Menu

Proč nejíst sáčkovou rýži? Kvalitní sypaná ušetří peníze, vyhnete se i karcinogenním ftalátům

Proč nejíst sáčkovou rýži? Kvalitní sypaná ušetří peníze, vyhnete se i karcinogenním ftalátům
Foto: Canva, Heureka, Ilustrace: Arecenze

Rýži z pytlíku vařil někdy asi každý. Její příprava je snadná a téměř bez práce. Navíc nemusíte řešit připálené dno hrnce. V porovnání se sypanou rýží je však ta pytlíková dražší a na pováženou je také samotný fakt, že se pokrm vaří v pytlíku z umělé hmoty. Jak si snadno připravit kvalitní sypanou rýži?

Rychlá příprava

Zná to asi každý, kdo někdy s přípravou jídla spěchal. Sáhnout po pytlíku s rýží, hodit jej do hrnce s vodou a za čtvrt hodiny si dojít pro hotovou rýži je zkrátka pohoda. Příprava sypané rýže však není o moc složitější a chuťový zážitek může být mnohem lepší. Navíc se sypanou rýží pravděpodobně ušetříte.

Foto: Heureka

Vyvařování plastových sáčků

V posledních letech se hojně hovoří o uvolňování mikroplastů a dalších sloučenin mimo jiné i z plastových obalů. Ačkoliv škodlivost vaření rýže v plastových pytlících zatím není vědecky potvrzená, opatrnosti není nikdy dost. Je všeobecně známo, že se řada škodlivých chemikálií uvolňuje při zahřívání ve větší míře než při běžné pokojové teplotě.

Consumer Reports testoval vzory potravin v plastových obalech a v případě rýže ve varných sáčcích odhalil ftaláty. Ftaláty jsou známé endokrinní disruptory a i když v malém množství nejsou toxické, jejich dlouhodobý příjem může mít řadu negativních účinků. Ovlivnit mohou fungování jater a ledvin, vývoj embrya, srážlivost krve a mohou být i karcinogenní.

Riziko dlouhodobého příjmu ftalátů není skryto v jednom konkrétním zdroji, ale především v mnoha drobných zdrojích, které obklopují náš každodenní život.

Spásný rýžovar

Pokud si chcete přípravu rýže usnadnit, rýžovar je skvělou volbou. Propláchnutou rýži s vodou do něj pouze vložíte, zapnete časovač a o nic dalšího se starat nemusíte. Rýže v něm vydrží krásně sypká a chutná i několik hodin a využít jej můžete také třeba na bulgur nebo na luštěniny.

TIP: Základní rýžovat pořídíte už za pár stokorun, pokud se jedná o vaření rýže, i ten nejlevnější zvládne přípravu totožně s dražšími produkty.

Foto: Heureka

  • Srovnání nejlepších rýžovarů jsme si pro vás připravili na této stránce.

Můžete i ušetřit

U rýže ve varných sáčcích není výjimkou cena 70 Kč za půl kila. Sypanou rýži pořídíte za stejnou cenu klidně v kilovém balení, bez problémů tedy nakoupíte za poloviční cenu. Cena se samozřejmě může lišit podle druhu rýže či výrobce a i za sypanou rýži si můžete připlatit.

Zdroje:

  • Autorská tvorba redaktorky portálu Arecenze
  • https://www.consumerreports.org/health/food-contaminants/the-plastic-chemicals-hiding-in-your-food-a7358224781/
  • https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8157593/
  • https://bezpecnostpotravin.cz/termin/ftalaty/

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.