Menu

Recenze a srovnání Sony ZV-1

Nejlepší cena/výkon v kategorii Kompakty

Klady

  • Rychlé a spolehlivé přeostřování
  • Živý bezdrátový přenos
  • Kvalitní mikrofony v těle

Zápory

  • Kratší výdrž baterie
  • Menší optický zoom
  • Slot pouze pro jednu SD kartu
17 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Jedním z aktuálně nejzajímavějších kompaktních digitálních fotoaparátů je model Sony ZV-1. Ten je svými funkcemi určen zejména vlogerům a všem, kdo chtějí zařízením kromě focení také natáčet videa. Ve své podstatě se jedná o upravenou verzi legendární řady Sony RX100, přičemž ale některé funkce foťáku s ohledem na jeho nižší pořizovací cenu schází. Fotoaparáty Sony se ostatně svou schopností natáčet videa vyznačovaly vždy.

Snímač je klasického rozměru 1/CX, ten využívají kvalitnější kompakty poměrně běžně. Ostatně menší snímač umožňuje výrobci nabídnout zařízení schopné natáčení ve 4K rozlišení za poměrně přijatelnou cenu. Snímač využívá moderní technologii BSI-CMOS, díky které jsou pixely o trochu větší, než u původních CMOS snímačů. Rozlišení 20 megapixelů je v této cenové hladině zcela běžné a nikterak vás neomezí.

Optické členy objektivu dodala společnost Zeiss, je tak zaručena vysoká kvalita obrazu. Objektiv disponuje světelností f/1,8–2,8 v závislosti na přiblížení a přiclonit lze volitelně až na f/25,7. Clonové rozpětí dovolí focení v jakýchkoliv myslitelných běžných podmínkách a výstupy vás nezklamou. Na druhou stranu ale počítejte s tím, že se nejedná o pokročilou zrcadlovku nebo kompakt s výměnným objektivem. Do studiového vybavení se toto zařízení spíše nehodí. Rychlost závěrky lze nastavit v rozmezí od 30 sekund po 1/2000 s.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sony

Formát snímače

1/CX

Typ snímače

BSI-CMOS

Velikost snímače (mm)

13,2 x 8,8

Rozlišení snímače (Mpx)

20

Optická stabilizace

Ano

Nejkratší čas závěrky (s)

1/2000

Rychlost sériového snímání (sn/s)

24

Maximální délka expozice (s)

30

Hledáček

Není

Velikost displeje (")

3

Výklopný displej

Ano

Dotykový displej

Ano

Stavový displej

Ne

Optický zoom (x)

2,9

Makro od (cm)

5

ISO min

80

ISO max

25 600

Rozlišení videa (max)

3840 x 2160

FPS videa (max)

30

Hodnocení funkcí a baterie

Jakožto kompakt určený primárně pro vlogování a velice snadné focení disponuje zařízení zjednodušeným nastavením. Nadstandardní je například bezproblémový živý přenos videa. Ten oceníte jak při videohovorech, tak také například při streamování. Webkamery jsou sice levnější, ale ani zdaleka nenabídnou porovnatelnou kvalitu obrazu. Oproti ostatním kompaktům se můžete spolehnout také na rovnou tři vestavěné směrové mikrofony, které umožní i bez externího mikrofonu poměrně solidní záznam.

Dnes běžným doplňkem chytrých telefonů je optimalizace scény. Mobily vyhlazují vrásky, dobarvují pleť a kompenzují stíny. Sony ZV-1 těmito algorytmy disponuje také. Na první pohled se tato funkce nemusí zdát důležitá, protože každý fotograf chce snímek zachytit co nejvíce realistický. Při vlogování ale realistické pojetí kůže není důležité a zpravidla upřednostníte to, aby byl záběr pěkný. Velice dobře, rychle a nadstandardně plynule funguje také automatické ostření na oko a rozostření pozadí.

Video můžete natáčet při rozlišení 4K a maximálně 30 snímcích za sekundu. Příjemná je možnost využití vyklápěcího dotykového displeje. S jeho pomocí snadno vyfotíte či natočíte selfie video bez potřeby stativu. Na jedno nabití zaznamenáte až 260 snímků, které se ukládají na paměťovou SD kartu. Kompaktu schází hledáček, můžete na něj ale snadno ukotvit například externí mikrofon či blesk.

Parametr Tento produkt
Výdrž baterie (počet snímků)

260

Wi-Fi

Ano

USB

Ano

HDMI

Ano

Výstup mikrofonu

Ano

Typ paměťové karty

SD / SDHC / SDXC

Počet paměťových karet

1

Hodnocení konstrukce

Materiálově se zařízení neliší od řady RX100. Tělo je tvořeno hliníkem, můžete se proto spolehnout na jeho pevnost. Hmotnost se pohybuje na úrovni 294 gramů, Sony ZV-1 se tak řadí mezi trochu těžší kompakty, ale stále platí, že vaši brašnu či batoh nikterak nezatíží. Ostatně bezzrcadlovka s kvalitnějším objektivem bude vážit minimálně dvakrát tolik.

