkside, za které je lepší si připlatit

Pokud plánujete nově zakoupené nářadí používat častěji než jednou za rok, je dobré investovat trochu více. Zejména u častěji používaných věcí jako jsou aku vrtačky nebo sekačky na trávu je dobré zpozornět – práce s kvalitním přístrojem je vždy jednodušší a rychlejší.

Aku šroubováky Parkside

Aku šroubovák či vrtačka se v domácnosti, dílně i na zahradě používá docela často a opotřebení je na přístroji rychle znát. Při nákupu levnějších modelů navíc nemusíte provrtat některé materiály, což výrazně znesnadňuje práci.

Aku šroubovák Parkside Performance PABSP 20 Li C3 nabídne vysoký točivý moment, vysoké otáčky, ale i bezúdržbový motor s dlouhou životností nebo celou řadu funkcí. Vrtačku připojíte přes Bluetooth k mobilní aplikaci, na práci si posvítíte integrovaným LED osvětlením a kvalitní kovové sklíčidlo Röhm s radiálním jištěním zajistí pevné uchycení bitů a vrtáků po dlouhou dobu.

Parametr Parkside Performance PABSP 20 Li C3 Parkside PBSA 12 D4 + 2 Ah
Max. točivý moment 60 Nm 28 Nm
Max. otáčky až 2 000 ot./min až 1 300 ot./min
Stupně 21 + 1 (vrtání) 19 + 1 (vrtání)
Max. průměr vrtání až 38 mm do dřeva; 13 mm do oceli až 25 mm do dřeva; 8 mm do oceli
Rozsah upnutí sklíčidla 1,5 – 13 mm 0,8 – 10 mm
Záruka 5 let 3 roky
Orientační cena 1 500 Kč 700 Kč

Sekačky na trávu Parkside

Také sekačku na trávu používáme od jara do podzimu poměrně často. Práce s nekvalitní sekačkou trvá déle, je podstatně namáhavější a výsledky nejsou uspokojující.

Parkside nabízí především aku sekačky. Ty mají řadu výhod – nejsou tak hlučné jako benzínové, jsou ekologičtější, méně náročné na údržbu a při sečení není třeba dávat pozor na kabel, ani se omezovat jeho délkou. Základním modelem sekačky Parkside je PRMA 40-Li C1. O něco více pak nabídne model z vyšší řady Parkside Performance aku sekačka na trávu PPRMA 40-Li A1.

Parametr Parkside Performance PPRMA 40-Li A1 Parkside PRMA 20-Li A1
Typ motoru elektro – bezuhlíkový elektro – klasický
Šířka záběru až 47 cm 33 cm
Výška sečení 25-100 mm 25-65 mm
Objem sběrného koše 70 l 32 l
Pojezd ano (až 5,5 km/h) ne
Záruka 5 let 3 roky
Orientační cena 9 000 (bez akumulátorů) 6 500 Kč (vč. akumulátorů)

 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.