Recenze tlakoměru TrueLife Pulse B-Vision | Arecenze
Menu

Recenze tlakoměru TrueLife Pulse B-Vision

Recenze tlakoměru TrueLife Pulse B-Vision
TrueLife Pulse B-Vision

Klady

+ Pokročilé funkce za dobrou cenu

+ Dlouhá a kvalitní manžeta

+ Zvukový doprovod předčítá naměřené hodnoty

+ Má paměť měření až na 2 uživatele

+ Měření je přesné ve srovnání s dalším tlakoměrem

+ Se svým velkým LED displejem je vhodný pro seniory

Zápory

Zvukový doprovod pouze v angličtině

Neintuitivní a poměrně komplikované ovládání

Síťový adaptér není součástí balení

Naměřené hodnoty lze vymazat jen všechny najednou

Doprovodná hudba při měření nefunguje

800 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Úvod

Tlakoměry jsou měřicí zařízení sloužící k monitorování krevního tlaku, který je důležitým ukazatelem zdraví. Nejčastějším typem jsou pažní tlakoměry jako je TrueLife Pulse B-Vision, který jsem v září 2023 měla možnost otestovat. Jedná se o certifikovaný zdravotnický prostředek, tudíž se využívá nejen v domácnostech, ale i v ordinacích.

Produkt jsem porovnala s tlakoměrem Omron M2 Basic, oproti kterému měl uspokojivé výsledky a oba měřili na těsno téměř stejně. Podrobné výsledky celého testu najdete níže.

Shrnutí recenze:

  • Obecné informace – Tlakoměr disponuje několika neobvyklými funkcemi a je cenově dostupný, proto může být dobrou volbou pro vaši domácnost.
  • Test měření – Během testování jsme výsledek měření srovnali s dalším tlakoměrem, přičemž se vyskytlo pár zádrhelů s ovládáním, ale samotné měření je velice jednoduché a přesné.
  • Funkce – Oceníte hlasové předčítání, paměť na 2 uživatele či různé indikátory, čímž tento tlakoměr převyšuje konkurenci.
  • Napájení – V balení najdete 3xAA baterie, nemá však USB-C kabel, kterým můžete tlakoměr napájet přímo ze sítě.
  • Používání tlakoměru – Měření krevního tlaku může ovlivnit několik aspektů, je tedy vhodné dodržovat správný postup pro kvalitní výsledky.
  • Závěr – Měřič krevního tlaku TrueLife je cenově dostupné zařízení s pokročilými funkcemi. Pro někoho ale může být překážkou třeba hlasový doprovod v angličtině.

Obecné informace

Tlakoměr TrueLife Pulse B-Vision je zařízení na měření krevního tlaku s poměrně nízkou cenou ve srovnání se zařízeními v této kategorii. Kromě samotného tlakoměru najdete v balení manžetu s hadičkou, 3xAA baterie a český manuál, který obsahuje i podrobný postup, jak správně měřit. Zařízení se dá napájet pomocí baterek, ale má také USB-C vstup pro síťový adaptér. Ten však není součástí balení, což není standard.

Typ tlakoměru je pažní, dále však existují i tlakoměry jako zápěstní či rtuťový. Měří oscilometrickou metodou, takže celé měření změn tlaku probíhá na základě natlakované manžety. Ta je v tomto případě velice dlouhá, má 22-42 cm, což ocení třeba sportovci s větším obvodem paže. Spolehlivě zvládla obvod paže 40 cm s velkou rezervou.

Hlavní výhodou tohoto tlakoměru oproti konkurentům je zvukový doprovod, který vám přečte výsledky. S tím se však pojí velká nevýhoda, kterou je pouze anglický jazyk hlasu a vlastně celého tlakoměru. Pro seniory či jiné uživatele neovládající angličtinu to tak může být velký problém. Tuto nevýhodu však může dorovnat velký a dobře čitelný LED displej.

Parametry TrueLife Pulse B-Vision
Metoda měření Oscilometrická
Typ tlakoměru Na paži
Délka manžety (cm) 22-42
Délka hadičky (cm) 70
Síťový adaptér Ne
Displej LED
Rozměry v/š/d

(mm)

123/82/25
Hmotnost (g) 505
Certifikovaný zdravotnický prostředek Ano
Zvukový doprovod Ano
Paměť (osoby) 2
Jazyk zvukového doprovodu Angličtina
Typ napájení Bateriové, síťové
Automatické vypnutí Ano
Doba automatického vypnutí (s) 60
Úrovně hlasitosti zvukového doprovodu 3
Doba měření (s) 40

Test měření

Měření jsem prováděla na sobě a zároveň jsem hodnoty ověřovala na tlakoměru Omron M2 Basic, kde hodnoty vycházely na těsno téměř stejně. To je ovšem naprosto v pořádku, protože krevní tlak se mění i v rámci několika minut (zdroj: https://www.health.harvard.edu/heart-health/what-is-labile-hypertension) a těžko zachytíte na dvou zařízeních po sobě stejné hodnoty.

