Menu

ETA Ambito 0516 90000 – Recenze, testy a srovnání

80,1 % Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii Nejlepší klasické vysavače

Jednotlivá hodnocení

 • 7,3/10
  Vysávání tvrdých podlah
 • 5,4/10
  Vysávání koberců
 • 8,2/10
  Konstrukce a uživatelská přívětivost
 • 5,7/10
  Funkce a příslušenství

Klady

 • Hodně pozitivních recenzí
 • Nízká hmotnost
 • Poměr cena/výkon
 • Malé rozměry

Zápory

 • Kratší přívodový kabel
 • Slabší výkon
 • Nevhodný na psí chlupy
 • Absence regulace sání
1 500 Kč Orientační cena

80,1 % Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii Nejlepší klasické vysavače

Jednotlivá hodnocení

 • 7,3/10
  Vysávání tvrdých podlah
 • 5,4/10
  Vysávání koberců
 • 8,2/10
  Konstrukce a uživatelská přívětivost
 • 5,7/10
  Funkce a příslušenství

Klady

 • Hodně pozitivních recenzí
 • Nízká hmotnost
 • Poměr cena/výkon
 • Malé rozměry

Zápory

 • Kratší přívodový kabel
 • Slabší výkon
 • Nevhodný na psí chlupy
 • Absence regulace sání
1 500 Kč Orientační cena

Vysavač ETA Ambito 0516 90000 jsme testovali v listopadu 2023. Na různé druhy povrchů (vinyl, dlažba, koberec) jsme vysypali materiály, jako jsou piliny, kočkolit, mouka, káva, ale i cornflakes. Jak si vysavač vedl, se dozvíte v recenzi níže.

První dojmy a obsah balení

Bezsáčkový vysavač ETA Ambito 0516 90000 nás zaujal svými malými rozměry a nízkou hmotností. Ocenit také musíme jeho design, který je nadčasový a stylový. V balení najdete kromě vysavače hadici, teleskopickou trubici, klasickou a štěrbinovou hubici, hubici na čalounění a prachový kartáč. Nesměl také chybět návod, kde najdete obrázkový popis vysavače, bezpečnostní pokyny i to, jak se používá.

Základní parametry

Vysavač ETA Ambito 0516 je vybaven cyklonovou technologií, která je u bezsáčkových vysavačů poměrně standardem, ale stále jde o pozitivum. Na svou cenu disponuje také nadprůměrným příkonem 700 W, sací výkon má však pouze 115 W. Co se týče kapacity sběrné nádoby, ta činí 1,5 litru, což je u bezsáčkových vysavačů běžná hodnota.

Délka kabelu je pak pouhých 5 metrů a akční rádius činí 8 metrů. Vysavač tak budete muset častěji přepojovat. Zmínit však musíme jeho nízkou hmotnost, kterou jsme naměřili 3,6 kg. Má i menší rozměry, převážně pak délku, která je 38 cm. Snadno jej tak kamkoliv uskladníte.

Co se funkcí týče, vysavač je vybaven samonavíjecím kabelem, což je ovšem základní funkce téměř všech vysavačů. Jde o jedinou funkci, kterou vysavač má. Na těle vysavače nelze ani regulovat výkon, ten můžete regulovat pouze na madle hadice. Jeho příslušenství pak odpovídá standardnímu vybavení. Kromě základní hubice totiž obsahuje štěrbinovou hubici, na které je umístěn také kartáč, a hubici na čalounění.

Parametr Tento produkt
Sáčkový/bezsáčkový

Bezsáčkový

Výrobce

ETA

Objem sáčku/sběrné nádoby (l)

1,5

Délka napájecího kabelu (m)

5

Filtr

HEPA H 12

Hlučnost (dB)

70

Akční radius (m)

8

Příkon (W)

700

Sací výkon (W)

115

Vysávání

Vysavač jsme testovali v listopadu 2023, přičemž jsme jej podrobili zkoušce vysávání na tvrdých podlahách, konkrétně vinylu a dlažbě, koberci a čalounění. Na různé typy podlah jsme nasypali mouku, kávu, písek, kukuřičné lupínky, kočkolit či piliny. Nečistoty jsme vysávali na nejvyšší možný stupeň a vysavačem jsme pohybovali vpřed a vzad. Také jsme jej podrobili minutovému testu, kdy jsme na vinylovou podlahu vysypali kávu s kočkolitem.

