Menu

Recenze a srovnání Sony CyberShot DSC-RX100 VII

Vítěz srovnání v kategorii Kompakty

Klady

  • Neschází elektronický hledáček
  • Velmi svižný provoz
  • Výborné natáčení videa

Zápory

  • Vyšší cena
  • Kratší výdrž baterie
  • Vyšší hmotnost
31 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Kompaktní digitální fotoaparát Sony CyberShot DSC-RX100 VII je sedmou generací povedených kompaktů řady RX100. Tyto produkty si časem získaly na dobrém renomé svou kvalitou provedení, přidanou hodnotou v podobě pokročilejších funkcí, ale také velmi svižným provozem. Ostatně v uživatelských i odborných recenzích je tento model často označován za tu vůbec nejlepší volbu, pokud hledáte kompakt.

Snímač má rozměr 1/CX, který patří u kompaktů k největším běžně dostupným formátům. Navíc je však využita technologie BSI-CMOS, která dovoluje, aby byly pixely snímače větší, než v případě typu CMOS. Touto technologií disponuje pouze minimum kompaktů s cenou do 35 000 Kč a pokud ano, jedná se téměř výhradně o produkty společnosti Sony. Rozlišení má rozumnou hodnotu 20 megapixelů. V kombinaci s kvalitním objektivem společnosti Leica je zaručena vysoká kvalita fotografií s ohledem na kategorii.

S nejkratším časem závěrky 1/2000 sekundy vystačí i pokročilí uživatelé, ostatně rychlejší závěrky využije opravdu málokdo. Vůbec tedy nevadí, že se jedná o hodnotu průměrnou. Sériové snímání však dovolí nafotit až 20 snímků za sekundu, toto žádný jiný kompakt v podobné cenové hladině zdaleka nedostahuje. Nadstandardní je také maximální délka expozice dovolující si s rozmazaným pohybem pohrát a vytvořit tak skutečně kreativní snímky. Světelnost objektivu je při nejkratším ohnisku f/2,8, tady model za konkurencí zaostává.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sony

Formát snímače

1/CX

Typ snímače

BSI-CMOS

Velikost snímače (mm)

13,2 x 8,8

Rozlišení snímače (Mpx)

20

Optická stabilizace

Ano

Nejkratší čas závěrky (s)

1/2000

Rychlost sériového snímání (sn/s)

20

Maximální délka expozice (s)

30

Hledáček

Elektronický

Velikost displeje (")

3

Výklopný displej

Ano

Dotykový displej

Ano

Stavový displej

Ne

Optický zoom (x)

8,3

Makro od (cm)

8

ISO min

125

ISO max

12 800

Rozlišení videa (max)

3840 x 2160

FPS videa (max)

30

Hodnocení funkcí a baterie

Stabilizace obrazu umístěná v objektivu podle recenzí uživatelů i odborných redakcí zaměřených na fotoaparáty odvádí až překvapivě dobrou práci. To oceníte také při natáčení videa, které přístroj dovoluje zaznamenávat ve kvalitě až 4K při 30 snímcích za sekundu (FPS). Pokud však vystačíte s rozlišení Full HD, dostanete se až na 120 FPS, tedy video vysoce nadstandardně plynulé. S nižším rozlišením pak docílíte až 1 000 snímků za sekundu, fotoaparát má totiž režim extrémního zpomalení scény.

Pro připojení model nabídne konektory pro USB i HDMI, které by chybět neměly u žádného kompaktu. Samozřejmostí je také WiFi připojení. Výdrž baterie definoval výrobce na 260 snímků, bude však vždy záviset na tom, jakým způsobem fotoaparát využíváte. Při využití elektronického hledáčku a vypnutém displeji můžete dosáhnout výdrže delší. Filmaři amatéři a vlogeři ocení konektor pro mikrofon a vyklápěcí displej, který se dá otočit směrem k fotografované osobě. Můžete tak tento kompakt využít i pro focení selfies nebo pro vlogy.

Parametr Tento produkt
Výdrž baterie (počet snímků)

260

Wi-Fi

Ano

USB

Ano

HDMI

Ano

Výstup mikrofonu

Ano

Typ paměťové karty

SD / SDHC / SDXC

Počet paměťových karet

1

Hodnocení konstrukce

Materiálové provedení výrobce volil v kovu, konkrétně hliníku. Konstrukce díky tomu získala na odolnosti a působí velmi elegantně a stabilně. Drobným neduhem pak trpí stranou hmotnosti. Ta je vyšší než v případě konkurenčních přístrojů, stále se však bavíme o 300 gramech. Takové hmotnosti dnes téměř dosahují už i některé smartphony, nelze to tedy chápat jako zásadní negativum.

