iPhone 12 Pro vs iPhone 14 Pro: Vyplatí se přechod na nový model? | Arecenze
Menu

iPhone 12 Pro vs iPhone 14 Pro: Vyplatí se přechod na nový model?

iPhone 12 Pro vs iPhone 14 Pro: Vyplatí se přechod na nový model?

S příchodem nových modelů chytrých telefonů se mnoho uživatelů ptá, zda je vhodné vyměnit svůj stávající telefon za nejnovější verzi. V případě uživatelů iPhone 12 Pro je právě tato otázka aktuálně na místě. Přináší přechod na iPhone 14 Pro zásadní kvalitativní změny? Nebo jsme jen zaslepeni marketingem světového brandu s nakousnutým jablkem?

V tomto článku se podíváme na klíčové faktory, které by měly být zváženy při takovém přechodu, a posoudíme, zda se vyplatí upgradovat na nejnovější model.

Nové barvy přidávají čtrnáctce na exkluzivitě

Každá generace iPhonu přináší řadu inovací, často jsou i na poli barevného zpracování. Pokud máte své jablko jako designový doplněk, je třeba zbystřit. iPhone 14 Pro přináší novou barvu Deep Purple a také prostorově černou. Obě se zásadně vymykají ze zažitých stereotypů a mohou být skutečným game changerem, pokud chcete mít osobitý a neokoukaný telefon vždy po ruce.

iPhone 14 Pro pořádně nabral na váze

Podoba srovnávaných kousků se nezapře. Oba patří do stejné rodiny a tak jsou vzhledové rysy téměř totožné. Jedním z hlavních rozdílů mezi oběma telefony je jejich rozměr a váha. iPhone 14 Pro je nejenom tlustší, ale také těžší díky výčnělku fotoaparátu na zadní straně. iPhone 12 Pro váží 187 gramů, zatímco iPhone 14 Pro váží 206 gramů.  V ruce působí „dvanáctka“ lehčím dojmem a je snazší ji držet a vyvážit.

Významný rozdíl je patrný v předním výřezu. Zatímco iPhone 12 Pro má širší notch obsahující TrueDepth kameru pro rozpoznávání obličeje, iPhone 14 Pro přináší redukovaný notch, který je o 20 % menší než u předchozího modelu. Tento menší výřez znamená větší využití plochy displeje a lepší zážitek z prohlížení obsahu.

Pořádná porce megapixelů navíc

iPhone 12 Pro je vybaven trojitým fotoaparátem s rozlišením 12MP pro každý objektiv. Skládá se z hlavního 12MP širokoúhlého objektivu, 12MP ultraširokoúhlého objektivu a 12MP telefoto objektivu. Tento systém fotoaparátu umožňuje uživatelům zachytit skvělé fotografie s vynikajícími detaily a dynamickým rozsahem. iPhone 14 Pro přináší lehce upravený fotoaparát. I zde nalezneme tři objektivy. Hlavní fotoaparát pak disponuje úctyhodným rozlišením 48MP. Lze konstatovat, že nejnovější iPhone přináší za nemalé peníze zřetelný kvalitativní posun.

Významnou novinkou v fotoaparátu iPhone 14 Pro je pokročilý režim noční fotografie. Díky novému snímači a sofistikovaným algoritmům je schopen iPhone 14 Pro zachytit úchvatné fotografie i při nízkém osvětlení. Tento režim noční fotografie je výrazně vylepšený oproti předchozímu modelu.

Další výhodou iPhone 14 Pro je funkce ProRAW, která umožňuje uživatelům zachytit fotografie ve formátu RAW s plnou kontrolou nad nastavením a úpravou obrazu. To dává profesionálním fotografům a nadšencům možnost vytvářet výrazné a kvalitní snímky.

Kvalita videa? Kameru už vážně nepotřebujete!

Pokud jde o video, oba telefony umožňují natáčet video ve 4K kvalitě s plynulým obrazem. iPhone 14 Pro však přináší novou funkci nazvanou Cinematic Mode. Ten ocení především filmoví fajnšmekři, kteří rádi natáčejí videa nejen na amatérské úrovni, ale jejichž ambice překračují úroveň promítání na rodinných oslavách a zasílání videí roztomilých ratolestí babičkám a tetičkám.

