Digestoř Electrolux EFT 635 X - Recenze a test | Arecenze
Menu

Recenze a test Electrolux EFT 635 X

67,8 % Celkové hodnocení
 • Cena
 • 2 tukové filtry
 • Třída účinnosti filtrace tuků B
 • Velmi nedostatečné osvětlení
1 900 Kč Orientační cena
 • 7,0/10
  Základní parametry a ovládání
 • 6,6/10
  Odsávání a spotřeba
 • 67,8 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje 

Electrolux EFT 635 X je podvěsná digestoř, takže ji využijí pravděpodobně hlavně ti z vás, kteří nechtějí dělat příliš velké zásahy do kuchyně. Protože někdo nemůže dělat vůbec zásahy, a to hlavně rozsáhlejší, stavební, aby se vybudoval odvod vzduchu ven z kuchyně, jsou na trhu digestoře recirkulační. Vzduch tak filtrují přes řadu filtrů a vrací do místnosti. Tato digestoře, ale i všechny ostatní v našem srovnávacím testu z října 2017 jsou kombinované. S výkonem 210 m3/hod si dovedeme tento konkrétně model představit v menší kuchyni panelového bytu, ale třeba i na chatě. Je nevýhoda, že je poměrně hlučný, 70 dB je nejvyšší hodnota, kterou jsme u digestoří v porovnání zaznamenali, nicméně při různým stupních/sílách odtahu vzduchu se úrovně hluku liší. Digestoř Electrolux EFT 635 X si tak pořídit můžete bez obav, sami uvidíte, že nakonec při všech třech různých sílách, kterými disponuje, zvládnete vařit, jen třeba neuslyšíte televizi. 

V čem nás digestoř mile překvapila, to je počet tukových filtrů. Zatímco většina modelů má jen 1, tento model má 2. Lze tedy předpokládat, že při častějším smažení digestoř zvládne vzduch velmi dobře filtrovat a samotný přístroj se tukovými částicemi tolik nezanese. Motor má 1 a nakonec, nemá ani displej, ani dotykové nebo dálkové ovládání. To ale nepovažujeme za velkou nevýhodu – jednak je digestoř příliš levná na to, aby takovými vymoženostmi disponovala, a jednak to nejsou prvky, na kterých by většině uživatelů záleželo.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Electrolux

23 % Cata, 23 % Mora, 15 % Beko, 8 % Guzzanti, 8 % Zanussi, 8 % Electrolux, 8 % Amica, 8 % Candy
Typ

Podvěsná

31 % Komínová, 23 % Vestavná + výsuvná, 23 % Podvěsná, 15 % Výsuvná, 8 % Vestavná
Odvádění par

Kombinované (odtah a recirkulace)

100 % Kombinované (odtah a recirkulace)
Hlučnost (dB)

70

65,00
Výkon (m3/hod)

210

321,85
Počet rychlostí

3

2,92
Displej

Ne

92 % Ne, 8 % Ano
Dotykové ovládání

Ne

100 % Ne
Dálkové ovládání

Ne

85 % Ne, 15 % Ano
Hmotnost (kg)

5,4

7,27

Hodnocení odsávání a spotřeby

Spíše než na displej a dotykové ovládání doporučujeme, abyste se zaměřili na třídy účinnosti. Ty vypoví mnohem více o tom, jak budete s digestoří spokojeni do budoucna. Electrolux EFT 635 X disponuje třídou účinnosti filtrace tuků B, což jen potvrzuje, že je digestoř vhodná i tehdy, pokud často smažíte. Hůře už si digestoř vede v případě dalších parametrů. Třída účinnosti osvětlení G se ještě dá přejít s tím, že se využije jiný zdroj světla (led pásky, lampičku…), třídu účinnosti proudění vzduchu F už ale jen tak něčím nevykompenzujete. Nicméně, třetina hodnocených modelů měli stejné hodnocení, jen zřídka kdy se objevilo A nebo B. Energetická třída D je potom také víceméně běžná, jde o jakousi přijatelnou hranici. 

Potěšující na druhou stranu je roční spotřeba energie, ta činí zhruba 79 kWh. Námi hodnocené produkty vykazovali průměrně roční spotřebu energie až 88 kWh. Roční náklady na provoz se pak mohou v konkrétních případech lišit, zhruba lze ale říci, že za rok digestoř uživatele stojí její provoz 316 Kč. Pro srovnání – průměr činil v době srovnání až 352 Kč.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Třída účinnosti filtrace tuků

B

46 % D, 23 % C, 15 % E, 8 % F, 8 % B
Třída účinnosti osvětlení

G

38 % G, 38 % A, 8 % E, 8 % F, 8 % D
Třída účinnosti proudění vzduchu

F

38 % F, 23 % E, 15 % G, 15 % D, 8 % C
Roční spotřeba energie (kWh)

79

72,15
Roční náklady na provoz (Kč)

316

288,55
Energetická třída

D

31 % E, 31 % D, 23 % C, 15 % B

Hodnocení dalších uživatelů

Odsavače par využívá čím dál více lidí. Konkrétní model Electrolux EFT 365 X již vyzkoušelo několik desítek uživatelů, ať už dlouhodobých nebo krátkodobých. Na základě jejich zkušeností můžeme poskytnou reálnější představu o výrobku. Většina uživatelů chválí nerezové provedení, celkový design a hlavně to, že při prvních dvou rychlost/stupních síly je digestoř poměrně tichá. Stěžují si na ale na osvětlení, na které jsme již dříve upozornili. Pořád ale uznávají, že za cenu do dvou tisíc korun jde o spolehlivého pomocníka při vaření. 

Naše hodnocení a závěr

Bydlíte v malém panelovém bytě, nebo hledáte digestoř na chatu? Nemůžete provádět rozsáhlé stavební úpravy? Potom Electrolux EFT 365 X doporučujeme. Jde o podvěsnou digestoř s výkonem 210 m3/hod, která zvládne vzduch recirkulovat, tedy čistit. Zvládne na výbornou čistit i vzduch při častějším smažení, má dva tukové filtry a třídu filtrace tuků B. Pokud nechcete příliš investovat do odsavače par, který bude sezónním pomocníkem na chalupě, Electrolux EFT 365 X je vhodnou volbou. Jestliže vám záleží na tom, aby měla digestoř větší výkon, nebo měla lepší osvětlení, protože máte málo prostoru pro jiné osvětlení, potom můžeme doporučit například Gorenje BHP 623E10X.

1 900 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: Electrolux EFT 635 X | Hodnocení: 67,8 %

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Electrolux EFT 635 X

Electrolux EFT 635 X

1 900 Kč Orientační cena