Menu

Evropská unie je zase v ráži: Apple přijde o konektory a změní AppStore

Evropská unie je zase v ráži: Apple přijde o konektory a změní AppStore
Ilustrativní obrázek (Zdroj: Midjourney)

Evropská unie v posledních měsících učinila celou řadu rozhodnutí, která zlepšují postavení spotřebitelů na trhu s mobilními telefony, a pro obyčejného zákazníka se určitě jedná o dobrou zprávu. Příliš nadšená naopak nemůže být firma Apple, kterou každé z rozhodnutí dříve či později silně zasáhne. Zde se podíváme na to, v jakých oblastech a kdy zřejmě dojde ke změnám, a také co budou tyto změny znamenat pro běžného uživatele.

Jeden kabel vládne všem

Evropský parlament v novém předpisu, který byl přijat už na konci minulého roku drtivou většinou hlasů, zavedl povinný přechod na nabíjecí port USB-C. Do konce roku 2024 ho tak budou muset mít veškeré prodávané mobilní telefony. Nařízení se v různých termínech týká také tabletů a fotoaparátů. S jarem 2026 na tento seznam dokonce přibudou i notebooky. Důvody pro toto rozhodnutí jsou podle EU především ekologické, díky univerzálním nabíječkám, které budou kompatibilní s jakýmkoliv zařízením, totiž uživatelé nebudou potřebovat ke každému novému zařízení pořizovat i nabíječku.

Firma Apple patří nepochybně k těm nejsilněji zasaženým poskytovatelům elektroniky, protože většina jejich zařízení zatím stále používá speciální konektor Lightning. Apple tak nebude mít jinou možnost, než se řídit evropským nařízením a místo vlastního Lightning přejít na USB-C. Firma začala s přechodem na USB-C už dříve, u MacBooku v roce 2015 a u IPadu v roce 2018. U svých telefonů se ovšem změně delší dobu spíše bránila s tím, že striktní regulace omezují možnost inovace.

Tato připomínka společnosti Apple je ale alibistická a zcela invalidní, USB-C totiž nebylo návrhem EU. Ta pouze už mnoho let zpět nakázala výrobcům sjednotit konektor a přijít vzájemnými silami s něčím, co bude dlouhodobě výhodné. Apple se jako jediný gigant této spolupráci bránil a tak došel do fáze, kdy mu přechod na konkurencí běžně užívaný port bude zkrátka přikázán. Na vývoj a domluvu měl přitom opravdu dlouhou dobu.

Kromě produktů od firmy Apple změna ovlivní i starší zařízení používající USB micro-B, která by měla postupně vymizet z trhu, takže časem bude uživatelům na veškerá zařízení stačit jediná nabíječka. Kromě pozitivních ekologických dopadů jde určitě i o pohodlnou a praktickou změnu.

Baterie musí být vyměnitelné

Další ze zásadních změn pro Apple je mnohem novějšího data. Evropský parlament teprve v polovině června odhlasoval nová pravidla pro konstrukci a výrobu baterií a také pro nakládání se vzniklými odpady. Toto nařízení obsahuje řadu opatření, která mají pomoct zvýšit udržitelnost, odolnost a výkonnost baterií používaných v Evropské unii.

Pro uživatele, stejně jako firmy vyrábějící mobilní zařízení, je ovšem nejdůležitější nově zavedená povinnost navrhovat baterie tak, aby je dokázal samotný uživatel snadno vyjmout a vyměnit s použitím pouze nářadí dostupného v obchodě. Prostřednictvím nového nařízení chce Evropská unie posílit recyklační průmysl, zároveň bude mít možnost baterie regulovat v průběhu celého jejich životního cyklu, od konstrukce až po konec životnosti.

I když tyto změny vstoupí v platnost nejdříve až v roce 2027, dost možná donutí řadu firem provést významný redesign svých telefonů. Baterie, které jsou pro majitele telefonu v podstatě nemožné vyměnit, totiž nepoužívá jen Apple, ale například i Samsung ve své řadě Galaxy. Apple by se přechodu na nové baterie mohl zdánlivě vyhnout díky své nabídce sady nástrojů s baterií, která uživatelům nabízí možnost vyměnit si baterii sami, i když za poměrně vysokou cenu. Toto řešení ovšem pravděpodobně u Evropské komise neprojde, vysoká cena totiž uživatele nemotivuje telefon nevyměnit.

Otevřený App Store

Poslední z významných novinek se týká pouze firmy Apple samotné. Antimonopolní orgán Evropské unie si totiž už na přelomu tohoto roku posvítil na praktiky App Storu, obchodu s aplikacemi, který Apple používá na svých mobilních zařízeních. Díky přijetí Aktu o digitálního trzích se výrazně oslabila role firmy Apple jako digitálního „gatekeepera“ (strážce), App Store se tak musí významně změnit. Problém spočíval v pravidlech, která Apple určoval vývojářům aplikací ve svém obchodě.

Ti měli totiž zakázáno odkazovat na jakékoliv nabídky mimo samotný App Store, ať už byly jakkoliv výhodné, a Apple tak nepřicházel o svou třicetiprocentní daň. Zároveň díky tomu mohl nabízet své vlastní aplikace a služby levněji než konkurence. Díky rozhodnutí Evropské unie uvedené praktiky firmy Apple končí a pro uživatele tak bude snazší dostat se k výhodnějším nabídkám a nebudou odkázáni jen na ceny v App Store.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.