Recenze Kärcher RVC 3 - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze robotického vysavače Kärcher RCV 3

Recenze robotického vysavače Kärcher RCV 3
Klady Zápory
+ Svižná a přehledná aplikace v češtině

+ Velmi rychlé a solidní mapování prostoru

+ Vysavač po projetí už moc nebourá

+ Poměrně solidně uklízí hrubší nečistoty

+ Parkuje rychle a přesně

+ Při testu se neztrácel mezi nohami stolu a židle

+ Jednoduché párování v aplikaci

– Mouku nedokázal na plný výkon vysát

– Malé místnosti neumí oddělit na mapě (koupelna)

– Trochu mu chybí sací tlak

– V balení nejsou odlišné rotační kartáče (výrobce je ani nenabízí)

– Má trochu problémy s přejíždění prahů

– Nádobka na prach není dobře řešená

 

V březnu 2023 se nám na stůl dostal jeden ze zajímavých robotických vysavačů střední třídy. Konkrétně se jedná o model Kärcher RCV 3, který je levnějším ze dvou nabízených zařízení této značky. Zařízení jsme otestovali v domácích podmínkách na tvrdé podlaze, ale i na koberci.

 • První spuštění – Vysavač se snadno spáruje s aplikací a celý postup je rychlý a intuitivní. Aplikace je přehledná a nabízí pokročilé funkce, jako jsou  zakázané zóny a časový rozvrh. Celkově jsou první dojmy velmi pozitivní, aplikace je svižná a český překlad potěší.
 • Vysávání tvrdé podlahy – Vysavač se v testu s vysáváním strouhanky osvědčil na výbornou, ale při vysávání mouky zůstalo na podlaze docela dost nečistot. Rýži vysavač odstranil poměrně dobře, na zemi zanechal jen několik zrníček.
 • Vysávání koberce – Vysavači se při vysávání na koberci dařilo dle očekávání, žádného hloubkového čištění se nedočkáte, ale posbíral bez problémů hrubší nečistoty a vlasy. Konkurenční produkty ve stejné cenové kategorii nedosahují v této oblasti výrazně lepších výsledků.
 • Mopování – Vysavač umožňuje funkci mopování, ale ani při maximálním průtoku vody nenavlhčil hadru dostatečně rovnoměrně tak, aby mohl podlahu skutečně kvalitně vytřít.
 • Bezpečnost, schodiště a hlučnost – Vysavač Kärcher RCV 3 se vyznačuje dobrou mapovací funkcí laserového dálkoměru a funkčním systémem proti nárazům. Drobným překážkám se nevyhne, díky spodnímu senzoru ale nehrozí pád ze schodů. Hlučnost při vytírání je nadstandardně nízká.
 • Další příslušenství – Balení vysavače Kärcher RCV 3 obsahuje základní příslušenství, jako jsou 2 náhradní boční kartáčky a jedna náhradní hadra. Vysavač nepodporuje jiné typy kartáčů, což je škoda.
 • Závěrečné hodnocení – Kärcher RVC 3 je zajímavou variantou robotického vysavače pro pravidelný úklid bytu s tvrdou podlahou a vyznačuje se svižnou aplikací v češtině, spolehlivou navigací a nízkou hlučností. Je však omezenější v nabídce příslušenství a jeho mopovací systém nepatří mezi nejlepší.

Obecné informace

Kärcher RCV 3 patří mezi zajímavé robotické vysavače zavedených značek a potěší svým poměrem ceny a výkonu. Můžeme jej doporučit pro menší byty s převážně tvrdou podlahou. Vhodný není pro bytové prostory s vysokými prahy, se kterými měl trochu potíže. Klasické prahy s plynulým přechodem a výškou do 1,8 centimetrů zvládá vysavač podle naší zkušenosti bez obtíží.

