Menu

Crussis e-Cross 9.8 (2023) – Recenze, testy a srovnání

Výborné Celkové hodnocení

Top produkt – unisex v kategorii Krosová elektrokola

Klady

  • Vybaven USB portem
  • Výkonný motor
  • Vzduchem tlumená vidlice
  • Dlouhý dojezd

Zápory

  • Bez základní výbavy
  • Vysoká cena
47 000 Kč Orientační cena

Pokud hledáte vysokovýkonné a spolehlivé elektrokolo pro jízdu v terénu i ve městě, pak je Crussis e-Cross 9.8 tou správnou volbou. Nabídnout vám dokáže vysokou kapacitu baterie a také výkonný motor, s nímž hravě zvládnete delší jízdy v různých typech terénů. Elektrokolo si tak oblíbí nejen zkušenější jezdci, ale i úplní začátečníci, pro něž je důležité pohodlí.

Základní charakteristiky

Unisex elektrokolo Crussis e-Cross 9.8 od českého výrobce elektrokol Crussis se řadí do série modelů z roku 2023, díky čemuž disponuje moderní výbavou a výkonným motorem. Stejně jako většina elektrokol disponuje nosností 120 kg, díky čemuž lze kolo využít i k převozu menšího nákladu.

Potěší vás však i velikost kol s výškou ráfku 28 palců, jež se hodí nejen do města, ale i do nerovného terénu. Rám elektrokola je vyrobený z lehkého hliníku, přičemž jeho výška činní 18 a 20 palců. Elektrokolo je navíc osazeno odpruženou vidlicí, která vám zajistí pohodlí a absorpci většiny nárazů či nerovností.

Baterie

Crussis e-Cross 9.8 je vybaveno baterií s kapacitou 720 Wh od značky Samsung, jež je umístěná v dolní části rámu pro optimální vyvážení a stabilitu kola. Díky vysoké kapacitě baterie dokáže nabídnout maximální dojezd 170 km. Dostupná je přitom i možnost rychlonabíjení pomocí 4A nabíječky, s níž elektrokolo nabijete zhruba do tří hodin.

Motor

Crussis e-Cross 9.8 disponuje výkonným motorem umístěným v zadním náboji kola. Motor pochází od renomované značky BAFANG a disponuje maximálním výkonem 500 W. Kroutivý moment motoru dosahuje 95 Nm, což je více než dostatečné pro plynulé a bezproblémové překonání náročnějšího terénu. Torzní snímač polohy pedálů přitom zajišťuje rychlou a efektivní odezvu motoru. Spolehnout se ale můžete i na hydraulické kotoučové brzdy od značky Shimano.

Parametr Tento produkt
Značka

Crussis

Rok výroby

r. 2023

Určení

Unisex

Nosnost (kg)

120

Výška ráfku kol (palce)

28

Výška rámu (palce)

18, 20

Materiál rámu

Alu 6061

Odpružená vidlice

Ano

Maximální dojezd (km)

170

Umístění baterie

Rámová

Značka baterie

Panasonic

Kapacita baterie (Wh)

720

Nabíječka (A)

4

Umístění pohonu

Středový

Značka motoru

Bafang

Maximální výkon (W)

500

Kroutivý moment motoru (Nm)

95

Brzdy

Hydraulické kotoučové

Typ snímače

Torzní

Vybavení

Elektrokolo Crussis e-Cross 9.8  nabízí podobně jako většina modelů možnost zvýšení výkonu, což oceníte zejména v případě, že chcete vyrazit do přírody či mimo veřejné stezky. K přesnému nastavení výkonu slouží řazení Shimano s 9 rychlostmi, které umožňuje volbu ideálního převodu pro každou situaci.

Kromě toho nabízí také 5 úrovní asistence, které se snadno přepínají pomocí intuitivního ovládacího panelu na řídítkách. Další vychytávkou je funkce WALK assistant, která usnadňuje vedení kola. Bohužel elektrokolo není vybaveno téměř žádnou výbavou, a to ani světlem, stojánkem, nosičem nebo blatníky.

Parametr Tento produkt
Zvýšení výkonu

Ano

Převody

1×12

Režimy asistence

5

WALK assistant

Ano

Světla

Ne

Nosič

Ne

Blatníky

Ne

Stojánek

Ne

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Crussis e-Cross 9.8 je odborníky hodnocen pozitivně díky správnému nastavení konstrukce, jež je možné využít jak ve městě, tak i v náročnějším terénu. Kladně je hodnocen také použitý motor od značky Bafang, jež disponuje vysokým výkonem a také dlouhou životností. Vyzdvihována je však i vzduchem tlumená vidlice, která nabízí ještě větší pohodlí při jízdě.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Crussis e-Cross 9.8 vyniká zejména vysokou kapacitou baterie, díky čemuž disponuje také jednou z nejdelších délek dojezdu, a to až 170 km. Velkou výhodou je také vzduchem odpružená vidlice, díky níž bude pro vás jízda mnohem komfortnější. Elektrokolo je navíc vybaveno USB portem pro nabíjení mobilních zařízení. Velkou výhodou je také výkonný motor, s nímž zvládnete téměř jakýkoliv terén.

Podobně jako jiné modely od značky Crussis nedisponuje ani tento výbavou, čímž se vám může pořízení takového elektrokola pořádně prodražit. Právě vysoká cena je jednou z dalších nevýhod, jež může některé zájemce o nové kolo nepříjemně překvapit.

Porovnání s alternativami

Pokud hledáte vhodnou alternativu k tomuto modelu, bude to pravděpodobně elektrokolo Crussis e-Gordo 7.8. To je cenově dostupnější a zároveň nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. Disponuje tedy stejnou kapacitou baterie, možností rychlonabíjení a také kvalitním elektromotorem. Pro méně náročné jezdce je pak dostupný také model Lectron Voyager MRS, jež je levnější, ale i přesto si s ním vystačíte při jízdě městem či na kratších projížďkách v méně náročném terénu.

Závěrečné shrnutí

Silnou stránkou Crussis e-Cross 9.8 je zejména výkonný motor, vysoká kapacita baterie a také dlouhý dojezd, s nímž se nemusíte bát vyrazit i na delší trasy. Menším mínusem je však vysoká pořizovací cena a také nulová výbava, což je u většiny elektrokol zvykem. Pokud ale hledáte opravdu kvalitní elektrokolo, s nímž se nemusíte bát vyrazit do města ani do terénu, měli byste zvážit koupi právě tohoto modelu.

47 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Crussis e-Cross 9.8 (2023) | Hodnocení: Výborné
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola je redaktorka, která se věnuje technologiím a také finančním tématům. V rámci své práce copywritera se již několikrát věnovala tématům spojených s elektrokoly. Přehled tak má nejen v jednotlivých parametrech elektrokol, jako je výkon motoru, kapacita baterie či výbava elektrokola, ale i jejich výběru podle účelu či typu terénu.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Crussis e-Cross 9.8 (2023)

Crussis e-Cross 9.8 (2023)

47 000 Kč Orientační cena