Menu

Pračka pod umyvadlem? Jde to, ale není to tak jednoduché

Pračka pod umyvadlem? Jde to, ale není to tak jednoduché

Potýkáte se stejně jako mnoho domácností s nedostatkem prostoru v koupelně? Pak tu pro vás máme jedno praktické řešení. Instalací pračky pod umývadlo ušetříte nejen spoustu místa, ale také získáte praktický odkládací prostor pro vaši kosmetiku.

Ideální typ pračky: Jaké jsou možnosti?

Majitelé velkých koupelen mají obrovskou výhodu – nemusí řešit zapeklitou otázku, kam umístit pračku. Naopak pro ty, kteří bydlí v garsonkách nebo panelákových bytech, je otázka řešení prostoru častým problémem. Zakomponování pračky do malé koupelny lze provést vícero způsoby. Možná vás jako první řešení napadá pračka s horním plněním.

Pračka s horním plněním

Typ praček s horním plněním dříve dominoval, ale dnes už se používá mnohem méně.  Většina spotřebičů je sice široká jen okolo 40 cm, ale kvůli vrchnímu víku se ochuzujete o možnost využít prostor nad pračkou. Nevýhodou může být také omezený výběr modelů, menší kapacita a slabší výkon.

Pračka s předním plněním

O mnoho širší nabídku najdete v kategorii praček s předním plněním. Tyto modely jsou výkonné, stabilní a poskytují velikou variabilitu v kapacitě náplně (cca 5 – 17 kg). Zásadní předností těchto praček je možnost vestavění a s tím související praktické zakomponování do malého prostoru.

Pračka pod umyvadlo: Jak to provést?

V koupelně nikdy není dostatek prostoru. Abychom si zajistili komfort při péči o náš zevnějšek, potřebujeme nejen umyvadlo, vanu nebo sprchový kout, ale také co nejvíce odkládací plochy na kosmetické přípravky a další nezbytnosti. Při tom všem už nezbývá mnoho možností, kam umístit pračku.

A právě nyní je na místě otázka: “Lze ušetřit prostor v koupelně tak, že umístíme pračku pod umyvadlo?”. Samozřejmě že to lze, ale není to tak jednoduché. Pojďme se podívat na možná provedení.

Pračku přímo pod umyvadlo osadit nelze (Zdroj obrázku: Midjourney)

Umístění přímo pod umyvadlo

Doporučená instalační výška umyvadla je 85 cm, z toho nejméně 10 – 20 cm zabere umyvadlo a dalších minimálně 10 cm sifon. Pod umyvadlem tak zbývá prostor jen o výšce nějakých 55 – 65 cm, což pro umístění klasické pračky nestačí.

Museli byste buď nainstalovat umyvadlo mnohem výše, nebo si naohýbat krátký sifon z trubek, případně umyvadlo zapustit do hluboké skříňky a pračku předsadit před sifon. Vše se jeví příliš komplikovaně a neprakticky.

Zajímavostí je, že na ruském trhu jsou k dispozici pračky, které disponují přímo zabudovaným sifonem. Díky tomu je možné mít umyvadlo nad pračkou. Na evropském trhu se ale neprodávají, a proto pračka pod umyvadlo nepřichází v úvahu. 

Pračku vedle umyvadla lze umístit bez problémů (Zdroj: Midjourney)

Umístění těsně vedle umyvadla

Snadno proveditelným a praktickým řešením se tak stává umístění pračky hned vedle umyvadla, a to do jedné skříňky nebo pod společnou desku. Tím získáte vedle umyvadla velkou odkládací plochu na kosmetické přípravky. Tímto způsobem může být pračka pod umyvadlem nainstalována dvěma způsoby:

 1. Jako součást skříňky s umyvadlem

 2. Pod deskou, do které zapustíte umývadlo

Nejmodernější možností je instalace vestavěného spotřebiče do společné skříňky s umyvadlem. Pračka je schovaná za dvířky a koupelna působí elegantně. Na trhu je k dispozici řada vestavěných modelů, které jsou vzhledem ke svému určení opatřeny lepší stabilitou a úchyty k připevnění dvířek skříňky. Důležité je si při výběru ohlídat rozměry pračky, aby se vešla do zvolené skříňky.

Podobným způsobem můžete umístit pračku pod umyvadlo i v případě volně stojícího modelu. Je možné zakoupit přímo hotové skříňky se zápustným umyvadlem a volným prostorem pro pračku. Příkladem takového produktu je skříňka KRAJCAR PM. Nebo lze pořídit dostatečně širokou desku, pod jejíž polovinu zasunete pračku a do druhé poloviny vyříznete otvor na instalaci zápusného umývadla. Vybírejte desku z takového materiálu, kterému nevadí vlhkost, jako jsou například kuchyňské pracovní desky.

Tipy na zajímavé produkty

Abychom vám ušetřili čas při hledání ideální pračky, vybrali jsme dva oblíbené modely – jeden volně stojící a jeden vestavný.

LG FA94V5UVW0

Volně stojící parní pračka LG FA94V5UVW0 na 9 kg prádla patří mezi nejprodávanější modely, což dokládá vítězství Produkt roku 2022 na Heurece ve své kategorii. Její předností je “trojité A” za energetickou účinnost, výkon odstřeďování i úroveň hlučnosti. Je vybavena funkcí šestý smysl, která rozpozná hmotnost prádla i jemnost materiálů a podle toho upravuje své prací pohyby.

Technologie TurboWash se postará o důkladného praní za pouhých 59 minut. Alergici jistě ocení technologii LG Steam (praní párou), která likviduje až 99,9 % roztočů a dalších alergenů. Technologie ThinQ nabízí dálkové ovládání přes smartphone.

Parametr

Hodnota

Typ

volně stojící s předním plněním

Maximální náplň pračky

9 kg

Energetická třída

A

Spotřeba vody

50 l

Hlučnost při odstřeďování

71 dB

Maximální počet otáček

1400 ot./min

Počet programů

14

Doba trvání programu Eco

228 min

Rozměry (Š x H x V)

60 x 56,5 x 85 cm

Důležité funkce

 • odložený start
 • technologie 6 smysl
 • dětská pojistka
 • parní praní
 • dálkové ovládání

 

Od 15 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

AEG ÖKOMix L8FBE48SI

AEG ÖKOMix L8FBE48SI je vestavný model s kapacitou 8 kg a doživotní zárukou na invertorový motor. Pračka disponuje tichým chodem a mnoha vychytanými funkcemi. Prací program ÖKOPower efektivně a především úsporně vypere prádlo za pouhých 59 minut.

Technologie praní párou ProSteam zajišťuje osvěžení zmačkaných oděvů a eliminaci pachů. Díky technologii ProSense si pračka nejprve naváží každou dávku prádla a poté upravuje délku praní a pohyby bubnu na míru každé náplni. Technologie ÖKOMix míchá prací prostředek a aviváž s vodou dříve, než se dostane k prádlu, čímž šetří jemné tkaniny.

Parametr

Hodnota

Typ

vestavná s předním plněním

Maximální náplň pračky

8 kg

Energetická třída

C

Spotřeba vody

47 l

Hlučnost při odstřeďování

68 dB

Maximální počet otáček

1400 ot./min

Počet programů

20

Doba trvání programu Eco

59 minut (program ÖKOPower)

Rozměry (Š x H x V)

59.6 x 55,3 x 81,9 cm

Důležité funkce
 • odložený start
 • technologie 6 smysl
 • dětská pojistka
 • Aqua Stop
 • sprchování prádla
 • Fuzzy Logic
 • parní praní

 

Od 25 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.