Menu

Proč krémy s ochranným UV faktorem nepatří jen na dovolenou? Chraňte svůj největší orgán

Proč krémy s ochranným UV faktorem nepatří jen na dovolenou? Chraňte svůj největší orgán
Ilustrace: Arecenze

Při cestě na pláž nebo na koupaliště si bereme krém s SPF víceméně automaticky. Jakmile ale zůstáváme ve městě nebo vyrážíme jen na výlety do přírody či na chalupu, na kosmetické přípravky s UV filtrem často zapomínáme. Chránit se ale musíme v našich zeměpisných šířkách, a to nejen v létě. Jaké produkty s ochranným faktorem tedy používat na obličej a na tělo?

Krém na obličej jedině s SPF

Nejprve doporučujeme se zaměřit na denní krém, který by měl mít SPF minimálně 15, ale ideálně i více. A to nejen v případě, že ho používáte v létě nebo v exotice. Stejná pravidla platí také pro make-up. Na horách nebo u moře pak bude potřeba i balzám na rty s UV filtrem a u pleťového krému samozřejmě adekvátně navyšte ochranu.

Proč je ochrana před sluncem tak důležitá?

Nedostatečná ochrana před sluncem patří k nejčastějším chybám v péči o pleť, přitom zbytečně urychluje stárnutí pleti a může mít i fatální následky na vaše zdraví. Částečně si naše pokožka poradí sama, ale v závislosti na konkrétním fototypu potřebuje adekvátní stupeň ochrany. Zjednodušeně se dá říci, že výše SPF prodlužuje dobu, během které můžeme bezpečně pobývat na slunci. To znamená, že například ochranný faktor 20 prodlužuje tuto dobu dvacetkrát.

Pokožku těla chraňte od jara až do podzimu

První spálení často přichází s jarními dny, kdy nejsme po dlouhé zimě na silnější UV záření připraveni. Stačí tak krátká procházka nebo pobyt na zahradě a kůže na ramenou a dalších exponovaných místech do večera zčervená. Pak tedy nezbývá než použít panthenol nebo tělové mléko či sprej po opalování, které většinou obsahují látky jako aloe vera, bambucké máslo nebo kvalitní přírodní oleje. Zklidňují tedy podráždění, zmírňují nepříjemný pocit svědění a pálení a napomáhají regeneraci.

Raději ale těmto problémům předcházejte a na odhalení místa aplikujte před pobytem na slunci sprej, krém nebo olej s dostatečně vysokým ochranným faktorem. V našich podmínkách bude stačit 15 až 20, v tropech a subtropech se neobejdete bez „padesátky“. Obzvláště náchylná jsou ramena, krk, dekolt nebo nárty. Na ty je tedy potřeba se soustředit a zároveň myslete i na to, abyste přípravek nanesli alespoň 30 minut před pobytem na slunci. Jen tak bude účinkovat stoprocentně.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.