Menu

Test ostřičky vrtáků Parkside PSS 65 D1: „Tahle hračka spíš obrousí prst, než naostří vrták“

Test ostřičky vrtáků Parkside PSS 65 D1: „Tahle hračka spíš obrousí prst, než naostří vrták“Foto: Lucie Sobotová
Ostřička Parkside je pro mě velkým zklamáním - nástroje spíš znehodnocuje než brousí.

Ostřička Parkside PSS 65 D1 na papíře slibuje rychlé a jednoduché broušení vrtáků, čepelí, sekáčů i dlát. Za cenu několika stokorun by byla funkční ostřička vrtáků snem mnoha domácích kutilů. Realita je ale od slibů daleko. Plastové zpracování, velké vůle v nástavcích a nedostatečně přesné vedení nástroje způsobují, že se místo ostření dočkáte spíše ještě tupějšího břitu. A pokud si nedáte pozor, můžete snadno přijít i k úrazu.

Konstrukce a příslušenství: Plast, který se ohýbá i tam, kde by neměl

Foto: Lucie Sobotová

Obsah balení

Model PSS 65 D1 je vybaven diamantovým kotoučem (jeden osazený, jeden náhradní) a třemi výměnnými nástavci pro:

  • spirálové vrtáky Ø 3–10 mm
  • dláta a sekáče
  • nože a nůžky

Už při vybalení je zřejmé, že jde o extrémně plastové provedení. Nástavce mají výraznou vůli, při broušení se hýbou a prohýbají, což prakticky znemožňuje přesnou práci.

Broušení vrtáků: I přes veškerou snahu neúspěch

Součástí nástavce na vrtáky je držák s upínacím kolečkem a mechanismem pro vyrovnání vrtáku. Vše je však vyrobené z měkkého plastu, který se snadno deformuje. Jednotlivé díly mají navíc vakl — přesné nastavení vrtáku bylo přes veškerou mou snahu nemožné.

Při broušení vrtáků rozhoduje i míra přítlaku. Pokud se vrták nechá pouze „jet v systému“ bez přidržení, začne při posunu nástavce vlevo a vpravo poskakovat a nedoléhá rovnoměrně ke kameni. Při větším přítlaku naopak nástavec uhýbá do strany.

Po několika pokusech se mi sice podařilo dosáhnout alespoň přibližně souměrného výbrusu (vrták vel. 6 mm), ale špička i přesto nebyla ve středu a úhel byl moc ostrý. Vrták se následně vůbec nebyl schopný zakousnout do železa. Výsledek je tak horší než před broušením. Úspěšná jsem nebyla ani u menší velikosti (4 mm).

Broušení dlát: Malé rozměry, vysoké otáčky a zakalený kov

Ani broušení dláta nedopadlo lépe. Posuvný mechanismus se pohyboval trhavě a až po ošetření silikonovým olejem byl použitelný. Brusný kotouč je navíc na větší dláta příliš malý — nebrousí rovně, ale spíše „vykusuje“ důlek. Na příliš malou velikost kotouče pro broušení dlát poukazují také někteří uživatelé v recenzích dostupných online (vybrané recenze najdete níže pod tabulkou parametrů).

Odebírejte náš 🚨 Spotřebitelský radar

Exkluzivní obsah, slevy, soutěže, testy a výhodné nabídky. Vybráno naší redakcí, každý den na váš e-mail. Pro první odběratele zdarma, využijte toho!

Posíláme jen to, co stojí za to. Řídíme se zásadami ochrany soukromí.

Díky, že čtete arecenze.cz

Jsme tým nadšenců, kteří tvoří obsah o všem, co má přímý dopad na peněženku nebo praktický život běžného Čecha — co koupit, jak ušetřit, čemu se vyhnout a kolik zaplatíte.

Další problém je nevhodná rychlost otáček. Na dláta má bruska příliš vysoké otáčky, takže rychle dochází k přehřívání a zatmavování kovu. Nízký příkon způsobuje, že se kámen při vyšším tlaku zastavuje a „kope“. Při nepozornosti to může být velmi nebezpečné — kotouč není úplně krytý a nástroj nelze při broušení nijak upnout. Obsluha jej musí prsty pevně přidržovat v blízkosti kotouče a když kotouč kopne, úraz je na světě.

Broušení nožů a nůžek: Místo ostří zubatá čepel

Nástavec na nože a nůžky neumožňuje vhodný úhel broušení ani pevné vedení čepele. Výsledek testu:

  • nůž: zubaté, výrazně poškozené ostří
  • nůžky: ještě tupější než před broušením

Stejnou zkušenost opět potvrzuje i řada uživatelských recenzí dostupných online.

