Menu

Přehledně: Jak vybrat 3D tiskárnu přesně pro vaše potřeby

Přehledně: Jak vybrat 3D tiskárnu přesně pro vaše potřeby

Výběr 3D tiskárny je složitý nejen kvůli široké nabídce různých tiskáren, ale i materiálů. Zorientujte se v nejdůležitějších bodech výběru v následujícím článku.

Proč koupit kvalitní 3D tiskárnu

K největším výhodám kvalitní 3D tiskárny náleží:

 •  Výtisky mají výborné vlastnosti – mají lepší a hladší vzhled a často jsou mnohem pevnější, záleží i na zvoleném materiálu.
 • Méně komplikací při tisku – u kvalitní tiskárny je výrazně menší šance, že se během tisku vyskytnou komplikace.
 • Vytiskne i složitější konstrukce – poradí si i s konstrukcemi, které mají složité nebo detailní provedení.

Výběr 3D tiskárny podle technologie tisku

Nejčastějšími technologiemi jsou:

 • FDM (Fusion Deposition Modeling) nebo FFF – nejrozšířenější u běžných uživatelů i při výrobě levných prototypů, protože zajišťuje jednoduchý a levný tisk. Taví tenký proužek materiálu do viditelných vrstev, u průmyslových tisků se povrch vyhlazuje.
 • SLA (Stereolitografie) – pro náročnost používání, vysoké náklady na pořízení i tisk se SLA využívá převážně pro komerční účely. Vytvrzuje tekutý materiál, vytvoří tak i nejmenší detaily s hladkým povrchem.
 • SLS (Selective Laser Sintering) – používá se hlavně pro průmyslové účely, je totiž velmi precizní a tiskárny mají zpravidla vysokou pořizovací cenu. Náklady na tisk jsou nízké. Při tisku laser spéká prášek z polymeru či kovu.
Typ technologie Výhody Nevýhody Kdy se hodí
FDM Jednoduché ovládání, cenově dostupné, široká nabídka, různorodé využití Nejméně kvalitní tisk, pro lepší výsledky potřeba dražší tiskárna a vhodný materiál Pro začátečníky, běžné uživatele i komerční využití, při výrobě levných prototypů
SLA Precizní a detailní tisk, hladký povrch výtisků, vysoká odolnost Vysoké náklady na tisk a pořízení, obtížnější ovládání, náročné čištění materiálu i okolí tiskárny Pro komerční využití, běžné uživatele pro jemné detaily
SLS Nízké náklady na tisk, zvládne složité konstrukce Velmi vysoká pořizovací cena Pro průmyslový tisk, zakázkovou výrobu, funkční prototypy

 

Kdy je lepší koupit hotovou a kdy si sestavit vlastní 3D tiskárnu

3D tiskárny pořídíte ve dvou provedeních, ne obě se ale hodí pro každého:

 •  Hotová tiskárna – většinu 3D tiskáren koupíte jako sestavené přístroje, které stačí vybalit z krabice. Tohoto typu je nejvíc, máte proto velký výběr. Důležité je, aby výrobce poskytoval podporu nebo s problémy mohl poradit známý.
 • Stavebnice – některé tiskárny si můžete sestavit buď ve formě sady, kterou dostanete od výrobce, nebo při pokročilých znalostech si jednotlivé díly vybrat sami. Při skládání se seznámíte s fungováním tiskárny a snadněji vyřešíte případné problémy.
Typ 3D tiskárny Výhody Nevýhody Kdy se hodí
Hotová Široká nabídka, jednoduché a okamžité zprovoznění, zpravidla vyšší kvalita Všechny parametry nemusí vyhovovat Pro začátečníky, když chcete tiskárnu ihned používat, při dobře dostupném servisu
Stavebnice Snadnější pochopení fungování tiskárny a zjednodušení oprav, možnost individuálního přizpůsobení Náročné sestavení, malá nabídka Pro pokročilé uživatele, když se chcete seznámit s fungováním tiskárny

Důležité parametry

Celkové fungování 3D tiskárny ovlivňuje řada parametrů, nejdůležitějšími jsou:

 • Velikost tiskového prostoru – pro běžné uživatele jsou dostačující i rozměry kolem 10 x 10 x 10 cm. Při rozměrech nad 20 x 20 x 20 cm hrozí u většiny materiálů kromě PLA kroucení, je proto lepší i ekonomičtější vytisknout několik dílů a slepit je.
 • Kvalita tisku – pro co nejlepší kvalitu je potřeba co nejvyšší rozlišení a zároveň nízká rychlost tisku. Kvalitu ovlivňuje i použitý materiál.
 • Počet tiskových hlav – FDM tiskárny mohou mít jednu nebo více tiskových hlav. Větší počet umožňuje tisknout několika barvami najednou nebo z různých materiálů, hodně zvyšují cenu.
 • Materiál – ne všechny tiskárny zvládnou tisk z každého materiálu, nejširší možnosti jsou u FDM tiskáren. Důležitý je vždy výběr podle vlastností materiálu.