Cinematic Mode využívá technologii Dolby Vision HDR a metodu nazývanou „rack focus“ pro plynulé přepínání ostrosti mezi různými objekty při natáčení videa. Tento efekt je dosažen uzamčením ostrosti na určitém objektu v záběru a rozostřením pozadí, čímž vytváří hloubku ostrosti. Pokud následně posunete kameru k novému objektu nebo se nový objekt objeví ve scéně, Cinematic Mode automaticky přepne ohnisko na tento nový objekt a rozostří pozadí.

Například, pokud natáčíte video někoho a potom do scény vstoupí druhá osoba, váš iPhone inteligentně přizpůsobí rozostření okolí tak, aby se zaměřil na druhou osobu. Dokonce se automaticky vrátí k původnímu objektu, pokud se obličej osoby odvrátí od kamery. Tímto způsobem se vytváří sofistikovaný filmový efekt, kterým se dosahuje profesionálního vzhledu během natáčení.

Udrží iPhone 12 Pro stále krok s nejnovějším přírůstkem?

iPhone 12 Pro je poháněn procesorem A14 Bionic, který je stále výkonný kus křemíku a zvládá většinu nároků moderních aplikací a her. Nicméně iPhone 14 Pro přináší vylepšený procesor A16 Bionic, který nabízí lepší výkon a energetickou efektivitu. To dokládá i výsledek měření výkonu AnTuTu. Jestliže testovaný kousek z řady 12 dosáhl na výsledek lehce přes 700k, nováček z rodiny Apple se zastavil na úctyhodné hodnotě atakující 1M. Pokud jste náročný uživatel, který využívá náročné aplikace nebo hry, možná oceníte výhody silnějšího procesoru.

Apple iPhone 12 Pro 128 GB Apple iPhone 14 Pro 128 GB
Design
Cena při uvedení 30 000 Kč (2020) 33 500 Kč (2022)
Typ displeje OLED OLED
Jas displeje 1 200 nitů 2 000 nitů (+66,7 %)
Rozlišení displeje 2532 x 1170 px 2556 x 1179 px
Obnovovací frekvence 60 Hz 120 Hz (+100 %)
Jemnost displeje 460 ppi 460 ppi
Poměr velikosti displeje k tělu 86 % 87 % (+1,2 %)
Model procesoru Apple A14 Bionic Apple A16 Bionic
Výkon dle testu AnTuTu 721 535 978 147 (+35,6 %)
Výkon dle testu GeekBench 5.1 4 056 5 346 (+31,8 %)
Operační paměť (RAM) 6 GB 6 GB
Slot na paměťovou kartu Ne Ne
Počet objektivů zadního fotoaparátu 3 3
Rozlišení hlavního fotoaparátu 12 Mpx 48 Mpx (+300 %)
Světelnost hlavního fotoaparátu f/1,60 f/1,78 (-10,2 %)
Velikost snímače 1/2.55″ 1/1,28″
Optická stabilizace (OIS) Ano Ano
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu 12 Mpx 12 Mpx
Světelnost širokoúhlého fotoaparátu f/2,4 f/2,2 (+8,4 %)
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem 12 Mpx 12 Mpx
Světelnost fotoaparátu s teleobjektivem f/2,00 f/1,78 (+12,6 %)
Optický (bezztrátový) zoom 2x 3x (+50 %)

Jak je to s výdrží

Kapacita baterie v iPhone 14 je vyšší než v iPhone 12, jelikož disponuje baterií o kapacitě 3 200 mAh oproti baterii iPhone 12 Pro s kapacitou 2 815 mAh. Obě zařízení mají neodnímatelnou lithium-iontovou baterii.

Obě zařízení také podporují „rychlé nabíjení“ a bezdrátové nabíjení. Použití rychlého 20W nabíječe zabere na obou zařízeních zhruba půl hodiny na nabití telefonu na 50 %. Pro bezdrátové nabíjení lze použít 15W nabíječku MagSafe nebo 7,5W bezdrátovou nabíječku Qi. Doba přehrávání videa u iPhone 12 je přibližně 15 hodin, zatímco iPhone 14 nabízí přibližně 20 hodin.

Vyplatí se přejít z iPhonu 12 Pro na iPhone 14 Pro?

iPhone 14 Pro je lepší než iPhone 12 v téměř všech ohledech, nabízí jasnější displej, rychlejší čipset, pokročilejší fotoaparát a delší výdrž baterie. iPhone 14 Pro je tedy vhodným upgradem pro všechny, kteří přecházejí z iPhone 12 nebo staršího modelu. Pokud však vlastníte iPhone 13, vyplatí vyčkat na iPhone 15, který pravděpodobně přinese další zajímavé inovace.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.