Technické údaje (podle výrobce)

Parametr Hodnota / specifikace
Příkon 65 W (S6 20 %), 25 W (S1)
Volnoběžné otáčky 6 700 min⁻¹
Úhel broušení 15–50°
Průměr brusného kotouče 49,5 mm
Rozsah vrtáků Ø 3–10 mm
Šířka sekáčů 6–51 mm
Tloušťka čepelí (nože / nůžky) 0,5–3,5 mm
Délka síťového kabelu cca 2 m
Hmotnost cca 921 g

Příklad uživatelských recenzí

Některé uživatelské recenze jsou pozitivní, jiné plné kritiky:

Verdikt: Levná, ale nepoužitelná. Nedoporučuji

Foto: Lucie Sobotová

Pokus o nabroušení dláta

Klady

  • Nízká cena
  • Tříletá záruka
  • Možnost upevnění k pracovní desce

Zápory

  • Nemožnost pevného vedení nástroje
  • Nekvalitní plastové zpracování
  • Nástroje spíš znehodnotí, než nabrousí
  • Nebezpečí úrazu
480 Kč Orientační cena

Ostřička Parkside PSS 65 D1 je typický příklad nářadí, které sice slibuje mnoho, ale v praxi z něj máte spíš starosti. Pro přesné broušení chybí stabilita, tuhost i správná konstrukce. Plastové díly se ohýbají, mechanismy mají vůli a brusný kotouč je příliš malý i slabý.

Namísto ostrého nástroje získáte často ještě tupější břit — a k tomu riziko úrazu. Za mě je tento model nepoužitelný a nevyplatí se ani pro příležitostné použití. Pokud chcete funkční brusku vrtáků či jiných nástrojů, doporučuji si raději připlatit.

Zdroj:

  • Autorský test Lucie Sobotové pro portál Arecenze

Vybíráme spotřebitelské video týdne:
Video se přehraje po reklamě.


Google News Sledujte nás v Google zprávách
Přidat na Seznam.cz

Rubriky

Přečtěte si také

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi.
Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.

VR
Vladimír Roubal
23. 11. 2025

zakalování kovu při vysokých otáčkách- to může vymyslet jen pisálek neznalý základní problematiky. Internet snese všechno 🤕

FN
Franta Novotný
24. 11. 2025

🙂 pokud ho na brusce vyhřeje a následně zakalí v kapalině proč ne , jinak jsem koukal,že na vrtáku se podařil také celkem velký vrcholový úhel

MT
Martin Talaváňa
25. 11. 2025

brusku jsem neviděl. Po přečtení testu a přiložených recenzí mi ale připadá, že je to celé spíš záležitostí rukou než přístroje. Jestli někomu skvěle funguje, tak to nemůže být takový klump 🙂

LS
Lucie Sobotová
25. 11. 2025

Dobrý den, Martine,
máte pravdu, práce rukou v tom samozřejmě hraje roli. U podobně levných ostřiček ale bývá největší problém v samotné konstrukci – velké vůle, nepřesné vedení úhlů a měkké plastové díly způsobí, že i sebelepší technika s tím výsledkem moc nezahýbe.

V recenzích se pak často míchají nároky různých uživatelů. Někdo je rád, že se kotouč točí a břit se opticky „obrousí“, zatímco jiný čeká aspoň základní přesnost. Proto jsou reakce tak rozdílné.

Děkuji za komentář a přeji hezký den.
S pozdravem

Lucie Sobotová

Jaroslav Štorek
25. 11. 2025

Nejlépe se nabroeusí vrták nebo nůž,cokoliv klasickým způsobem na slušné brusce v ruce. Není to žádná věda. Taková udělátka jsem taky zkoušel a výsledný efekt nic moc.

IM
ivan marecek
26. 11. 2025

brusku používám několik let ale tak negativní hodnocení je asi učelové ,vrtáky brousí chce to trocha zručnosti jediný problém je broušení nože po nějakým čase se nuž zařízne do vodítka které by mělo být z jiného materialu,je to hračka pro kutily žádný profi nářadí za tu cenu no nekupto.

LT
Lukáš Tříska
26. 11. 2025

mám ji doma a souhlasím s clánkem po zničení 1.nože a vrtáky katastrofa jsem jí už někde zarovnal v regále . protože nevím jestli to vůbec zpet vezmou pri brousení nožů mi příjde divný smer otáček celý nůž si to jakoby vcucne a ubrousí kus nože

C6
Carlos 66
27. 11. 2025

kdo je znalý strojírenské technologie, tak si toto nemůže koupit !!!