Minimalistické balení: Jak se sbalit na 14 dní do příručního zavazadla? | Arecenze
Menu

Minimalistické balení: Jak se sbalit na 14 dní do příručního zavazadla?

Minimalistické balení: Jak se sbalit na 14 dní do příručního zavazadla?

Sehnali jste letenku za skvělou cenu a teď se potřebujete sbalit jen do příručního zavazadla? Nebo zkrátka s sebou jen nechcete tahat dva kufry. Jak se ale do tak malého zavazadla sbalit na dva týdny? Přečtěte si pár rad a vychytávek a balení už půjde samo.

Příruční zavazadlo je zavazadlo, které si berete na palubu letadla a musí se vejít pod sedačku před vámi. Letecké společnosti mají rozdílné rozměry takového zavazadla, proto je vhodné nepořizovat si tvrdý kufr. Lepší je příruční měkká taška nebo batoh, které se nejen snadněji přizpůsobí rozměrům různých leteckých společností, ale také se do nich dokážete lépe sbalit.

Zjistěte si informace o ubytování

Před samotným balením si zjistěte, co nabízí vaše ubytování. Pokud se chystáte do divočiny na túru, tak se stejně musíte sbalit do batohu. A v jakémkoli jiném případě budete pravděpodobně vědět, kde budete ubytovaní. Zjistěte si, co ubytování nabízí. Časté bývají hygienické potřeby, ručník bývá samozřejmostí, zrovna tak šampon, sprchový gel, mýdlo, toaletní papír i třeba vatové tampony. To už může uvolnit pěknou část zavazadla. Hotely nabízí i župany či ručníky k bazénu. V koupelně také často bývá fén a v kuchyni nádobí a základní suroviny na vaření.

Co zabalit s sebou?

Teprve při skutečně úsporném balení zjistíte, že se bez spousty věcí vlastně poměrně snadno obejdete. Přečtěte si další tipy, jak toho brát méně a přitom se neomezovat.

Kosmetika

S sebou do letadla můžete mít pouze tekutiny v lahvičkách do 100 ml, celkově se musí vejít od uzavíratelného sáčku o maximálním objemu 1 litru. Více toho stejně nesbalíte. Kosmetika je občas součástí ubytování, případně pro úsporu prostoru si ji můžete zakoupit až na místě v množství, které za dva týdny spotřebujete. Berte totiž v potaz, že se cena základního hygienického vybavení, jako jsou šampony, sprchové gely a zubní pasty, v zahraničí od našich cen moc neliší.

Oblečení

Při volbě oblečení myslete na jeho funkčnost i variabilitu, aby se vám hodilo na více příležitostí. Pomoci vám také může funkční oblečení – spodní i běžné. Funkční oblečení nejen že vydrží déle, ale je i rychleschnoucí, což se při cestování hodí. Oblečení všeho druhu vyrábí například český výrobce Moira, případně rovněž česká značka CityZen. Spoustu toho najdete i v Decathlonu.

Pokud jste hodně skromní a jedete spíše za teplem, může vám i stačit pár triček, která se vám do příručního zavazadla vejdou bez debat. Pokud ale potřebujete mít čisté oblečení každý den, i to má řešení, zkrátka si na místě vyperete. Některá ubytování situaci zjednoduší pračkou se sušičkou. Záleží, kde budete ubytovaní, ale obyčejnou pračku dnes nabízí i mnoho kempů, hotelů či pronajatých bytů.

A kdybyste na ubytování přece jen pračku neměli, většina států má také veřejné prádelny. Cenově bývají prádelny relativně dostupné, záleží samozřejmě na státu, ale často jedno vyprání i se sušením stojí jako jedna večeře. A kdyby vám došly jen čisté ponožky, vyřešit to může i staré známé přeprání v umyvadle. Pokud vaše ubytování nedisponuje ručníkem, doporučujeme koupit si rychleschnoucí. Jedná se o tenkou textilii, která je lehká a nezabírá téměř žádné místo.

Ostatní

Pak už zbývají jen cennosti, drobnosti a zábava, kterou každý volí podle sebe. I tak myslete na úsporné balení – kniha vám postačí jedna a místo stolní hry můžete vzít třeba karty. Místo v batohu vášnivým čtenářům ušetří i elektronická čtečka knih. Do obtíží se mohou dostat fotografové, kteří potřebují do batohu dostat i rozměrné zařízení s objektivem. Ti většinou ale zkrátka objektiv před košilí navíc upřednostní.

POZOR: Do letadla můžete na palubu jen s omezeným množstvím elektroniky. Ta není limitována počtem, ale součtem kapacity baterií. Maximální kapacita baterie jednoho zařízení je přitom typicky 100 Wh.

Tipy pro balení

Pokud zavazadlo zabalíte tak, že je pěkně napěchované, bude se vám hodit kapsička, do které si dáte důležité věci, které často vytahujete – mobil, peněženka, klíče, doklady, léky a další. Zejména pokud cestujete do méně bezpečných destinací tenkou kapsičku na tělo na doklady a nějakou tu hotovost stejně oceníte.

Při balení vám také může pomoci vakuová pumpa pro kompresní pečetění. Věci zabalíte do určených sáčků, a pak z nich vysajete vzduch a zmenšíte jim tak objem. Pro domácí balení se jedná o velkou výhodu, musíte ale zvážit, že pumpička musí cestovat s vámi, abyste stejně efektivně balili i na cestu zpět. Na to se hodí cestovní mini vakuová pumpa.

Všeobecně ale nejvíce místa ušetří vhodné uložení oblečení. Zapomeňte na úhledné skládání na čtvercové hromádky. Pokud svá trička přeložíte na úzký pruh a ten poté s použitím přiměřeného množství síly srolujete, do batohu toho nacpete i dvojnásobné množství.

A co si vzít do letadla?

Skvělou vychytávkou je si toho zkrátka na sebe obléknout co nejvíce. Největší boty, teplou mikinu i nepromokavou bundu, které by v tašce zabraly hodně místa, si můžete vzít na sebe. Naštěstí v letadlech bývá zapnutá klimatizace a bývá tam relativně chladno, tak nebudete ani vypadat tak nepatřičně. Teoreticky si můžete pro úsporu místa obléci klidně i 3 mikiny a 5 trik, v letadle poté nadbytečné vrstvy prostě svlečete. Tam už vás aerolinka kontrolovat nebude.

Na letiště si můžete také přibalit prázdnou lahev, kterou po odbavení můžete v letištní hale na záchodech naplnit (pokud je v konkrétní destinaci pitná voda), nemusíte tak kupovat drahé pití na letišti. Stejně tak si můžete vzít do letadla jídlo.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.