V příslušenství se překvapení nekoná, v balení tedy najdete základní vybavení a některé příslušenství i v náhradních kusech. Konkrétně se zakoupením vysavače obdržíte:

 • Robotický vysavač
 • Dokovací stanici
 • Dvě nádobky – klasická na vysávání a kombinovaná na vytírání
 • Mopovací nástavec se dvěma textiliemi
 • Tři boční kartáčky
 • Napájecí kabel
 • Kombinovaný rotační kartáč
Základní parametry vysavače Kärcher RCV 3 Hodnota
Zásobník Ano
Vhodný pro povrchy Tvrdé (dřevěná/dlážděná podlaha, linoleum)
Funkce Vysávání
Vytírání
Maximální doba úklidu (minut) 120
Doba nabíjení (minut) 230
Způsob připojení Wi-Fi 2,4 GHz
Průměr vysavače (cm) 35
Výška vysavače (cm) 9,4
Hlučnost dle výrobce (dB) 67
Naměřená maximální hlučnost (dB) 68,2
Naměřená minimální hlasitost asistenta (dB)  (lze kompletně vypnout)
Naměřená maximální hlasitost asistenta (dB) 69,1

První spuštění

Vysavač stačí vyjmout z krabice, nasadit mu jeden boční kartáč, vložit prachovou nádobu, připojit dokovací stanici do zásuvky a můžete fungovat. Celý postup párování je na pár minut, je rychlý a aplikace vás jím přehledně provede. Plusové body dáváme výrobci za překlad aplikace do češtiny, pro nastavení vysavače tak nepotřebujete žádné lingvistické znalosti.

Instalace a párování aplikace

Pro párování je potřeba stáhnout z Google Play nebo App Storu aplikaci Home Robots. V té si vytvoříte účet a kliknete na tlačítko pro přidání vysavače. Na vysavači 7 sekund podržíte obě tlačítka, dokud se nespustí signalizace pro párování.

Počítejte ale s tím, že vysavač spárujete pouze s Wi-Fi pracující v pásmu 2,4 GHz. Tu sice podporuje téměř každý router, ale je škoda, že ještě v roce 2023 musíme toto omezení vůbec zmiňovat. Abychom ale byli fér – naprostá většina konkurenčních robotů nastavuje stejný požadavek.

Možnosti aplikace

Výrobce si dal na aplikaci záležet, patří rozhodně mezi ty svižnější na trhu. Vše je zřetelné, přehledné a jasně popsané. Pár chybiček se objevilo v překladu tlačítek, například místo „Nastavení“ najdete v aplikaci „Astavení“. Věříme, že toto výrobce opraví v rámci aktualizací aplikace.

Kromě samotného přehledu o úklidu umožňuje aplikace nastavit zakázané zóny, virtuální stěny a rozdělit a pojmenovat jednotlivé místnosti. Při nastavení úklidu můžete volit z rozdílných výkonů i průtoků vody na mopovací hadr. Mapy lze ukládat a zůstávají tak zachovány v aplikaci.

Parametry Hodnoty
Uložení místnosti Ano (skece Resetovat mapu)
Časovač Ano
Oddělovač oblastí Zakázaná oblast
Virtuální hranice
Dávkování vody Ano + úprava průtoku vody
Výkon sání Ano (tichý, standardní, střední, turbo)
Najít robota Ano, robot oznámí svou pozici
Dostupné jazyky Čeština, němčina, francouzština, angličtina, holandština, španělština, italština, polština, švédština, turečtina, čínština
Nastavení hlasitosti Ano (lze i vypnout)
Spotřební materiál Ano (filtr, borční kartáče, hlavní kartáč)
Lokální úklid Ano
Sledování v reálném čase Ano

Kromě základních funkcí, které jsme popsali výše, neschází také ty o něco pokročilejší. Jednou z nich je časový rozvrh úklidu, který ovšem neumožní pouze naplánování na konkrétní časy, ale také s konkrétním nastavením výkonu či mopování. Kdyby se vám v bytě vysavač někam zaběhl a nechtěli jste jej hledat, stačí stisknout tlačítko „Najít robota“ a robot oznámí svou pozici.

Hlasový asistent oznamuje, jaké úlohy právě probíhají. Kromě jazyka mluvy lze ale korigovat také jeho hlasitost, nebo jej zcela vypnout. Po zmapování prostoru, které zabere pouze pár minut, už může vysavač normálně pracovat.

Celkové hodnocení prvního spuštění

Prvnímu spuštění a nastavení robota nemáme více méně co vytknout. Aplikace funguje svižně, uživatele navádí jasnými pokyny k úspěšnému párování a spuštění. Nesetkali jsme se také s jakoukoliv nestabilitou programu a pochválit můžeme český (ač nedokonalý) překlad.

