Recenze a test dětské chůvičky TrueLife NannyCam R5 | Arecenze
Menu

Recenze a test dětské chůvičky TrueLife NannyCam R5

Recenze a test dětské chůvičky TrueLife NannyCam R5

Klady

+ Kvalitní provedení

+ Vysoké rozlišení obrazu

+ Dlouhá výdrž baterie rodičovské jednotky

+ Otočná kamera s dálkovým ovládáním

+ Dlouhý přívodní kabel

+ Snadné ovládání

Zápory

Nutnost napájení dětské jednotky ze sítě

Lehce trhaný přenos zvuku

Poměrně nízká nejvyšší hlasitost

Vysoká cena

3 700 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

V říjnu 2023 jsem testovala dětskou chůvičku TrueLife NannyCam R5. Tato videochůvička patřila v době vzniku recenze k dražším modelům, vzhledem k široké nabídce funkcí a kvalitě provedení mě ale cena nepřekvapila. Testování probíhalo v domácnosti se dvěma malými dětmi, především během jejich odpoledního a nočního spánku. Jak si chůvička v testování vedla si můžete přečíst níže.

Shrnutí recenze:

  • První dojmy a obsah balení – Chůvička z vyšší cenové kategorie nezklamala kvalitou provedení a díky snadnému zapojení byla ihned připravena k použití.
  • Základní parametry – Díky HD rozlišení, otočné kameře a velké obrazovce rodičovské jednotky máte detailní přehled o dění v pokoji.
  • Test fungování chůvičky – Zprovoznit chůvičku zabere pár sekund a obraz je velice kvalitní i v nočním režimu. Zachycení a přenos zvuku bych označila za standardní. Výdrž baterie rodičovské jednotky se vyšplhala na 9,5 hodin.
  • Provedení, konstrukce – Skvělá kvalita materiálů a celkově povedené kompaktní provedení vám dají pocit, že držíte chůvičku patřící k těm vyšším modelům. Široký displej rodičovské jednotky se stojánkem umožňuje velice komfortní užívání.
  • Funkce – Mezi nejpovedenější funkce patří otáčení kamery, ovládané z rodičovské jednotky a režim VOX, ve kterém se přenáší pouze audio a šetří se tak baterie. Maximalní hlasitost chůvičky neohromila, pro zaznamenání plačícího dítěte však s přehledem stačí.
  • Příslušenství – Kromě nabíjecích kabelů najdete v balení také nástěnný držák. Ten využijete pro přehlednější pohled do malých postýlek.
  • Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům – Kvalitní provedení s velkým displejem a dlouhým nabíjecím kabelem zajistí komfortní používání, nevýhodou může být velikost rodičovské jednotky a vyšší pořizovací cena.
  • Porovnání s alternativami – Podobné chůvičky najdete také ve variantě bez rodičovské jednotky, které fungují skrz mobilní aplikaci.
  • Závěr – Odměnou za vyšší cenu této chůvičky je kvalitní provedení a velká obrazovka s HD rozlišením a možností ovládat na dálku pohyb kamery.

První dojmy a obsah balení

Chůvička TrueLife NannyCam R5 byla pečlivě zabalená a opatřená ochrannými foliemi. Hned po rozbalení bylo možné chůvičku začít používat. Stačilo zapojit dětskou jednotku do sítě, obě jednotky zapnout a bylo hotovo. Na rozdíl od chůviček, u kterých chybí rodičovská jednotka, se v tomto případě nemusí stahovat a instalovat žádná aplikace do mobilu a odpadá tak i otravné párování.

Součástí balení byly tedy rodičovská a dětská jednotka, dva síťové kabely, návod, držák a kotvení do stěny. Návod bych označila jako dostačující, kromě obrázkového popisu jednotlivých částí chůvičky jsou v něm vysvětleny základní funkce i jejich ovládání.

Základní parametry

Díky HD rozlišení a nočnímu vidění máte o dění v místnosti přehled za jakýchkoliv světelných podmínek. Kamera otočná o 360° umožní zaměřit se na jakoukoliv část pokoje a sledování několika dětí je tak snazší. Intenzitu zvuku můžete stejně jako jas obrazu měnit. Rodičovské jednotce dominuje 5palcový LCD displej, na kterém si můžete obraz přibližovat.

Přenos signálu funguje přímo mezi kamerou a rodičovskou jednotkou, nemusíte tak spoléhat na WiFi připojení, jako je tomu u smart chůviček využívajících aplikaci v telefonu. Výdrž baterie je dle výrobce při průměrném jasu obrazovky přibližně 8 hodin. Přepnete-li na VOX režim, ve kterém funguje pouze zvukový přenos, výdrž baterie se zdvojnásobí.

Výrobce uvádí dosah v nezastavěné oblasti až 300 metrů, v budově až 50 metrů. Tyto hodnoty však může snižovat prostup signálu přes různé materiály zdí a nábytku.

