Testovali jsme sluchátka Lamax Dots3: v cenovce potěší, audiofila ale nenadchnou | Arecenze
Menu

Testovali jsme sluchátka Lamax Dots3: v cenovce potěší, audiofila ale nenadchnou

Testovali jsme sluchátka Lamax Dots3: v cenovce potěší, audiofila ale nenadchnou

Klady

+ Na svou cenu skvělá výdrž baterie

+ Rychlé připojení k telefonu pomocí Bluetooth

+ Velmi nízká hmotnost, kterou ani nepocítíte

+ Hrají plynule a signál nevypadává

+ Kompaktní pouzdro, které dáte do kapsy

Zápory

Chybí jim ANC režim, jsou tak vhodné spíše do místnosti

Slabé basy pocítíte zejména u elektronické hudby, u vážné hudby však mohou být plusem

Dotykové ovládání reaguje hůře a se zpožděním

1 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Úvod

Bezdrátová sluchátka Lamax Dots3 jsem testovala v září 2023. Jde o novější model předchozí generace Dots2, oproti které nabízí delší výdrž baterie či lepší Bluetooth připojení. Sluchátka rozhodně zaujala svou lehkostí, která je převážně způsobena plastovým provedením. Kvalita zvuku pak odpovídá cenové kategorii. Celý výsledek testu se můžete dozvědět v článku níže.

Shrnutí recenze:

  • Obecné informace – Sluchátka patří do nižší cenové kategorie, kvalita i zpracování tomu odpovídají. Překvapila však svou lehkostí.
  • Provedení krabičky a sluchátek – Díky velmi nízké hmotnosti a kompaktním rozměrům je snadno schováte do kapsy či menší kabelky a zároveň je skoro nepocítíte.
  • Výdrž baterie – Sluchátka Dots3 nabízí až 9 hodin poslechu, s pouzdrem pak 40 hodin. Tyto údaje jsou opravdu nadprůměrné.
  • První párování – Párování přes Bluetooth proběhlo opravdu rychle a bez problému.
  • Kvalita zvuku – Kvalita zvuku je na cenovou kategorii poměrně dobrá, jsou tak vhodná na každodenní poslech hudby. Chybí jim však ANC režim.
  • Způsob připojení – Sluchátka jsou vybavena nejmodernějším Bluetooth 5.3, připojení tak vždy proběhlo velmi rychle a signál nevypadával.
  • Ovládání sluchátek – Ovládají se pomocí poklepání na samotné sluchátko. Vyžadují však intenzivnější dotyk a reagují trochu se zpožděním.
  • Kvalita mikrofonu – Při nahrávání zvuku v rušném prostředí mikrofon opravdu překvapil. Hůře se mu ale vedlo při telefonování.

Obecné informace

Bezdrátová špuntová sluchátka Lamax Dots3 se v době recenze s cenou pohybovala kolem 1 000 Kč, řadí se tedy k levnějším sluchátkům, ovšem ne nejlevnějším. O tom pojednává i jejich kvalita, která odpovídá cenové kategorii. Musíme i myslet na to, že obecně bezdrátová sluchátka mají horší zvuk než sluchátka drátová.

 

Sluchátka Lamax snadno nabijete přes USB-C, takže nebudete potřebovat žádný extra kabel navíc. V balení sice najdete napájecí kabel, avšak je velmi krátký. Kromě kabelu v balení také najdete troje špunty různých velikostí, takže si sluchátka snadno přizpůsobíte vaším uším. V balení naopak nenajdete adaptér, ten ovšem v dnešní době chybí u většiny zařízení. Nechybí zde však návod.

Základní parametry sluchátek Lamax Dots3 Hodnota
Konstrukce Špunty
Impedance (Ω) 16
Velikost měniče (mm) 6
Tlak v uchu Příjemný
Materiál ABS plast
Barevné varianty Černá
Hmotnost sluchátka / kompletu (g) 4,25 / 35
Max. výdrž baterie (hod) 9 / 40 (s pouzdrem)
Voděodolnost IPX5

Provedení pouzdra a sluchátek

Jak již bylo zmíněno, pouzdro i sluchátka jsou velmi lehká a mají kompaktní velikost. Snadno je tak schováte do kapsy či do menší kabelky a psaníčka. Krabička je vyrobená z matného ABS plastu, nejsou na ní tedy vidět žádné otisky prstů i přesto, že se jedná o černé provedení. Sluchátka jsou pak vyrobena z lesklého i matného ABS plastu se silikonovým prvkem.

