Menu

Odpovídáme na dotazy: „Nakupuju na TEMU, musím zaplatit clo a DPH?“

Odpovídáme na dotazy: „Nakupuju na TEMU, musím zaplatit clo a DPH?“

Nákupní aplikace Temu se v poslední době těší velkému zájmu. Láká totiž na mnohdy až absurdně nízké ceny, za něž lze pořídit zboží z různých oblastí od elektroniky přes oblečení až po drobnosti do kuchyně. Okolo populárního asijského marketplace se však množí také řada dotazů. Uživatele například často zajímá, zda při nákupu musí zaplatit také clo a DPH.

Jak funguje clo a DPH při nákupu z Temu

Od roku 2021 platí v rámci EU povinnost pro nákup veškerého zboží mimo unii odvádět z ceny zboží DPH. Řada velkých e-shopů ale DPH vybírá už při prodeji zboží a tuto částku pak do EU odvádí, takže ve skutečnosti DPH zaplatíte přímo na e-shopu.

Před objednáním zboží z Temu se však vyplatí důkladně se informovat také o celních poplatcích, abyste se vyhnuli případným nepříjemným překvapením a řešení problémů s celní správou. Podle univerzální poštovní úmluvy pro malé zásilky platí, že pokud hodnota objednávky zboží přesahuje 150 eur, je třeba zaplatit také celní poplatek.

Podle mluvčí organizace Temu má platforma v nejbližších dnech zpřístupnit novou službu, která zákazníkům z EU poskytne odhad daní, cel a poplatků, které se mohou vztahovat na jejich objednávky, a postará se za ně o celní odbavení.

Pozor na více malých objednávek

Temu údajně z logistických důvodů a skrze množství různých prodejců často rozděluje objednávku na několik malých dílčích dodávek. Ve výsledku vám tak mohou být produkty dodávány s různými dodacími lhůtami a zasílány různými dopravci tak, aby každá zásilka byla nižší než 150 eur. Pokud si toho ale celní úřad všimne, budete muset zaplatit dovozní DPH a clo.

Spotřebitelské organizace radí ohledně nákupu na Temu

Kromě toho, že je dobré se dostatečně informovat o platných celních předpisech, radí spotřebitelské organizace uživatelům ohledně nákupu na Temu také následující:

  • Neplaťte za zboží předem
  • Dejte pozor na dodací lhůty – zvlášť při nákupu zboží z Dálného východu může být doba dodání extrémně dlouhá
  • Používejte selský rozum a buďte kritičtí – nejen k cenám a vyobrazení daného zboží, ale také k recenzím, které nemusí být pravdivé
  • Pozor na citlivé osobní údaje – aplikaci Temu byste měli odmítnout přístup ke kontaktům, reklamnímu ID, fotografiím a mikrofonu, rozhodně také deaktivujte sledování polohy

Je pro vás těžké odolat výhodným nákupům? Pravdou je, že Temu své zákazníky neustále zahlcuje reklamními nabídkami, které mohou být skutečně lákavé. Pokud jim odoláváte jen stěží, doporučují spotřebitelské organizace vypnout v nastavení vašeho chytrého telefonu push oznámení. Vhodné je také odhlásit se z odběru e-mailového zpravodaje.

 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.