Menu
Přečíst článek

Diskuze: „Kvůli páteři mám v autě ilegální pomůcku, úřady důvod nezajímá a jdou po mně,“ popsal čtenář. Spor se státem pokračuje

Po našem článku o pokutě za převážení kočky v autě se nám ozval čtenář Vladimír Č. Jeho příběh není o mazlíčkovi, ale o malém monitoru, který si do auta pořídil kvůli zdravotním potížím a který mu teď komplikuje technickou kontrolu. Hned na úvod upřesnění.

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi.
Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.

JD
Jiří Drvota
26. 6. 2026

…za zorné pole se považuje plocha, kterou stírají stěrače…..
To je samozřejmě blbost hodná Pepka Vyskoče. Zorné pole se v Evropě dělí na pole A a pole B. Tato pole jsou ohraničena průnikem jehlanů výhledu vedených z bodů V1, V2, V3, V4 a plochou předního okna. Body V1 až V4 jsou simulaci polohy očí řidiče. Z podstaty geometrie maji průniky tvar lichobězníků, zatímco plocha setřená stěrači je částečně ohraničena kruhovými výsečemi. Aby byly plochy zorného pole setřeny tak, že plocha A je setřena z 98% a plocha B z 85%, dochází nutně k tomu, že setrená plocha zejména v pravé horní části okna částečně nestirá plochu B, zatímco v oblasti kolem středního vnitřního zrcátka a v oblasti několik centimetrů nad spodním okrajem stírá i plochu, která neni zorným polem. Dále, u většiny aut jsou požadavky na setřenou plochu bohatě překročeny. U plochy A to bývá 99%, u plochy B až 91%. Bez konkrétního zjištění polohy zařízení vůči plochám A a B (jsou v homologaci vozidla) ma vyjádření STK i ministerstva hmotnost mušího prdu.

JD
Jiří Dolejší
26. 6. 2026

pokud by to považovala podstata nemoci měl by patřičný úřad udělit vyjímku

PH
Petr Hrabalik
26. 6. 2026

V žádném případě není pravdou, že v zorném poli ridice nesmí být žádné předměty. jsou tam a už od výrobce vozidla: zpětné zrcátko, sluneční clony, stěrače, vyšší osoby vidí kapotu vozidla, masivní A- sloupky(které jsou u moderních aut obzvláště omezující výhled) donedávna se tam lepily dálniční známky apod. mimo jiné v zorném poli ridice je i celá palubní deska. jinými slovy nejvíce haraburdí omezující výhled z vozidla instaluje přímo výrobce vozidla. Jinak já si dávám GPS přímo na spuštěnou sluneční clonu a schválně neumyvam okno mimo dráhu stěračů a v tom špinavém mohu mít co chci. 😁😁😁

LS
Ladislav Sikora
26. 6. 2026

Měl jsem taky kameru v předu i v zadu.Ale bohužel na technickou vždy sundat.

Nahoru