Parametr Tento produkt
Materiál těla

Hliník

Rozměry (mm)

105 x 60 x 44

Hmotnost (g)

294

Utěsnění (prach/vlhkost)

Ne

Názory expertů

Že se jedná o kvalitní kousek techniky dokazuje udělení ceny EISA Awards za nejlepší vlogovací fotoaparát roku 2020-2021. Asociace EISA je sdružením 55 specializovaných časopisů z 29 států, které každoročně vytipovává nejlepší techniku spojenou s tvorbou či reprodukcí mediálního obsahu.

Uživatelé, kteří tento model zakoupili, jej hodnotí převážně nejvyššími známkami. Pokud bychom se měli zaměřit na to, co ZV-1 vytýkají, pak by to byl pouze zastaralejší typ konektoru (microUSB) a kratší výdrž baterie. Pochvalují si naopak kompaktnost v kombinaci s vysokou kvalitou videa a rychlým přeostřováním.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Největší přednosti tohoto modelu vidíme v jeho perfektní schopnosti natáčet video. Samotný 4K záznam při 30 snímcích za sekundu není nic tak zvláštního, ale schopnost plynulého a rychlého ostření na objekty je v tomto případě dotažena téměř k dokonalosti. Tyto možnosti jsou navíc nabídnuty v kompaktním a kovovém těle. Dotykový výklopný displej umožní natáčení selfie videí, která doplní perfektně fungující integrované mikrofony. Připojit můžete ale také externí mikrofon, který zvuk posune ještě o kus dále.

Na druhou stranu ale trochu schází kapacitnější baterie. I kdyby kvůli tomu měl být fotoaparát o pár desítek gramů těžší, 260 fotek na jedno nabití skutečně není mnoho. Situace se ale dá velice jednoduše řešit dokoupením dalších baterií Sony NP-BX1. Když vám pak dojde energie, baterku prostě jednoduše vyměníte za jinou. Více uživatelských recenzí najdete zde.

Porovnání s alternativami

Nabídka kompaktních fotoaparátů je dnes spíše už dost omezená, pokud bychom ale měli Sony ZV-1 porovnat s jiným produktem ve stejné cenové hladině, byl by jím Canon PowerShot G5 X Mark II. Zatímco Sony ZV-1 je model určený a specializovaný spíše na natáčení, Canon se u svého modelu zaměřil na schopnosti focení. Snímač obou zařízení je stejně velký, hlavní rozdíly spočívají v obsluze fotoaparátu a jeho objektivu.

Canon G5 X Mark II nabídne větší optický zoom až 5x při stejné světelnosti, jako Sony ZV-1. V těle má navíc integrovaný výsuvný hledáček, a to při focení oceníte. Při pohledu ho hledáčku totiž eliminujete rušivé prvky kolem a vidíte skutečně pouze to, co fotíte. Canon si poradí s maximálně 20 snímky za sekundu, je tedy o trochu pomalejší. Na jedno nabití poskytne také pouze 230 záběrů. Pokud cílíte na 4K video, bude Sony ZV-1 lepší variantou, protože umožní snímkovou frekvenci 30 za sekundu, Canon pouze 25.

Pokud pro vás ale není natáčení tak důležité jako focení, volili bychom spíše Canon. Možnosti většího optického zoomu v kombinaci s integrovaným hledáčkem dají větší prostor vaší kreativitě.

Naše hodnocení a závěr

Sony ZV-1 je kapesním kompaktním fotoaparátem, který si nezavdá ani s dražší konkurencí. Určen je zejména pro vlogování a videozáznam, čemuž jsou uzpůsobeny také funkce. Spolehnout se můžete na nadstandardně kvalitní autofokus, stejně jako čistý zvuk z integrovaných mikrofonů. Ty díky směrové charakteristice zabírají hlavně to, co zabírat mají, a okolní hluk ve značné míře odtlumí. Jestliže máte ale na natáčení vyšší požadavky a chcete tvořit záznam profesionální kvality, podívejte se spíše na vyšší model Sony CyberShot DSC-RX100 VII.

17 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sony ZV-1
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se v naší redakci specializuje na technická témata. V článku o kompaktních fotoaparátech vám vysvětlí nejen vliv velikosti snímače na kvalitu fotek, ale také fungování zoomu. Jeho články najdete mimo jiné u zrcadlovek, mobilních telefonů a notebooků.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Sony ZV-1

Sony ZV-1

17 000 Kč Orientační cena