Menu

Ušetřete díky tomuto palivu více než 1 000 Kč na opravách sekaček i pil

Ušetřete díky tomuto palivu více než 1 000 Kč na opravách sekaček i pil
Ilustrace: Arecenze

Od 1. ledna 2024 můžete na většině čerpacích stanic narazit na nový benzín Natural 95 se specifikací E10, který má vyšší podíl biosložek. Starším motorům a benzínovým sekačkám ovšem neprospívá. Lepší je proto investovat do kvalitnějšího benzínu s oktanovým číslem 98 či 100.

Nový benzín s 10% obsahem etanolu je možná ekologický, ale příliš nechutná motorům starších automobilů. Není ani vhodný jako palivo do benzínových sekaček, motorových pil, elektrocentrál, kultivátorů, vysavačů listí a dalších přístrojů využívajících jako pohonnou látku benzín. V motorech těchto přístrojů může ucpat karburátor a způsobit i jiné potíže, takže pak budete platit za opravy.

Jak se chová nový Natural 95?

Palivo se specifikací E10 je tvořeno z 90 % benzínem a z 10 % ethanolem. V tomto případě se jedná o etanol z obnovitelných zdrojů vyráběný z biomasy. Díky většímu podílu biosložek v palivu se sice snižuje množství emisí skleníkových plynů, ale pro samotné motory to žádné plus nepředstavuje.

Většina automobilů vyrobených po roce 2000 by neměla mít potíže s přechodem na nový benzín, ale u starších motorů se mohou objevovat problémy. Samotný benzín není mísitelný s vodou. Biosložky na sebe ovšem vážou vodu, což se pak promítá do toho, že se benzín časem stává méně hořlavým. Zejména starší vozy a veteráni pak mívají potíže s nastartováním.

A co to znamená pro benzínové sekačky či motorové pily? Zde mohou biosložky zavinit zanesení karburátoru a poškozovat i další součástky.

Proč je lepší připlatit si za Vervu 100?

Benzín do sekačky či motorové pily se většinou skladuje v kanystrech. To znamená, že když bude Natural 95 nějakou dobu stát, tak začne postupně ztrácet na kvalitě, jelikož bude obsahovat vyšší podíl vody. Lepší je tudíž investovat do kvalitnějšího benzínu s vyšším oktanovým číslem, jako jsou 98 nebo 100, a vyhnout se těmto problémům.

Ne každá biosložka je ale špatná – konkrétně etyl terc-butyl eter (ETBE), což je směs vyrobená z lihu a izobutenu, je podstatně stabilnější a nevstřebává vzdušnou vlhkost. Obsahuje ho třeba Verva 100. Za litr tohoto paliva sice zaplatíte o pár korun víc než za Natural 95, ale vydrží vám v kanystru i 3× déle. Benzínové sekačky a jiná zařízení mají navíc tak nízkou spotřebu benzínu, že tento cenový rozdíl nehraje roli.

Zdroj:

Ministerstvo obchodu a průmyslu

https://www.e10info.eu/

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.