Vysávání vinylu

První zkouškou bylo vysávání vinylu, na který jsme vysypali kávu, kočkolit, písek, cornflakes a mouku. Vysavači se na tomto typu podlahy vedlo poněkud dobře, i když ne všechny nečistoty vysál napoprvé. Celkem dobře si poradil s kávou, kočkolitem i pískem, problém mu však dělala mouka i cornflakes. Cornflakes spíše natlačil do rohu, než aby je vysál. To stejné udělal i s moukou, kde velkou část natlačil do rohu. Na podlaze zanechal i trochu vysávané kávy.

Zmínit musíme také to, že na vinylové podlaze se s vysavačem poněkud hůře manipulovalo. Tím, že docela dost sál, bylo poměrně těžké s ním snadno vysávat. Občas jsme museli použít více síly, aby se vůbec posunul z místa.

Také jsme jej podrobili minutovému testu, kdy jsme na podlahu vysypali kávu (5 g) s kočkolitem (50 g). Vysavač tyto nečistoty dokonale vysál za 41 sekund, což rozhodně není špatný výsledek.

Parametr Tento produkt
Vysávání kávy (1–10 bodů) 7
Vysávání kočkolitu (1–10 bodů) 8
Vysávání cornflakes (1–10 bodů) 3
Vysávání písku (1–10 bodů) 10
Vysávání mouky (1–10 bodů) 5
Minutový test vysávání (s) 41

Vysávání dlažby

Na dlažbu jsme opět vysypali mouku, kávu a kočkolit. Cílem bylo zjistit, zda vysavač vysaje vše, nebo nechá něco ve spárách. Výsledek byl ovšem překvapivý. Snadno si poradil s kočkolitem i kávou, které ve spárách či na okrajích téměř nezanechal. Část mouky stejně jako na vinylu zatlačil do rohu. Ve spárách ji však nenechal.

Parametr Tento produkt
Vysávání kávy (1–10 bodů) 9
Vysávání mouky (1–10 bodů) 7
Vysávání kočkolitu (1–10 bodů) 9

Vysávání koberce a textilií

K testování jsme využili i koberec se středním vlasem. Na něj jsme vysypali piliny a cornflakes. Vysavač si bohužel s nimi neporadil skoro vůbec. Spíše je po koberci roznesl a zbytek zanesl do rohu místnosti. Nečistoty nevysál, ani když jsme hubici přiložili přímo ně. Abychom je vysáli, museli jsme hubici sundat a použít pouze trubici bez nástavce.

Dále jsme zkoušeli vysát rozdrcené kukuřičné lupínky na čalouněném křesle, kde jsme použili nástavec na čalounění. Tento  problém vysavač zvládl poměrně dobře, i když pár lupínků zatlačil do záhybů křesla.

Parametr Tento produkt
Vysávání pilin na koberci (1–10 bodů) 2
Vysávání cornflakes na koberci (1–10 bodů) 1
Vysávání cornflakes na čalounění (1–10 bodů) 8

Provedení, konstrukce a rozměry

Vysavač je vyroben z plastu, což také odpovídá jeho ceně. Díky tomu je však lehký a snadno přenosný. Jeho rozměry, jak již bylo zmíněno, patří k těm menším. Je tak vhodný spíše pro vysávání menších prostorů. I samotné příslušenství je velmi lehké, celkově se vám tedy bude s vysavačem dobře manipulovat.

Sběrná nádoba má objem 1,5 litru, nepatří tedy k nejobjemnějším, ale zároveň je dostačující. Její vysypávání je také snadné, ovšem obsahuje více komponentů, které je potřeba rozložit, abyste je mohli po vysypání vyčistit. Její složení je však jednoduché a nezabere moc času.

Funkce a příslušenství

Model ETA mnoha funkcemi nedisponuje. Jeho jedinou funkcí je automatické navíjení kabelu, které má však většina vysavačů. Výkon lze regulovat pouze na rukojeti hadice, nikoli na samotném vysavači. Vysavač je také vybaven základním příslušenstvím, mezi které patří štěrbinová hubice s prachovým kartáčem či hubice na čalounění. Chybí mu ovšem parketová hubice či turbokartáč.

