Když živý vánoční strom spálíte, je ekologický (2024): Podle okolností může být šetrnější i v květináči nebo z plastu

Živý vánoční stromeček patří neodmyslitelně k Vánocům už desítky let, ale je při současných možnostech šetrnou volbou i k životnímu prostředí? V následujícím článku se podíváme na různé možnosti vánočních stromečků a také na to, který z nich je nejvíc ekologický.
Vánoční stromeček nemusí být jen umělý nebo řezaný
Přestože k nejrozšířenějším variantám vánočního stromku patří řezaný nebo umělý, vybírat můžete i z dalších možností:
- Řezané stromky: v tuzemsku se jich každoročně prodá až 1,3 milionu podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků. Dominují kvalitní kusy pěstované v ČR.
- Umělé stromky: přestože mají čím dál realističtější vzhled, jejich životnost nebývá příliš dlouhá.
- Stromky v květináči: působí velmi hezky a lidé si je často kupují se záměrem výsadby na zahradu. Ale většinou mají poškozené kořeny, nebo jsou do květináčů přesazené narychlo, takže uhynou.
- Sazenice pro celoroční pěstování doma: některé druhy můžete pěstovat i jako pokojové rostliny, ale většinou udrží spíše lehčí a menší ozdoby. Jde třeba o cypřiš velkoplodý nebo blahočet ztepilý známý jako pokojový smrček či pokojová jedle.
- Stromek z půjčovny: živé i umělé stromky si můžete i vypůjčit, nejde ale o levnou záležitost a doba zápůjčky je hodně omezená.
Který je ekologičtější? Nejvíc záleží na tom, co se se stromkem stane po Vánocích
Porovnáme-li dvě nejoblíbenější možnosti vánočních stromků – řezaný a umělý – jako ekologičtější varianta vychází živý stromek. Důvodem je, že vánoční stromky jsou pěstované na speciálních plantážích, a ne v lese. Nedochází tedy k poškozování lesů, naopak jsou živé stromky obnovitelným zdrojem (zdroj: Sdružení pěstitelů vánočních stromků).

Uhlíková stopa v kilogramech za rok podle typu zakoupeného stromku a jeho osudu, Autorská tvorba Arecenze
Důležité je zohlednit i to, že růst stromků je pro životní prostředí prospěšný, při výrobě umělého nic užitečného nevzniká. Aby byl váš vánoční stromek opravdu ekologický, je důležité sledovat i zemi původu kvůli znečištění při dopravě. Nezapomeňte ani na to, jakým způsobem bude stromek zpracovaný, až doslouží.
Z našeho srovnání z předchozího roku vyplývá, že budete-li umělý stromek používat víc než tři roky, je jeho uhlíková stopa menší než řezaného stromku, který skončí na skládce. V porovnání se stromkem, který se po Vánocích zpracuje, byste měli ten umělý používat aspoň 10 let. Z našich zjištění se ale ukázalo, že průměrná tržní životnost umělého stromku je jen 4,7 let.

Umělé vánoční stromky

Vánoční osvětlení

Vánoční ozdoby
Nejšetrnější řešení: stromek pěstovaný v květináči
Pokud byste chtěli vánoční stromeček, který životnímu prostředí prospěje dlouhodobě, můžete si pořídit stromek v květináči. Podle zjištění České televize ale většina z vánočních stromků prodávaných v květináči nepřežije. Důvody jsou dva:
Nekvalitní stromky
Stromek by měl být v květináči aspoň rok, aby byl dobře zakořeněný a připravený na pobyt v teple. Poznáte to tak, že nejde z květináče vytáhnout, případně vytáhnete kořeny pevně obalené hlínou a na povrchu může být mech nebo plevel. Pokud stromek vytáhnete a hlína opadává, byl přesazený narychlo. Je proto lepší koupit stromek přímo v zahradnickém centru.
Koupíte-li stromeček prodávaný jako vánoční v květináči, může se stát, že jde o narychlo vykopaný stromek s ořezanými hlavními kořeny. V takovém případě sice nějakou dobu vydrží, ale i přes správnou péči uhyne ještě v tu zimu, kdy jej koupíte.
Špatná péče
Stromek je potřeba postupně zvykat na vyšší teploty, začínat by měl v nevytápěné místnosti a v teple by měl být maximálně 10 dní. Stejně tak si pak musí zvykat na nižší teploty. Podle zahradníka Josefa Hoška (zdroj: Česká televize) je při změně prostředí důležitá aspoň 14denní aklimatizace.
Abyste stromek ochránili před mrazem, můžete jej nechat celou zimu v nevytápěné místnosti, ale je důležité jej pravidelně zalévat. Případně jej můžete dát do vykopané jámy i s květináčem. Josef Hošek doporučuje nechat stromek minimálně rok v květináči, aby se vytvořil kořenový bal a nedošlo k jeho uhynutí.

Umělé vánoční stromky

Vánoční osvětlení

Vánoční ozdoby
Osobní zkušenost s venkovními vánočními stromečky
Mám stromek smrku pichlavého v květináči čtyři roky, jedli ojíněnou dva roky. Několikrát jsem je přesazovala a smrček se na jaře chystám zasadit do země. Kořeny chráním před promrznutím umístěním na chráněném balkoně a pevnou látkou. Oba vyžadují pravidelnou zálivku.
Zdroje:
- Autorská tvorba, Arecenze.cz
- https://www.vanocnistromek.cz/files/pro_clanky/spvs_tiskova_zprava_2024.pdf
- https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/stromky-v-kvetinaci-nemusi-prezit-az-do-vanoc-odbornici-doporucuji-zkontrolovat-koreny-343798
- https://edu.ceskatelevize.cz/video/16061-pece-o-vanocni-stromky-v-kvetinaci
- https://www.soilassociation.org/take-action/organic-living/christmas/eco-friendly-christmas-trees-real-vs-fake/
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.