Plíseň v pákovém kávovaru? S tímhle čisticím postupem nehrozí

Patříte mezi hrdé novopečené majitele pákového kávovaru? Tady je návod, jak o něj pečovat, aby dobře sloužil a káva z něj byla vždy lahodná.
- Pokud pákový kávovar teprve vybíráte, možná by se vám mohlo hodit naše srovnání s recenzemi těch nejlepších.
- Váháte, jaká zrna na výrobu oblíbeného nápoje použít? Pro vás jsme sepsali rádce Jak vybrat kávu.
Proč čistit pákový kávovar?
Možná si v duchu říkáte, že to s tím čištěním nebude tak horké, že to prostě trochu ošmrdláte, hlavně se s tím moc nezdržovat… Nenechte se však mýlit, nedostatečnou údržbou a následným zanesením se horší chuť kávy a zkracuje životnost celého přístroje. V kávovaru se totiž spojuje vlhkost a teplota, což je “ideální” prostředí pro množení bakterií, plísní apod. S čím vším se musí takový kávovar vypořádat?
- zbytky kávy
- oleje z kávových zrn
- mléčné usazeniny
- tvrdá voda a vodní kámen
Jak tedy na čištění?
Celý proces si můžeme rozdělit na několik částí podle frekvence, s jakou byste se jim měli věnovat. Některé kroky je třeba opakovat denně, jiné stačí absolvovat jen několikrát do roka. Budete potřebovat:
- kartáček na čištění hlavy
- nádobku, do které dáte odmočit páky (úzkou a vysokou)
- čisticí prostředek (Cafiza, Cafetto…)
- slepé sítko
- filtr nebo změkčovač vody

Odvápňovače a čisticí prostředky

Filtry do kávovaru

Sítka do kávovarů
Denní očista
S každodenní údržbou můžete začít hned po dokončení poslední kávy, alespoň nečistoty nestihnou zaschnout. Z páky pečlivě vysypte zbytky kávy, aby nezačaly plesnivět. Dále kartáčkem vyčistěte hlavu kávovaru a průběžně ji proplachujte horkou vodou.
Dále budete potřebovat slepé sítko, které v sobě nemá žádné dírky, takže horká voda místo protečení rotuje v páce. Nahraďte jím běžně používané sítko a nasaďte páku do hlavy. Na několik sekund pusťte vodu, zase ji vypněte a několikrát to celé zopakujte. Pokud během pouštění budete pákou zlehka pohybovat doleva a doprava, vyčistíte také těsnění. Všechny součástky následně omyjte horkou vodou.
Týdenní údržba
Na týdenní bázi využijete chemický čisticí prostředek. Frekvence jeho použití vlastně vyplývá z množství připravených káv, v kavárnách se například používá denně. Při proplachování hlavy nasypte malé množství do slepého sítka a pokračujte jako obvykle. Poté nezapomeňte důkladně propláchnout hlavu čistou vodou.
V roztoku čisticího prostředku je také dobré nechat odmočit páky, ideálně přes noc. Lázeň namíchejte do vyšší a užší nádoby, aby v ní páky mohly stát a roztok se nedotýkal jejich rukojetí.

Ilustrace: Arecenze
Čištění trysky
Mléčný systém, ať už je jakýkoliv, je velmi náchylný na zanesení zbytky mléka. Základ očisty trysek spočívá v pečlivém otírání a profukování před a po každém použití. Někteří výrobci nabízejí ke kávovarům také jehly pro odškrábnutí odolných usazenin.
Také trysce prospěje jednou za čas lázeň se speciálním čisticím prostředkem. Roztok můžete namíchat v latiéře. Konec trysky ponořte pod hladinu a na několik sekund spusťte páru, čímž se roztok ohřeje. Následně jej můžete nechat pracovat a na závěr pečlivě opláchněte a profoukněte.
Jednou za čas
Neměli byste zapomínat ani na pravidelné odvápňování a úpravu vody. K té slouží nejrůznější filtry a změkčovače. Frekvence odvápňování se odvíjí od tvrdosti vody, kterou k přípravě kávy používáte.
Příležitostně můžete také šroubovákem odmontovat sítka z hlav, očistit je kartáčkem a nechat vykoupat v chemickém roztoku.
A nakonec, těsnění i sprcha kávovaru budou jednou za čas potřebovat vyměnit. Zde opět záleží na frekvenci používání, v domácích podmínkách stačí výměna těsnění zhruba jednou ročně.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.