Menu

Test pilových plátků do ocasky: Obyčejný Parkside je lepší než Performance, Bosch vítězí

Test pilových plátků do ocasky: Obyčejný Parkside je lepší než Performance, Bosch vítězí

V dnešním testu jsem se zaměřila na pilové listy do pily ocasky. Vybrala jsem tři produkty z různých cenových kategorií – dva plátky od značky hobby nářadí Parkside, z toho jeden z vyšší řady Performance, a profesionální pilový list Bosch Expert s vysokou životností. V krátkém uživatelské testu jsem posuzovala rychlost práce s plátkem, uživatelský komfort při práci a opotřebení produktu.

Představení testovaných produktů

Do testu jsem zahrnula tyto pilové plátky pro běžné pily ocasky s univerzálním upnutím stopky (½″):

Prvním testovaným produktem byla cenově dostupná Sada tří pilových listů Parkside PFSZ 3 B. Produkt stojí 80 Kč a jeden kus vyjde jen na 27 Kč. Jeden z obsažených pilových plátků je bimetalový určený na tvrdší materiály (plast, kov, surové dřevo, dřevo s hřebíky) a dva jsou z HCS oceli (stavební, palivové a zelené dřevo).

Parkside Performance Pilový list pro pily ocasky je určený na dřevo a všechny dřevěné materiály. Hroty zubů jsou z odolného tvrdokovu (karbidu), rozestup zubů je 3 TPI a pracovní délka plátku činí 22,8 cm. Pilový plátek stojí 280 Kč.

Posledním a nejdražším testovaným produktem byl Bosch Expert Pilový list Tough Wood S 1142 do „houževnatého“ dřeva. Podle výrobce plátek vydrží až 50x více, než běžný pilový list Bosch. Hroty jsou stejně jako u plátku Performance vyrobené z karbidu. Plátek má rozestup zubů 3 TPI a jeho pracovní délka je 17,5 cm. Za pilový list Bosch Expert zaplatíte okolo 460 Kč.

Parametr Sada pilových listů Parkside PFSZ 3, 3dílná Parkside Performance Pilový list pro pily ocasky Bosch Expert Pilový list Tough Wood S 1142
Vzhled
Počet kusů v sadě 3 1 1
Určení Stavební dřevo

Palivové dřevo

Surové dřevo

Dřevo s hřebíky

Plech, hliník a plast

Dřevo a dřevěné materiály Měkké i tvrdé dřevo
Obsah sady 1x bimetalový pilový list 152,5 mm 6-12 TPI rostoucí

1x HTC pilový list 152,5 mm 3TPI

1x HTC pilový list 226,6 mm 5 TPI

1x pilový list, 228 mm, rozestup zubů 3 TPI 1x pilový list, 175 mm, rozestup zubů 3 TPI
Cena za jeden kus 26,70 Kč 280 Kč 460 Kč
Celková cena 80 Kč 280 Kč 460 Kč

Použité pilové plátky, nářadí a další pomůcky

Ze sady Parkside jsem zvolila nejdelší pilový list 226,5 mm 5 TPI z HTC oceli, který má srovnatelnou délku s dalšími dvěma produkty. Plátky jsem testovala s použitím aku pily ocasky Makita DJR188Z s akumulátorem 3.0 Ah 18 V. Řezala jsem do suchého smrkového trámu o rozměrech 14×14 cm, který už dobře znáte z předešlého testu bitů a také z testu brusných papírů.

Průběh testování

Aby byl test co nejrelevantnější, vzala jsem si na pomoc manžela, který má více síly a udrží pilu v plynulém chodu po celou dobu testování. Zatímco já jsem přidržovala smrkový trám, aby se nesmekl, a měřila uplynulý čas každého řezu. S každým plátkem jsme provedli dva řezy o velikosti 14×14 cm napříč trámem.

První řez byl proveden při plně nabitém akumulátoru a druhý se sníženou kapacitou o první řez. Při každé změně za další plátek jsme vyměnili akumulátor za plně nabitý. Rychlost jednotlivých řezů jsem zaznamenala do následující tabulky:

Testovaný kus Doba 1. testovacího řezu Doba 2. testovacího řezu Časový průměr obou řezů
Parkside 57,62 sekund 80,22 sekund 68,92 sekund
Parkside Performance 44,86 sekund 54,15 sekund 49,56 sekund
Bosch Expert 32,15 sekund 30,50 sekund 31,33 sekund

Vyhodnocení testu

Pilový plátek Parkside byl nejméně ostrý, a proto byl v práci nejpomalejší. Kus trámu odřízl v průměrném čase 68,92 sekund. O něco lepšího časového výsledku dosáhl pilový list Parkside Performance. Celý trám přeřízl v průměru za 49,56 sekund. Pocitově se s ním ale pracovalo nejhůře – při práci se z něj ze všech plátků nejvíce přenášely vibrace do rukou.

To mohlo být způsobeno jeho velkou délkou a možná i nevhodnou geometrií. Při druhém řezu bylo obtížné ocasku s  plátkem Performance udržet ve stabilní poloze a práce byla velice nepříjemná. Nejlépe se pracovalo s posledním testovaným produktem, pilovým listem Bosch Expert. Vzhledem k jeho vysoké ostrosti si poradil s trámem v průměrném čase 31,33 sekund. Zároveň přenášel nejméně vibrací na ruce. Řez s ním byl také na dotek nejčistší.

Všechny z testovaných pilových plátků byly po provedených řezech dále použitelné. Jejich odolnost pořádně prověří až delší doba používání. Nicméně, u plátku Parkside bylo pocitově znatelné mírné ztupení některých zubů. List Parkside Performance a Bosch Expert z odolného karbidu zůstaly pocitově stále ostré.

Závěr

Vítězem našeho testu se stal pilový list Bosch Expert, což mne nijak nepřekvapilo vzhledem k jeho profesionální kvalitě a jí odpovídající ceně. Překvapil mne ale rozdíl v práci s levným základním plátkem od Parkside v porovnání s produktem vyšší řady Performance. Byť byl Performance v práci rychlejší, pracovalo se s ním nejhůře, a proto se v testu umístil jako poslední.

Pokud hledáte dlouhou životnost a pohodlnou rychlou práci, doporučuji pilový plátek Bosch Expert s karbidovou úpravou. Jestliže ale dáte přednost cenové dostupnosti a relativně slušné funkčnosti pro občasné použití, sáhněte po třídílně sadě pilových listů Parkside. Vzhledem k relativně vysoké ceně plátku Performance a přitom nekomfortu při práci, hodnotím produkt jako nevyhovující.

*Test byl vyhotoven v rámci dostupné časové dotace, rozumíme tomu, že pro skutečně směrodatné testování by bylo potřeba zakoupit více vzorků a podrobit je delším testům.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.