5 receptů na tradiční vánoční jídla v roce 2023
Kapra nebo řízek s bramborovým salátem má na štědrovečerní tabuli asi každý Čech. Dříve bylo ale menu o něco pestřejší. Podávalo se hned několik chodů, včetně staročeských pochoutek jako je houbový kuba nebo muzika. Jak si tato tradiční vánoční jídla připravit?
Staročeský kuba
Staročeský neboli houbový kuba je původním receptem tradiční české kuchyně. Dříve byl běžnou součástí vánočního menu, dnes už jej připravuje o poznání méně rodin.
Toto jídlo se skládá především z krup a hub. Příprava není nijak náročná, vyžaduje ale nějaký čas. Potřebovat budete:
- 300 gramů krup
- 100 gramů sušených hub
- 1 cibuli
- 3 lžíce másla nebo sádla
- 1/2 lžičky drceného kmínu
- 1/2 lžičky sušené majoránky
- 3 stroužky česneku
- sůl
- čerstvě namletý pepř
Kroupy namočte už den předem do vody. Ráno je sceďte, propláchněte a vařte doměkka, asi 30 až 45 minut, dle velikosti krup. Mezitím si namočte také sušené houby. Asi 10 až 15 minut před koncem vaření houby ke kroupám přihoďte a přidejte sůl. Po dovaření vše sceďte.
Cibuli si nakrájejte najemno a osmahněte na sádle nebo másle dozlatova. Přidejte kmín a krátce zarestujte. K cibuli pak přisypte také kroupy s houbami a vše v pánvi promíchejte. Mezitím předehřejte troubu na 180 °C a vymažte pekáček máslem nebo sádlem. Do něj pak přesypejte směs krup, cibule a hub, prolisujte do ní česnek, přidejte majoránku, sůl a pepř.
Houbového kubu pečte při stálé teplotě asi 15 minut. Pekáč nezakrývejte, aby pokrm chytil zlatavou barvu.
Vánoční štola
Upečte letos místo vánočky tradiční štolu. Toto pečivo, podobné právě vánočce, sice pochází z Německa, přibližně z 16. století. Nicméně, za léta pod jeho vlivem recept zdomácněl také v Čechách. Na rozdíl od vánočky, štola obsahuje také mnoho dalších ingrediencí – rozinky, sušené či kandované ovoce, nebo různé druhy ořechů.
K její přípravě budete potřebovat:
- půl kila hladké mouky
- 50 g sádla
- dvě vejce
- vanilkový cukr (ale může být i vanilkový lusk)
- panáka kvalitního rumu
- prášek do pečiva
- vaničku polotučného tvarohu
- 125 g Hery
- 200 g cukru krupice
- hrst rozinek
- hrst nasekaných ořechů (mohou být různé, od mandlí po vlašáky)
- hrst kandovaného či sušeného ovoce
Ze všech těchto ingrediencí vypracujeme hutné, mírně lepivé těsto. K jeho zpracování použijte kuchyňského robota, který vám výrazně ulehčí práci. Poté z těsta vytvořte tři až pět válečků, jako byste chtěli zaplétat vánočku. U štoly se ale nezaplétá, jednotlivé válečky se na sebe pouze položí.
Troubu si předehřejte na 180 stupňů a pečte štolu na plechu vystlaném pečicím papírem asi 45 minut. Je-li hotová zjistíte vpichem špejle. Po vytažení z trouby potíráme ještě horké pečivo na povrchu rozpuštěným máslem a celou štolu posypeme moučkovým cukrem smíchaným s vanilkovým cukrem či vnitřkem vanilkového lusku.
Muzika – staročeská pochoutka ze sušeného ovoce
Bosch MSM67170
Silvercrest SSMS 600 E5
Tefal HB 656838
Tento recept je už téměř zapomenutý, v minulosti se ale jednalo o hlavní dezert Štědrého večera. Muzika, jindy také jako tomáškový kompot, je kaše připravená ze sušeného ovoce s kořením a ořechy.
K její přípravě si přichystejte:
- 400 g sušených jablečných a hruškových křížal, sušené švestky, meruňky, případně fíky a datle – vytvořte dle vlastních chutí mix sušeného ovoce
- celá skořice
- badyán
- hřebíček
- kůra z půlky citronu
- perník na strouhání
- loupané mandle
- rozinky
- dvě lžíce rumu
Všechno sušené ovoce zalijte v hrnci vodou a nechte několik hodin stát. Poté přidejte koření (ideálně zavázané v plátýnku, aby se dalo dobře vyjmout), citronovou kůru, rum a vařte do měkka.
Poté ponorným mixérem rozmixujte na jemnou kaši, vmíchejte ořechy, rozinky a uložte na chvíli do lednice. Podávejte se šlehačkou, posypané skořicí a ozdobené plátky jablečných křížal.
Vánoční hrachová polévka
Nemáte rádi rybí polévku? Nahraďte ji luštěninovou. Svou tradici na štědrovečerním stole má například “hrachovka”. K její přípravě budete potřebovat:
- 250 g sušeného hrachu
- 1 lžička soli
- 2 listy bobkového listu
- 3 stroužky česneku
- 1 lžíce majoránky
- 1/4 lžičky pepře
- 100 ml smetany ke šlehání
- 1 l hovězího vývaru
- na ozdobení 50 g anglické slaniny, 30 g krutonů, 1 hrst mraženého hrášku
Hrách si nechte přes noc namočit do 750 ml vody. Namočený hrách uvařte spolu s 250 ml vývaru, solí a bobkovými listy do měkka. Mezitím si připravte ingredience pro ozdobení – slaninu osmažte na pánvi do křupava a připravte krutony.
Jakmile je hrách měkký, vyjměte bobkové listy a přidejte prolisovaný česnek, majoránku, pepř a smetanu. Vše rozmixujte do hladka. Při potřebě můžete přidat více vývaru či vody pro dosažení požadované konzistence. Podávejte s připravenou „posypkou“ – slaninou, krutony a mraženým hráškem osmahnutým na másle.
Biskupský chlebíček
Po večeři se pekly různé druhy velkých i menších chlebů, které se nechávali na stole se zapíchnutými noži, aby mohli bůžkové přicházející v noci také hodovat. Jedním z nich byl i biskupský chlebíček. K jeho upečení budete potřebovat:
- 120 g másla
- 100 g moučkového cukru
- 150 g hladké mouky
- 4 vejce
- půl balíčku prášku do pečiva
- kandované ovoce
- ořechy
- nakrájená čokoláda (dle chuti)
- na vymazání a vysypání – tuk a hrubá mouka
- čokoládová poleva (pro polití)
Oddělte bílky od žloutků. V míse utřete žloutky, cukr, rozehřáté máslo, přidejte mouku s práškem do pečiva a nakonec jemně vmíchejte sníh z bílků, kandované ovoce, ořechy a čokoládu.
Přeneste těsto do formy vhodné pro biskupský chlebíček, kterou jste vymazali tukem a posypali moukou. Pečte na 170 °C po dobu přibližně 40 minut. Po upečení chlebíček vyklopte, nechte ho zchladnout a pak ho zalijte čokoládovou polevou.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.