Vysávání podlahy a mopování

Vysavač jsme otestovali na koberci, vinylové podlaze i dlažbě, a to jak při vysávání, tak také při vytírání. Žádné velké překvapení se nekonalo, ve smyslu odstraňování nečistot z podlahy spadá tento model do průměru. Použitý kartáč by sice do hran místností teoreticky dosáhl, ale vysavač si nechává od zdi poměrně velký odstup a kolem lišt tak nebylo uklizeno zcela optimálně. Zařízení si nicméně při úklidu ve všeobecnosti nevedlo špatně.

Test vysátí strouhanky, mouky a rýže

Pro testy jsme volili typické domácí suroviny, které když se vysypou, udělají pořádný nepořádek. Svou hmotností a velikostí přitom relativně dobře reprezentují klasické znečištění podlahy. Prvním s testů bylo vysávání rozsypané strouhanky při středním výkonu. Vysavač si v tomto testu vedl na výbornou a podlahu uklidil velice rychle.

Vysávání rýže a mouky už jsme přenechali maximálnímu výkonu, tedy „turbo“ režimu, jak jej najdete v aplikaci pojmenován. Při nižším nastavení totiž nebyl výsledek ani zdaleka optimální. Zatímco rýži vysavač Kärcher odstranil poměrně bez ztráty květinky a na podlaze zůstalo jen pár jednotlivých zrníček, mouka už byl jiný případ.

Na mouce se totiž perfektně testuje rotační kartáč v kombinaci s výkonem. Nijak zvlášť nás nepřekvapilo, že si s ohledem na univerzální provedení kartáče a spíše nižší výkon 2 500 Pa s tímto materiálem Kärcher moc neporadil. Většinu mouky sice vysavač posbíral, ve struktuře podlahy jí ale zůstalo stále docela dost. Je škoda, že při bodovém úklidu nejezdí vysavač více „křížem krážem“ a nedělá si detailní mřížku. Možná by se mu v takovém případě podařilo nečistoty odstranit lépe.

Vysávání koberce

Při vysávání na koberci jsme se dočkali poměrně typického výsledku. Vysavač si nevedl špatně co do hrubších nečistot, protože ale nemá dostatečný sací tlak. Do hloubky koberec na první průjezd rozhodně nečistil, ale vlasy posbíral z koberce všechny. Nutno dodat, že se jejich valná většina namotala na kartáč. Konkurenční produkty ve stejné cenové hladině na koberci také žádnou velkou parádu nenadělají.

Vysypání nádoby na prach

Nádoba na prach má sice velký objem a vejde se tak do ní relativně hodně nečistot, ale její řešení přímo vybízí k tomu, že se při méně opatrném zacházení část nečistot vysype zpět na zem. Na vině je trochu špatně navržená zpětná záklopka, která není na žádné pružině a jedná se tak prostě jen o taková vrátka na pantu. Když nádobku otočíte nebo s ní zatřesete, záklopka pustí část nečistot ven.

Samotné vysypání je řešeno typickým způsobem pro většinu robotů, pozor je potřeba dávat jen na to, co popisujeme výše.

Mopování

Pokud chcete, aby vysavač místnost také vytřel, je potřeba do něj osadit druhou kombinovanou nádobku. Ta kromě zásobníku na prach disponuje také nádrží na vodu. Na spodní stranu vysavače je dále nutno nasadit samozřejmě také mopovací nástavec. Vysavač poté klasicky pozná, že má vše potřebné vybavení a v aplikaci se vám v sekci přizpůsobení výkonu odemkne možnost nastavení mopování.

Do tohoto bodu bylo vše jednoduché, snadno realizovatelné. Zaměříme se proto na samotný výkon při mopování. Ten už tak slavný není. I při nastavení maximálního průtoku se rozhodně nesvlažovala rovnoměrně celá hadra a za vysavačem tak zůstávaly spíše pruhy vlhké podlahy. Aby bylo mopování stoprocentní, musela by být hadra mokrá celá.

Celkové hodnocení vysávání podlahy a mopování

Suma sumárum si vysavač Kärcher při úklidu tvrdé podlahy vedl dobře do chvíle, dokud se jednalo o samotné vysávání. Celkově bychom jej v tomto ohledu zahrnuli s ohledem na výsledky do průměru v dané cenové hladině. Trochu horší průměr je ve smyslu mopování. Hadra se nesvlažovala dostatečně rychle a plnohodnotné práce tak dosahoval vysavač až ke konci úklidu.

