Menu

Šroubováky Parkside vs. Narex (2024): Tento model pohořel na prvním vrutu (Recenze)

Šroubováky Parkside vs. Narex (2024): Tento model pohořel na prvním vrutu (Recenze)
Foto: Lucie Sobotová

V minulém testu jsem se věnovala vrtákům do železa Parkside vs. Milwaukee. Zde levné vrtáky Parkside příjemně překvapily svým poměrem cena/výkon. To se ale nedá říct o šroubovácích stejné značky, které naopak úplně pohořely. Jejich nízká kvalita zpracování je vidět na první pohled. Test už jen potvrdil, jak moc jsou špatné.

Testované sady

Sada šroubováků Parkside PSD1 A1 Sada šroubováků Narex Profi Tools

Předmětem testování byla levná sada šroubováků Parkside PSD 1 A1. Sada obsahuje 5x křížový a 3x plochý šroubovák. Šroubováky jsou vyrobeny z chrom-vanadiové oceli. Mají magnetické hroty, neklouzavé dvoukomponentními rukojeti a oko na zavěšení. Osmidílná sada vyjde na 150 Kč.

150 Kč Orientační cena

8 kusů:

3x plochý šroubovák

5x křížový šroubovák PH a PZ

Pro porovnání jsem dále zařadila sadu profesionálních elektrikářských šroubováků české výroby Narex 855107 slim 1000V, kterou používáme často doma a manžel na zakázkách. Konkrétně tato sada je stará cca 1 rok a dosud s ní nebyly problémy. Sada obsahuje 7 šroubováků a stojí okolo 900 Kč.

900 Kč Orientační cena

7 kusů:

3x plochý šroubovák

4x křížový šroubovák PH a PZ

Chrom-vanadiová ocel Zušlechtěná vysoce legovaná ocel, povrch chromován

První dojmy a test pevnosti

Už na první pohled jsem si všimla nízké kvality zpracování šroubováků Parkside. Papírová krabičky působí velmi lacině, madla šroubováků jsou vyrobena z tvrdého kluzkého plastu a bílý potisk Parkside je nanesen dost ledabyle. Černé konce hlav jsou pouze nabarvené a je jasné, že se po prvním použití odřou.

Naopak šroubováky Narex mají držadla z měkkého protiskluzového plastu a dobře se drží v ruce. Po roce používání došlo u nejpoužívanějších šroubováků ze sady k setření potisku Narex. Jeden šroubovák z každé sady jsem vystavila testu pevnosti. K němu jsem si vzala k ruce manžela, který se pokusil za použití velké síly šroubováky v ruce zlomit či ohnout. Oba šroubováky ustály pokus na výbornou.

Test šroubování

Pro potřeby testu šroubování jsem do svěráku upnula dřevěný špalík. Do špalíku jsem následně pomocí největšího šroubováku PZ2 Parkside zašroubovala velkou silou vrut 6×80 mm. Šroubování probíhalo bez předvrtání, co největší silou (opět jsem využila manžela) a ručně. Následoval stejný pokus se šroubovákem PZ2 Narex. Cílem pokusu bylo otestovat pevnost hlavy při co nejhrubějším zacházení.

Zde už se výsledky obou šroubováků značně rozcházely. Zatímco na Narexu nebyly po testu patrné žádné (nové) deformace, měkká špička šroubováku Parkside se značně omačkala. A to jen po jednom velkém vrutu! Jak oba šroubováky vypadaly před a po testu si můžete prohlédnout na obrázcích níže. Nicméně, ve skutečnosti vypadal šroubovák Parkside ještě hůře – hrany se omačkaly do kulata a šroubovák už špatně drží ve vrutu.

Test odolnosti vůči vlhkosti

Jako poslední test jsem zařadila test rezavění. Malý plochý šroubovák z každé sady jsem zabalila do vydatně navlhčené vaty a pozorovala známky koroze. Ani po 48 hodinách nebyly na žádném ze šroubováků patrné známky rezivění.

Šroubováky nejevily po 48hodinovém pobytu ve vlhku žádné známky koroze.

Závěr

Náš malý uživatelský test odhalil, že šroubováky ze sady Parkside PSD 1 A1 jsou vyrobené z velmi měkkého materiálů, který se rychle omačká. Proto nemusí být vhodné ani na příležitostné domácí používání. V tomto případě doporučuji si připlatit za kvalitnější produkt (např. od prověřených výrobců Narex, Vera, Milwaukee či Knipex).

 

*Test byl vyhotoven v rámci dostupné časové dotace, rozumíme tomu, že pro skutečně směrodatné testování by bylo potřeba zakoupit více vzorků a podrobit je delším testům.

Související články

Otestovali jsme vrtáky do železa Parkside vs. Milwaukee: Výsledky nás překvapily! (Recenze)

Parkside za 100 Kč zreznul, přesto se používá dobře! Otestovali jsme zahradní nůžky Parkside vs. Gardena (Recenze)

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

dobry den nevite s cim prijde parkside perform sroubovaci vrtak po c3? provedeni s dvema aku uz neprodavaji? bude neco noveho?

Zdenek Roucka

Dobrý dne, to bohužel zatím nevíme.

Jakub Gulec, redaktor

zkušenosti se šroubováky NAREX mám bohaté, za mě předražené šmejdy. Pravdou je že nejsou měkké ba naopak po měsíci používání všechny jsou olámané, protože jsou přepálené a křehké. Zřejmě soudruzi v Číně udělali chybu. vyhozené peníze 2300,- za sadu.

Petr K

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.