 

Víčko je vybaveno magnetem, takže se samo neotevře ani při otočení krabičky směrem dolů. Sluchátka v krabičce také drží pomocí magnetu, jsou tak dobře zabezpečená proti vypadnutí z krabičky, a to i při různém otáčení a třepání.

Na přední straně pouzdra pak najdete signalizační diodu, která vás informuje o tom, zda je krabička vybitá a zároveň ukazuje její nabíjení.

Konstrukce sluchátek

Samotná sluchátka jsou vyrobena v kombinaci lesklého a matného ABS plastu se silikonovým prvkem, díky kterému i přes jejich menší velikost dobře drží v uchu a nevypadávají, a to ani při běhu. Touto kombinací sluchátka rozhodně zaujala, v této cenové kategorii většinou najdete pouze jeden použitý materiál. Na sluchátkách pak najdete diodu, která signalizuje, zda jsou nabitá.

Sluchátka také zaujala svou nízkou hmotností, která je v tomto případě pouhých 4,25 g na jedno sluchátko. Zároveň jsou vhodná i pro menší uši, jelikož dobře padnou a nikde netlačí.

Výdrž baterie

Sluchátka Lamax Dots3 by měla podle výrobce vydržet až 9 hodin přehrávání na jedno nabití, s pouzdrem až 40 hodin. Také při testování vyšly tyto parametry opravdu dobře. I přes dvouhodinový aktivní poslech hudby se sluchátka skoro vůbec nevybila (jen zhruba o 10 %). Rozhodně tak budou vhodná na každodenní poslech hudby.

Stav baterie můžete sledovat i na telefonu, ovšem zobrazuje pouze stav sluchátek, nikoliv pouzdra. Jestli je pouzdro vybité poznáte tehdy, svítí-li na něm kontrolka červeně.

První párování

Lamax se zaměřil na jednoduchý způsob párování. V případě těchto sluchátek to bylo opravdu bleskové. Sluchátka stačí vyndat z krabičky a na svém telefonu je v sekci Bluetooth najít a připojit. Sluchátka se spárovala bez problému za pár sekund.

Kvalita zvuku

Kvalita zvuku se odvíjí od ceny sluchátek, v tomto případě je rozhodně dostačující. Samozřejmě se nemohou rovnat dražším modelům, ale to je vzhledem k ceně pochopitelné. Zvuk ve sluchátkách je čistý. Jestliže jste milovníci elektronické hudby, chybět vám budou mohutnější basy. Ty jsem testovala na stylu hardstyle, kde zaostávaly. Pakliže máte rádi vážnou hudbu, jazz či blues, nebo je chcete využívat zejména na poslech podcastů, YouTube videí a hraní her, bude zvuk naprosto dostačující.

Sluchátka jsem také otestovala na skladbě “House of Rising Sun” od Alexe Kislova, jež dokonale ukazuje prostorový zvuk. V tomto případě si vedla dobře, prostorový zvuk byl velmi dobře slyšet. Jedinou nevýhodou je však absence ANC režimu, tudíž sluchátka neizolují okolní zvuk.

Herní mód

Sluchátka disponují funkcí “Game Mode” (herní mód), což mohou ocenit fanoušci počítačových a mobilních her. Při jeho spuštění má být zpoždění zvuku ještě nižší, ale ani u „Music Mode“ (hudebního módu) jsem prakticky žádné výrazné zpoždění nezaznamenala.

Způsob připojení

Sluchátka využívají nejmodernější standard Bluetooth 5.3, který zajišťuje velmi rychlé a stabilní připojení. Díky tomu se po vyndání z krabičky velmi rychle připojí k telefonu. Připojení bylo zároveň mnohem rychlejší než u sluchátek Apple AirPods 2019, které občas musím připojit manuálně. Lamax zároveň umožňují přehrávání hudby pouze v jednom sluchátku, což u jiných sluchátek nemusí být samozřejmostí.

 

Co naopak musím uvést jako nevýhodu, je automatické zapnutí hudby po připojení sluchátek. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem se sluchátek dotkla a tím začala hrát, nebo se hudba spouští automaticky neustále. Při testování se mi to ovšem stalo pokaždé.