Parametr chůvičky TrueLife NannyCam R5 Hodnota
Napájení rodičovské jednotky Baterie, Síť
Napájení dětské jednotky Síť
Hmotnost rodičovské jednotky (g) 200
Hmotnost dětské jednotky (g) 190
Rozměry rodičovské jednotky d × š × v (mm) 162 × 22 × 86
Rozměry dětské jednotky d × š × v (mm) 71 × 71 × 116
Připojení k WiFi Ne
Výdrž baterie (hod.) 8
Výdrž baterie ve VOX režimu (hod.) 16
Spotřeba energie dětské jednotky (V) 5
Spotřeba energie rodičovské jednotky (V) 5
Maximální dosah v nezastavěné oblasti (m) 300
Maximální dosah v budově (m) 50

Test fungování chůvičky

Při testování TrueLife NannyCam R5 mne ihned nadchlo snadné zprovoznění chůvičky, které zabralo jen pár sekund. Díky otočné kameře jsem si vybírala různé pohledy do místnosti a sledovala tak obě své děti dle potřeby. Záběry z tmavého pokoje v noci zvládla chůvička na jedničku, navíc jsem mohla nastavit úroveň jasu displeje. Rozlišení za denního světla bylo samozřejmě na mnohem vyšší úrovni než v noci a byl vidět každý detail pokoje.

Ovládání pohybu kamery

Co už mne ale tolik nenadchlo byl zvuk. Z mé staré klasické audiochůvičky jsem při porovnání slyšela každý povzdech či otočení dětí, u testované chůvičky tyto šumy slyšet moc nebyly ani při nejvyšší hlasitosti. Kňourání, povídání a pláč už ale bylo slyšet velmi dobře. Vzhledem k tomu, že pro mne není stěžejní slyšet každé šustnutí v pokoji, hodnotím ale přenos zvuku chůvičky stále velmi dobře.

Slabé zvuky z chůvičky uslyšíte těžko, s běžně hlasitými zvuky problém nemá

Nižší hlasitost chůvičky jsem si ověřila i měřením decibelů. Melodii z dětské hračky má audiochůvička přehrávala s hlasitostí 50 až 60 dB, u testované chůvičky se nejvyšší hladina zvuku pohybovala mezi 40 a 50 dB. Důležitým faktorem pro přenos zvuku je umístění dětské jednotky v pokoji. Chcete-li slyšet co nejlépe, měla by být chůvička blízko dítěte.

Při testování jsem nechala rodičovskou jednotku v provozu na baterii tak, abych ověřila její životnost. Chůvičku jsem nechala běžet bez aktivace VOX režimu, tedy naplno i s přenosem videa. Rodičovská jednotka zvládla fungovat na jedno nabití v kuse 9 hodin a 30 minut. Výrobce deklaruje v tomto režimu výdrž 8 hodin. S použitím úsporného VOX režimu by výdrž měla dosahovat až 16 hodin.

Provedení, konstrukce

Konstrukce chůvičky na mne udělala skvělý dojem. V této cenové relaci však kvalitní provedení celkem očekávám. Velký displej rodičovské jednotky umožňuje velice komfortní sledování videa, samozřejmě na úkor skladnosti. Potěšil mne i vyklápěcí stojánek, díky kterému jsem na chůvičku viděla mnohem lépe, než kdyby byla položená na stole.

Dětská jednotka je kompaktní a stabilní. Velmi jsem ocenila délku síťového kabelu přes 2,5 metru, díky kterém nebyl problém umístit chůvičku na vhodné místo v pokoji tak, aby zároveň mohla být připojena do sítě.

Funkce

Hlavní funkcí chůvičky TrueLife NannyCam R5 je samozřejmě audio a video přenos, díky kterému máte přehled o dění v místnosti. Hladina zvuku i jas obrazu se dá nastavit a můžete je tedy upravovat dle aktuálních potřeb. Pohyb kamery se ovládá šipkami na rodičovské jednotce. Díky této funkci jsem mohla střídavě natáčet kameru na postýlky obou dětí a mít tak o nich dokonalý přehled. Kamera nabízí i funkci zoomu, tu jsem ale vůbec nepotřebovala. Díky HD rozlišení kamery jsem viděla na děti perfektně.

Ovládání jasu displeje

Nestačí-li vám jedna kamera, můžete k chůvičce připojit ještě 3 další. V menu chůvičky můžete upravovat nastavení, včetně jazyka, tónu výstrahy vybité baterie nebo notifikace slabého signálu.

Pro zklidnění dítěte můžete využít funkci přehrávání ukolébavek nebo díky obousměrné komunikaci miminko uklidnit svým hlasem. Chcete-li se však například s větším dítětem přes chůvičku na něčem domlouvat, nezapomeňte, že funguje jako vysílačka a ve chvíli, kdy jedna strana hovoří, druhá může pouze poslouchat.