Parametr Tento produkt
Indikátor plnosti sáčku/nádoby

Ne

Regulace výkonu

Ne

Hubice na tvrdé podlahy

Ne

Štěrbinová hubice

Ano

Turbokartáč

Ne

Měkčená kolečka

Ano

Navíjecí kabel

Ano

Výška (cm)

30

Šířka (cm)

23,5

Délka (cm)

38

Hmotnost (kg)

3,6

Filtrace

K výbavě patří HEPA filtr, který je umístěn v zadní části vysavače. Toto umístění mají spíše levnější vysavače, ovšem při testu filtrace jsme zjistili, že filtr velmi dobře těsní. Test jsme prováděli pomocí výrobníku mlhy, kterou jsme vysavačem vysávali, abychom viděli, zda vysavač těsní. Přístroj nás opravdu překvapil, mlhu vůbec nepropustil.

Uživatelský komfort

ETA Ambito je vhodný spíše pro občasné vysávání a do menších bytů, má totiž malé rozměry, takže jej kamkoliv uskladníte. Na svou cenu má i slušný příkon a sací výkon. S vysavačem se manipulovalo dobře, i když kvůli své nízké hmotnosti se občas stalo, že se převrátil na bok.

Jelikož se hubice, trubice i hadice do sebe pouze zasunou, nemáte tak jistotu, že budou při vysávání pevně držet. I nám se stalo, že při vysávání hubice upadla. Většina lepších vysavačů již obsahuje zacvakávací systém, který je praktičtější.

Testovali jsme i hlučnost, kterou jsme naměřili 70 dB. Jedná se o zhruba průměrnou hodnotu, podobnou má většina vysavačů. Délku kabelu jsme pak naměřili 5 metrů, zde se jedná spíše o podprůměr. Akční rádius činí 8 metrů, vysavač tak budete muset častěji přepojovat.

Názory uživatelů

ETA Ambito 0516 90000 má 50 uživatelských recenzí, přičemž velká většina z nich je pozitivní. Uživatelé si pochvalují jeho skladnost, lehkost, snadnou manipulaci i dobrý poměr cena/výkon. Jako nevýhodu zmiňují kratší kabel, absenci regulace výkonu přímo na motoru či kratší hadici.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Tento vysavač rozhodně vyniká poměrem ceny a výkonu. Zmínit také musíme jeho nízkou hmotnost a malé rozměry. Je tak ideální pro všechny majitele menších bytů. Jako výhodu zmíníme také příslušenství či dobrý výkon na podlahách. Mezi zápory patří kratší přívodní kabel, absence regulace výkonu na vysavači, téměř žádné funkce či nasunovací hubice.

Porovnání s alternativami

Hledáte-li podobný bezsáčkový vysavač, zkuste sáhnout po Sencor SVC 1080TI, který nabízí delší přívodní kabel 7 metrů, akční rádius 10 metrů, větší sběrnou nádobu 3,5 litru či regulaci výkonu přímo na vysavači. Je také vybaven turbokartáčem či parketovou hubicí. Nevýhodou je však vyšší hmotnost 4,9 kg či vyšší hlučnost 78 dB. Jeho cena je pak také vyšší.

Závěr

Vysavač ETA Ambito 0516 90000 je skvělým vysavačem pro všechny, kteří chtějí vysávat pouze občas, popřípadě mají menší byt. S jeho nízkou hmotností a menšími rozměry jej snadno kamkoliv přenesete i uskladníte. Zmínit však musíme slabší výkon při vysávání koberců, ale i některých nečistot na podlahách. Pro běžné vysávání prachu a menších nečistot bude však dostačující.

1 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: ETA Ambito 0516 90000 | Hodnocení: 80,1 %
Tereza Peterková
Redaktorka
Tereza je redaktorka, která ráda zkoumá a testuje domácí spotřebiče spojené s úklidem. I proto se právě věnuje tématu klasických vysavačů, které i sama otestovala. Díky tomu vám poskytne informace o tom, na co se zaměřit při výběru, jestli zvolit raději sáčkový či bezsáčkový vysavač, jaký filtr je nejlepší a jaké funkce by vysavači neměly chybět. Kromě vysavačů se u nás věnuje i jiným spotřebičům, jako jsou žehličky či tyčové mixéry.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze ETA Ambito 0516 90000

ETA Ambito 0516 90000

1 500 Kč Orientační cena