Překvapilo nás, že měl trochu problém přejet mezi dvěma výškovými úrovněmi bez prahu. Ostrý přechod dal zabrat přednímu kolečku, kterým se po hraně vysavač vždy svezl do strany. Do koupelny se dostal až při pátém pokusu, a to ne při každé sekvenci úklidu. Někdy se stalo, že pak považoval koupelnu za nepřístupnou a z úklidu ji tak zcela vynechal.

Bezpečnost, schodiště a hlučnost

Rotační laserový dálkoměr osazený na vršku modelu Kärcher RCV 3 mapuje prostor dobře, není proto nezbytně nutné, aby vysavač nějak nadprůměrně narážel. V tomto ohledu můžeme výrobce pochválit, protože nechtěných nárazů bylo ve srovnání se stejně naceněnou konkurencí skutečně poměrně málo. Vysavač jezdil podél stěn, pouze ve specifických místech (radiátor), kde mu ve výhledu brání prostření stěnu kopíroval stylem „na dotyk“.

Při našem testu snímačů se dovedl s předním senzorem dostatečně účinně vyhýbat překážkám. Na spodní straně nechybí senzor proti pádu ze schodů, ten jsme samozřejmě rovněž otestovali. A protože jsme už výše v textu nezmínili, že by se nám vysavač v průběhu testu rozbil, hádáte správně. I tento snímač funguje přesně tak, jak má. Ze zkušeností s robotickými vysavači ovšem doporučujeme všechny snímače pravidelně čistit.

Hlučnost

Příjemné je, že vysavač není nijak zvlášť hlučný. Při maximálním výkonu se dočkáte hlučnosti okolo 72-75 decibelů podle úhlu pohledu (za vysavačem je kvůli průduchům vyšší hluk), což odpovídá konkurenci (např. testovaný Concept VR3520 měl hlučnost více méně stejnou. Při standardním výkonu je hlučnost pouze okolo 68 dB.

Zajímavé je také to, že je vysavač nadstandardně tichý při vytírání, pokud vysávání zcela vypnete. Hlučnost pak padá ještě o kus dál, naměřili jsme rozmezí 60-62,5 dB. Konkurenční modely se typicky pohybují o jednotky decibelů výše.

Celkové hodnocení senzorů a hlučnosti

Senzory pracují přesně jak mají. Mapování místnosti je svižné, překvapivě rychlé a poměrně přesné. Vysavač tak nemá žádnou zvláštní potřebu nadměrně bourat do nábytku či do stěn. Senzor proti pádu je samozřejmě také plně funkční, což prokázaly naše testy.  Z pohledu hlučnosti je vysavač nadprůměrně tichý.

Další příslušenství

Obsahem balení jsou také 2 náhradní boční kartáčky a jedna náhradní hadra. Je škoda, že ve smyslu příslušenstvím nezapracoval Kärcher na větší vybavenosti. Nemyslíme tím nezbytně lepší vybavení přímo v balení, ale ani na stránkách výrobce není možné dokoupit jiný typ hlavního kartáče.

Někteří konkurenti přitom nabízí i kartáče na tvrdou podlahu či na koberce. Dokoupit lze filtry, ale jedině v balení společně se všemi kartáči a hadrami. Takový nákup se pak samozřejmě ve srovnání s koupí samostatného filtru trochu prodraží.

Hodnocení robotického vysavače Kärcher RVC 3

Přišel čas na souhrn, jak si tedy celkově Kärcher RVC 3 vede ve srovnání s konkurencí? To záleží na tom, co od robotického vysavače vyžadujete. Jestliže hledáte robotický vysavač pro pravidelný úklid bytu s tvrdou podlahou a chcete produkt spolehlivého a zavedeného výrobce, je tento model skutečně zajímavou variantou.

Mezi jeho stěžejní výhody patří svižná a dobře odladěná aplikace v češtině, které nechybí žádná z byť jen trochu důležitých možností nastavení. Vysavač není moc hlučný a jeho navigace funguje na jedničku. Samozřejmě se nedočkáte takové přesnosti jako u vysavačů se skutečnou kamerou, kabely a ponožky tedy na zemi proto nenechávejte.

Slabší stránky modelu spočívají v jeho spíše lehce podprůměrném mopovacím systému a užším výběru příslušenství. Protože se ale jedná v době psaní recenze (březen 2023) o novinku na trhu, možná se nabídka příslušenství časem zlepší. Celkově můžeme vysavač doporučit, a to zejména uživatelům, kteří chtějí jednoduché a spolehlivé ovládání vysavače se značkou, kterou si všichni spojujeme s kvalitou.

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.