Kvalita tisku

Nejvýraznější faktory ovlivňující kvalitu tisku shrnujeme v tabulce:

Druh 3D tiskárny Nejčastější rozlišení vrstvy Nejčastější rozlišení osy X/Y Preciznost Co ještě ovlivňuje kvalitu
FDM 0,1 mm 0,05 – 0,3 mm Nízká Jestli má vyhřívání tiskové komory, správná kalibrace tiskárny
SLA 0,025 – 0,1 mm Až 0,02 mm Střední Výkon světelného paprsku a teplota při tisku, způsob následného vytvrzení
SLS 0,05 – 0,15 mm 0,05 – 0,1 mm Vysoká Teplota při spékání, rychlost laseru

 

Materiál

Nejčastěji využívané materiály jsou:

Materiál Výhody Nevýhody Pro jaké tiskárny je vhodný
PLA Tvrdý, pevný, jednoduchý tisk, levný Křehký, málo odolný vůči teplu a chemikáliím FDM
ABS Pevný, odolný i vůči teplu a nárazům, levný Při tisku potřeba odvětrávání a vyhřívaná podložka FDM
PET Vynikající mechanické vlastnosti, snadný tisk Dražší, vrstvy k sobě přiléhají nedokonale FDM
Nylon Velmi odolný, pevný a lehký, částečně flexibilní Vyšší cena, absorbuje vlhkost a pro tisk je lepší uzavřená tiskárna FDM, SLS
Kompozity (dřevo, kov) Vizuálně efektní Slabší celková pevnost, mohou ucpat trysku FDM, SLS
Pryskyřice Hladký povrch, všestrannost, velký výběr různých druhů Potřeba ochranných pomůcek, opatrnost při manipulaci, odvětrávání SLA

Funkce a příslušenství

Usnadňují tisk a zvyšují kvalitu výtisků:

 • Vyhřívaná podložka – u FDM tiskáren je důležitá při tisku z tepelně roztažných materiálů, které se díky ní nezkroutí.
 • Kryt tiskárny – u SLA a SLS tiskáren je kryt kvůli technologii tisku nezbytný, u FDM je vhodný pro větší výtisky z tepelně roztažných materiálů jako ASA či ABS. Při tisku z nejčastějšího PLA není potřeba.
 •  Displej – usnadňuje kontrolu průběhu tisku i ovládání. Čím víc informací zprostředkovává, tím lépe.
 •  Mobilní aplikace – umožňuje snadný tisk, kdy na chytrém telefonu vyberete model a poté ihned tisknete. Poskytuje nepřetržitý dohled nebo tisk na dálku.

Oblíbené značky

Výběr tiskárny od značek oblíbených uživateli zaručuje nejen jistotu kvality odpovídající ceně, ale často i spoustu lidí, kteří v případě potíží poradí. K nejoblíbenějším patří:

 • Bambu Lab – čínská společnost, prodává FDM tiskárny, u kterých kromě kvality můžete počítat i s pokročilými senzory a využitím umělé inteligence. Díky oblíbenosti se s ostatními uživateli spojíte i přes sociální sítě.
 •  Prusa Research – česká značka FDM a SLA tiskáren je oblíbená celosvětově díky kvalitě tiskáren i řadě open-source řešení. Má skvěle fungující komunitu uživatelů a nepřetržitě dostupnou podporu.
 • Creality – čínská značka, je oblíbená pro cenově dostupné FDM tiskárny, nabízí i SLA a FDM tiskárny pro průmysl. Má vlastní fóra na webu a sociálních sítích.

Ceny

3D tiskárny pořídíte nejčastěji ve 3 cenových kategoriích:

 • Ceny do 10 000 Kč – tiskárny vhodné pro začátečníky a nenáročné uživatele, nemůžete očekávat přesný tisk ani použití dražších materiálů.
 • Ceny od 10 000 Kč do 30 000 Kč – umožňují komfortnější tisk a vyšší kvalitu výtisků, využitelné i komerčně.
 • Ceny nad 30 000 Kč – mají propracovanou konstrukci i funkce umožňující výtisky vysoké kvality i větších rozměrů, využívají se v laboratořích a průmyslových provozech.

 

 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.