Menu

Velký únik Googlu: Co čekat od příštího telefonu Google Pixel 8?

Velký únik Googlu: Co čekat od příštího telefonu Google Pixel 8?

Chytré telefony Googlu byly v našich končinách ještě pár let zpět zcela neznámým odvětvím trhu. To bylo do jisté míry způsobeno tím, že Google stále nemá v ČR oficiální distribuci. Nejnovější modely Pixel 6 a Pixel 7 ovšem nastavily laťku ve kvalitě focení tak vysoko, že jsme začali tyto telefony vídat často i v Česku. Od vydání Pixelu 7 ale už uplynul nějaký ten pátek a postupně se ven dostávají (nepotvrzené) informace o podobě další generace Google Pixel 8. Co už o nových Pixelech tušíme?

Souhrn článku

  • Dotažení konstrukce – Očekává se, že Google zapracuje na konstrukční kvalitě. Google Pixel 8 by mohl dostat též menší displej.
  • Vylepšený fotoaparát – Podle úniků přímo ze softwaru pravděpodobně obdrží nová řada Pixel 8 také modernější foto snímače.
  • Modernější procesor – Výkon a chlazení by mělo být na lepší úrovni, ale o herní procesor se jednat nebude.

* Článek obsahuje spekulace, Google v dubnu 2023 žádná data zatím nepotvrdil.

Dotažení konstrukce

Google je při vývoji vlastních telefonů znám dvěmi charakteristikami – ta první, lichotivější, je nejlepší poměr ceny a kvality fotek na trhu. Druhá často opomíjená je ale vyšší poruchovost a chybovost operačního systému celé měsíce po vydání. Google sice poté chyby postupně opravuje aktualizacemi, ale když si zaplatíte za telefon, většinou jej nechcete ve fázi konceptu, ale spíše ve formě dokončeného zařízení.

Tento trend se postupně zlepšuje; zatímco Google Pixel 6 měl snad více chyb než funkcí, loňská 7. generace už na tom byla o poznání lépe. Dá se proto očekávat, že se Google zaměří právě na to, aby byly jeho modely zase o krok lépe odladěné. Úspěšný leaker Onleaks nyní přináší také rendery očekávaného designu. Ten by měl vycházet z předchozí generace a uhladit podobu telefonu k dokonalosti.

Design se tedy podle renderů nijak zvlášť lišit nebude. Jisté změny by měly ale doznat rozměry displeje. Ten měl v předchozích generacích úhlopříčku 6,3 palce velkou, letos se možná dočkáme 6,16″. To by znamenalo, že se Pixel 8 přiblíží svými rozměry kompaktnímu Galaxy S23 či iPhonu 14. Mít na trhu třetí špičkový fotomobil do jedné ruky, to je vítaná změna, nemyslíte?

Vylepšený fotoaparát

Vývojář a úspěšný polský leaker Kuba Wojciechowski si v kódu jedné z aktualizací všiml dalších zajímavých údajů. Kód spojený s neznámým modelem telefonu Google G10 (kódové označení), v jehož případě se téměř jistě jedná o budoucí Google Pixel 8 Pro,  totiž obsahuje zmínku o „Staggered HDR“, tedy funkci skládaných HDR snímků pro fotoaparát. To je poměrně zajímavý údaj, protože v současnosti použitý snímač fotoaparátu tuto variantu HDR ve funkcích nemá.


Dá se proto očekávat, že Google vymění stávající snímače po dvou generacích za něco modernějšího, couvat totiž ve zvyku tato společnost nemá. A protože se poslední dvě generace vždy usadily ve všech testech (včetně DXOMark) ve smyslu kvality fotoaparátu úplně na špičce seznamu, nic jiného ani neočekáváme.

Modernější procesor

Google už poslední dvě generace využívá procesory vlastního návrhu s označením Tensor, které mu vyrábí Korejský gigant Samsung na zakázku. Letos bychom se měli dočkat třetí generace Tensorů. Očekávat lze opět o něco vyšší výkon, ale s ohledem na potenciální lepší výrobní proces také lepší efektivitu. Pokud výrobce nezmění strategii a nezačne se hnát za herním výkonem, mohly by být Pixely 8 pro změnu jedněmi z telefonů, které se nepřehřívají.

Protože se Tensor 1 zakládal na Exynosu 2100 a Tensor 2 na Exynosu 2200, bylo by na snadě, pokud by se nejnovější Tensor 3 zakládal na nejmodernějším základu procesoru Exynos 2300. Právě taková očekávání mají renomovaní leakeři, mezi které patří například Debayan Roy.

Pokud by se tato očekávání potvrdila, výkon by narostl poměrně pěkně. Když si ale postavíme očekávané frekvence vedle frekvencí totožných jader v Snapdragonu 8 Gen 2, jeho výkonu nový Tensor opět nedosáhne.

Nezbývá, než si počkat

Z dlouhodobého hlediska představuje Google typicky své špičkové telefony v říjnu na své výroční konferenci. Loni ale ukázal první upoutávky na Google Pixel 7 už v květnu na konferenci Google I/O. Protože by mohla společnost letos teoreticky představit i nový ohebný Google Fold a také nový tablet, nepřekvapilo by nás, pokud by tentokrát vydal Americký gigant některý telefon už právě v květnu, aby zmínky v médiích lépe rozložil.

Chuťovka na závěr – takto by mohl vypadat Google Pixel Fold podle serveru Onleaks

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.