Parametr Tento produkt
Materiál těla

Hliník

Rozměry (mm)

102 x 58 x 43

Hmotnost (g)

302

Utěsnění (prach/vlhkost)

Ne

Názory expertů

Etalon automatického ostření, překvapivě dobrý dynamický rozsah, kvalitní stabilizace videa a velmi rychlý snímač. To jsou hlavní poznámky, které směrem k tomuto modelu uvádí odborníci ve svých hodnoceních. Výtky směřují snad pouze k horšímu výkonu v horších světelných podmínkách, protože je čočka „pomalejší“. My se s tímto názorem úplně neztotožňujeme, protože f/2,8 na nejkratším ohnisku je u kompaktů naopak velmi slušná hodnota.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Kompakt Sony CyberShot DSC-RX100 VII je naprosto univerzálním kapesním fotoaparátem, ať už chcete fotit rodinou dovolenou, při cestování nebo natáčet vlogy. Tyto vlastnosti zaručuje kombinace velmi kompaktních rozměrů, výrazně lepšího zpracování videa, než jaké nabízí konkurence a kvalitní optiky. Příjemným doplňkem, který se jen tak nevidí, je teleskopický elektronický hledáček.

Jako každý produkt, i tento model má své stinné stránky. Mezi ty patří v první řadě vyšší cena, je však potřeba brát v potaz, že i když jde o kompakt, jedná se už o poloprofesionální zařízení. Tělo fotoaparátu je odolnější, tím pádem ale také těžší. RX sto sedmička je nabitá funkcemi, což je rozhodně pozitivní, odráží se to však také na výdrži baterie, se kterou už to tak slavné není.

Naše hodnocení a závěr

Sony CyberShot DSC-RX100 VII je bezesporu tím nejlepším, co trh kompaktních fotoaparátů nabízí za rozumnou cenu. Synonymem kvality, pokročilé vybavenosti a odolnosti se stal léty vývoje, jedná se o již sedmou generaci této řady. Jako jediný ve výběru disponuje elektronickým hledáčkem a dovoluje perfektní možnosti pro natáčení videa. Je zárukou pro každého náročného uživatele bez nároků na výměnný objektiv.

Mezi slabší stránky pak patří nižší světelnost objektivu i při nejkratší ohniskové vzdálenosti. Tento nedostatek z malé části smazává kvalitnější snímač. Pokud máte rozpočet omezenější, můžete si přečíst naši recenzi modelu Canon PowerShot G9 X II.

31 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sony CyberShot DSC-RX100 VII
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se v naší redakci specializuje na technická témata. V článku o kompaktních fotoaparátech vám vysvětlí nejen vliv velikosti snímače na kvalitu fotek, ale také fungování zoomu. Jeho články najdete mimo jiné u zrcadlovek, mobilních telefonů a notebooků.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den, včera 15. 3. 2023 jsem tento fotoaparát Sony RX 100 VII koupil, je už nějakou dobu na trhu, cena vysoká ale nedalo mi to a koupil. Mám i Samsung Galaxy už 5 let. Mobil a ve srovnání s režimem Makro vítězi. Samsung má z velmi velkého přiblížení k objektu (konkrétně starožitné hodinky – cibule) velmi ostrou kresbu a zabere (pokud chci) celou plochu snímku. To prostě Sony fotáček nedokáže. A nebo že bych to nedokázal já? Prosím o Váš názor.

Zbyněk Volhejn

Dobrý den, Sony RX 100 VII dovede jednoznačně fotit lepší Makro fotky, než 5 let starý Samsung Galaxy. Na druhou stranu software mobilu dělá hodně práce za fotografa a snímky automaticky doostřuje. Někomu pak opticky zkrátka vyhovují lépe snímky z mobilu, než z fotoaparátu. Není to tedy ani chyba zařízení, ani vaše chyba. Jen pravděpodobně preferujete opticky fotky z mobilu, které jeho software automaticky vylepšil.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Sony CyberShot DSC-RX100 VII

Sony CyberShot DSC-RX100 VII

31 000 Kč Orientační cena