Parametry připojení Lamax Dots3 Hodnota
Připojení Bluetooth 5.3
Kodek AAC, SBC
Volitelný kabel Ne

Ovládání sluchátek a funkce

Ovládání Lamax Dots3 funguje za pomoci poklepání na samotné sluchátko. Pomocí dotyků tak můžete hudbu pozastavit, přepnout či zesílit. Ovládání však nebylo úplně dokonalé, například při dvojím poklepání se hudba má zesílit nebo zeslabit, ale občas se stalo, že sluchátka reagovala pouze na jedno klepnutí a hudba se tedy pozastavila.

 

Sluchátka reagovala spíše na intenzivnější dotyk, což bylo po pár poklepání na ucho nepříjemné. Zároveň byla reakce sluchátek mírně opožděná. Občas se stalo, že jsem chtěla hudbu pozastavit, ale po jednom poklepání se nic nestalo, takže bylo zapotřebí klepnout znovu, to ovšem hudbu vyplo a ihned zase spustilo.

Dotykovým ovládáním lze zároveň přepínat “Game Mode” a Music Mode” či spustit hlasového asistenta. Při přepínání módů vás sluchátka v angličtině upozorní, že přepnutí proběhlo.

Kvalita mikrofonu

Mikrofony u levnějších sluchátek jsou zpravidla méně kvalitní. Takže při testování sluchátek Lamax Dots3 jsem nečekala žádné zázraky, ale při natáčení videa v rušném prostředí kvalita zvuku opravdu překvapila. Zvuk byl poměrně čistý a mluvené slovo bylo dobře slyšet.

Při telefonování mám pak rozporuplný dojem. Hlas volající osoby byl slyšet dobře, ovšem osoba na druhé straně mě skoro vůbec neslyšela. Podle ní byl zvuk dost potichu a nebylo mi vůbec rozumět. Musím podotknout, že jsem byla v tichém prostředí a mluvila jsem dostatečně nahlas.

Mikrofon sluchátek Lamax Dots3 Hodnota
Mikrofon Ano
Přijímání hovorů Ano
Hlasový asistent Ano
Aktivní potlačení zvuku (ANC) Ne

Shrnutí

Kladem sluchátek Lamax Dots3 je rozhodně nízká hmotnost, jež činí pouhých 35 g. Díky tomu ani nepoznáte, že je máte v kapse. I samotná sluchátka jsou velmi lehká, se svými 4,25 g je v uchu skoro necítíte. I přesto, že nejsem velký fanoušek špuntových sluchátek, mě v uchu nikde netlačily a ani při delším nošení jsem je skoro necítila.

Mezi další pozitiva musím zařadit dlouhou výdrž, která spolu s krabičkou činí 40 hodin. Jsou tak ideální na každodenní poslech hudby, podcastů či hraní her. Sluchátka mají velmi čistý zvuk, ovšem méně mohutné basy, které však mohou být výhodou pro ty, kteří rádi poslouchají například vážnou hudbu, jazz nebo blues.

Zmínit také musím kvalitu mikrofonu při nahrávání videí, která byla na svou cenu velmi slušná. Mikrofon však naopak zaostával při telefonování.

Závěr

Jestliže hledáte sluchátka v nízké cenové kategorii, která poměrně dobře hrají a nezaberou moc místa, budou Lamax Dots3 pro vás ta pravá. Díky dlouhé výdrži jsou vhodná ke každodennímu a dlouhodobému poslechu hudby, podcastů či jiných videí. Jestliže však sluchátka sháníte na dlouhé hovory, raději sáhněte po dražším modelu, který bude disponovat kvalitnějším mikrofonem.

Klady

+ Na svou cenu skvělá výdrž baterie

+ Rychlé připojení k telefonu pomocí Bluetooth

+ Velmi nízká hmotnost, kterou ani nepocítíte

+ Hrají plynule a signál nevypadává

+ Kompaktní pouzdro, které dáte do kapsy

Zápory

Chybí jim ANC režim, jsou tak vhodné spíše do místnosti

Slabé basy pocítíte zejména u elektronické hudby, u vážné hudby však mohou být plusem

Dotykové ovládání reaguje hůře a se zpožděním

1 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Recenze Premium

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.