Parametry kamery chůvičky TrueLife NannyCam R5 Hodnota
Pozorovací úhel (°) 360
Otáčení kamery horizontálně (°) 330
Zobrazení horizontálně v úhlu až (°) 360
Otáčení kamery vertikálně (°) 135
Zobrazení vertikálně v úhlu až (°) 165
Noční vidění Ano
Rozlišení videa (p) HD
Zoom Ano

 

Pokud potřebujete šetřit baterii rodičovské jednotky, můžete zapnout režim VOX, ve kterém se vypne displej a zapne se pouze při zaznamenání zvuků z dětské jednotky. Takto se dá životnost baterie prodloužit až o polovinu. Nastavit můžete na rodičovské jednotce také funkci připomenutí krmení dítěte, osobně bych tuto funkci využila i na jakékoliv jiné připomenutí. Vhod přijde i integrovaný teploměr, se kterým máte kontrolu nad podmínkami v pokoji.

Funkce chůvičky TrueLife NannyCam R5 Hodnota
Senzor teploty Ano
Notifikace změny teploty Ne
Obousměrná komunikace Ano
Ukolébavky Ano
Pořizování záznamů Ne
Úsporný režim Ano

Příslušenství

Kromě síťových kabelů bez kterých se neobejdete, je součástí balení také příslušenství pro uchycení na zeď. Osobně raději chůvičky umisťuji na pevný podklad, nemáte-li však vhodné místo pro postavení chůvičky, může se vám navrtání do zdi hodit. Myslete při instalaci na to, že dětská jednotka musí být připojena kabelem do sítě.

Chůvička je kompatibilní s flexibilním držákem TrueLife, který můžete dokoupit a umístit na postýlku nebo jiný nábytek. Umisťování elektroniky zapojené kabelem do sítě na dětskou postýlku nebo v její těsné blízkosti nepovažuji za bezpečné, především kvůli malým neposedným ručkám dětí. Zvolíte-li pro montáž držáku jakýkoliv jiný nábytek nebo poličku poblíž, uvidíte do postýlky lépe díky vyššímu umístění chůvičky.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Mezi hlavní klady chůvičky TrueLife NannyCam R5 řadím její kvalitní provedení a skvělé rozlišení videa na velikém displeji. Oceňuji i dlouhý napájecí kabel a možnost ovládat otáčení kamery prostřednictvím rodičovské jednotky. Úsporný režim VOX, který prodlouží výdrž baterie rodičovské jednotky, patří také mezi klady této chůvičky.

Vytknout by se tomuto modelu dala nižší hlasitost, o které bych ale bez porovnání s jinými chůvičkami nevěděla a pravděpodobně bych v tom neviděla problém. Za negativum může být považován i větší rozměr rodičovské jednotky, který je daní za větší obrazovku. Tento fakt pravděpodobně nebude vadit v domácím prostředí, při cestování ale může sehrát roli.

Ocenila bych možnost fungování dětské jednotky na baterie, aby se dala použít i bez přístupu k elektřině, například venku. Nutnost připojení k elektřině je však u dětských jednotek standardní a většina výrobců fungování na baterie u dětské jednotky nenabízí.

Porovnání s alternativami

Hledáte-li skladnější variantu, smart chůvička TrueLife NannyCam R3 Smart nemá rodičovskou jednotku, místo ní ale používá aplikaci v telefonu. Předností této alternativy je také senzor pohybu, díky kterému se chytrá chůvička sama směruje za sledovaným objektem. Tlačíte-li na cenu, podobnou chůvičkou je model TrueLife NannyCam H32, který sice nemá tak kompaktní provedení, má ale podobné funkce a získal několikrát po sobě ocenění Produkt roku na Heureka.cz.

Závěr

Dětská chůvička TrueLife NannyCam R5 splnila nebo spíše až předčila má očekávání. Dojem na mne udělalo kvalitní zpracovaní a kompaktní provedení. Otočná kamera zvládne snímat velice široký prostor a dění v pokoji máte díky jejímu ovládání na rodičovské jednotce zcela pod dohledem. Rodičovská jednotka se sice asi nevleze do každé kapsy, nabídne ale velký displej pro komfortní sledování dítěte. Suma sumárum jde o povedenou chůvičku z vyšší cenové relace.

Klady

+ Kvalitní provedení

+ Vysoké rozlišení obrazu

+ Dlouhá výdrž baterie rodičovské jednotky

+ Otočná kamera s dálkovým ovládáním

+ Dlouhý přívodní kabel

+ Snadné ovládání

Zápory

Nutnost napájení dětské jednotky ze sítě

Lehce trhaný přenos zvuku

Poměrně nízká nejvyšší hlasitost

Vysoká cena

3 700 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Recenze Premium

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.