První překážkou však bylo nastavování tlakoměru, které je dost neintuitivní a třeba senioři by s ním mohli mít potíže. Po přečtení manuálu se sice podařilo většinu věcí nastavit, ale všechno mohlo být vysvětleno poněkud lépe a jednodušeji. Důležité je zapamatovat si, že tlačítkem Set zapínáte a přepínáte nastavování a tlačítkem Mem si volíte konkrétní hodnoty (například datum).

Celé měření (s rukou na stole) od zmáčknutí Start a následně Stop trvá 40 sekund, což je velice příjemné. Překvapením byl fakt, že během měření se spuštěným zvukovým doprovodem nehrála hudba, která podle uživatelských recenzí je spíše nepříjemná. Hlasové předčítání jinak funguje v pořádku. Oceníte paměť zařízení až na 2 uživatele, můžete si tedy zobrazit předchozí měřené hodnoty. Smazání hodnot je ovšem možné  pouze hromadně.

Funkce

Tlakoměr převyšuje další zařízení tohoto typu hlavně funkcí hlasového doprovodu, který vám přečte naměřené hodnoty a zároveň i hodnoty z jeho paměti předchozích měření. Měla by hrát i hudba, která však u mnou testovaného tlakoměru nefunguje. Většina tlakoměrů také nedisponuje pamětí na uživatele, proto právě tento převyšuje ostatní pamětí až na 2 uživatele.

Má mít hned 2 indikátory – pohybu a nepravidelného srdečního rytmu. U srdečního rytmu jsme neměli možnost tento aspekt otestovat. Indikátor pohybu zafungoval, bohužel ale po delší době a byl nutný opravdu velký pohyb mávání rukou. Celé měření se po zaznamenání pohybu zruší a musíte začít znovu, čímž se předejde špatným výsledkům.

Tlakoměr se také po 60 sekundách nečinnosti automaticky vypne, takže se vám zbytečně nebudou vybíjet baterky. Pokud zaznamená 3 měření u jednoho uživatele, při zapnutí paměti zprůměruje poslední 3 hodnoty. Můžete tak u svého lékaře říct, jaký byl váš průměrný tlak. Oceníte i barevné znázornění výsledku tlaku, který indikuje, zda máte normální či abnormální tlak.

Napájení

TrueLife Pulse B-Vision má v balení 3xAA baterie, jejichž kapacita se zobrazí na displeji a upozorní vás na vybíjení. Po 14 dnech aktivního testování se stále držely. Zároveň lze zařízení připojit do sítě přes USB-C kabel, který však není součástí balení. Kabel však tlakoměr nenabíjí, musí být připojen, aby fungoval.

Používání tlakoměru

Celé měření může být ovlivněno nedodržením správného postupu, proto je dobré se jej držet, aby byly výsledky přesné a správné.

  1. Před měřením alespoň 10 minut neužívejte látky, které mohou krevní tlak razantně zvýšit, jako je kofein, nikotin a alkohol.
  2. Manžetu nasazujte na holou paži, nemělo by do ní zasahovat žádné oblečení.
  3. Dodržujte správný způsob nasazení manžety na paži (často najdete návod přímo na manžetě).
  4. Při měření v klidu seďte, nemluvte, nehýbejte se a mějte ruku položenou například na stole.

Závěr

Na závěr lze říci, že pokud si potřebujete pravidelně kontrolovat hladinu krevního tlaku, tlakoměr TrueLife Pulse B-Vision je dobrou investicí. Svou cenou je uživatelsky dostupný a nabízí pokročilé funkce, kterými jiné tlakoměry obvykle nedisponují. Oceníte ho také na cestách, protože celé zařízení složíte do praktického stojanu a snadno se vejde do batohu. Počítat však musíte s anglickým jazykem zařízení a s případnými problémy při učení se jej ovládat.

Klady

+ Pokročilé funkce za dobrou cenu

+ Dlouhá a kvalitní manžeta

+ Zvukový doprovod předčítá naměřené hodnoty

+ Má paměť měření až na 2 uživatele

+ Měření je přesné ve srovnání s dalším tlakoměrem

+ Se svým velkým LED displejem je vhodný pro seniory

Zápory

Zvukový doprovod pouze v angličtině

Neintuitivní a poměrně komplikované ovládání

Síťový adaptér není součástí balení

Naměřené hodnoty lze vymazat jen všechny najednou

Doprovodná hudba při měření nefunguje

800 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Recenze Premium

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.