Recenze Hogwarts Legacy: Deluxe Edition - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Hogwarts Legacy: Deluxe Edition

90,1 % Celkové hodnocení

Zajímavá novinka v kategorii Akční RPG

Klady

  • Návrat do světa J. K. Rowlingové
  • Rozšířené interakce s prostředím, včetně fantastických zvířat
  • Pokročilý bojový systém s komby a rozvojem
  • Propracované prostředí včetně živých obrazů, duchů a letaxové sítě

Zápory

  • Výukové hodiny jsou většinou pouhými videi
  • Výroba lektvarů a dalšího vybavení pouhým kliknutím
  • Nelogický příběh, kdy student 5. ročníku kosí hordy nepřátel
  • Výběr koleje nehraje roli (kromě bydliště a barvy oděvu)
1 700 Kč Orientační cena

Pamětníci možná znají herní studio Avalanche Software zejména pro jeho úspěchy v devadesátkách s jejich titulem Mortal Combat. Po dekádách se pustil tento tým opět do zajímavého projektu, a to sice Hogwarts Legacy. Svět, který jsme si zamilovali v příběhu Harryho Pottera, přitom zasazují na závěr 19. století.

Hra staví na podstatách akčních RPG, využívá přitom většinu oblíbených prvků. Vývojáři se rozhodli stavět na platformě Unreal Engine 4, nepřekvapí proto dobrá hratelnost a líbivé prostředí. Na poměry obsahu je ale hra extrémně náročná na vybavení počítače. Pokud opravdu nemáte tu nejvýkonnější současnou PC sestavu, zahrajte si ji raději v nižším než 4K rozlišení.

O čem Hogwarts Legacy je? (Spoiler)

Mladý student se dostává do Bradavic, trochu překvapivě tedy až do 5. ročníku. Zvolí si kolej a příběh začíná. Do hry vstupují zvláštní schopnosti hlavního protagonisty, které jsou spojené s neznámou prastarou magií. Objevit jejich podstatu mladému čaroději pomáhá profesor Fig, učitel Teoretické magie.

Aby toho nebylo málo, světem zmítá blížící se vzpoura skřetů a válka. Ministerstvo musí v průběhu řešit také parazitujícího čaroděje, jehož oblíbenou aktivitou je pašeráctví. Kombinace těchto problémů dovede alespoň trochu zastínit nesmyslnost toho, proč se NPC postavy obrací s úkoly právě na studenta 5. ročníku, a ne na některou z autorit.

Jak hra probíhá

V rámci svého studia v Bradavicích sice docházíte na výuku, ale ta vás zároveň nijak zvlášť nesvazuje. Snadno tak můžete zkoumat dostatečně rozsáhlý otevřený svět plný hlavních i vedlejších úkolů, ochočovat zvířata, sbírat zdroje a v komnatě nejvyšší potřeby (ze které tvůrci tak nějak udělali váš domov) z nich vyrábět potřebné vybavení.

Časem se samozřejmě učíte další a další kouzelnické formule, které můžete v mnoha situacích využívat nejen k boji, ale také řešení hádanek. Těch je rozeseto zejména po Bradavickém hradě požehnaně. Určitý podíl času ale budete trávit právě i bojem. Nakolik je to nesmyslné s ohledem na věk postavy, boj s mnoha nepřáteli rozličných ras vás uchvátí.

Kouzelnické formule se škálují podle svého typu (např. ohnivá magie). Do boje si pak vybíráte 4 kouzla, která mohou tvořit účinná komba. Nechybí samozřejmě neviditelný plášť a kouzla, která se neodpouští. V průběhu sesílání pronáší protagonista příslušné kouzelnické formule, které se ale stávají postupně dost repetitivní.

Parametr Tento produkt
Vývojářské studio

Avalanche Software

Žánr

Fantasy, Akční, Dobrodružné

Multiplayer

Ne

Platforma

PC, PS5, PS4, Xbox S/X, Xbox One, Nintendo Switch

Rok vydání

2 023

Minimální požadavky na počítač – procesor

Intel Core i5 6600 / AMD Ryzen 5 1400

Minimální požadavky na počítač – grafická karta

Nvidia GeForce GTX 960 / AMD Radeon RX 470

Minimální požadavky na počítač – operační paměť

16 GB RAM

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

Herní kritici se více méně shodují na tom, že Hogwarts Legacy rozhodně stojí za vyzkoušení. Ostatně jedná se v podstatě o první hru ze světa Harryho Pottera (ač v jiné době), která je skutečně plnohodnotná. Původní hry vycházely vždy z příběhu knih a filmů a nenabízely moc víc, než převyprávění příběhu chlapce, který přežil.

Pochvaly směřují k plnohodnotnému prostředí, které nabízí více herních přístupů. Můžete se držet dobra, zaměřit se na fantastická zvířata, nebo se klidně vydat i temnější cestou. Kritika směřuje hlavně k absenci jakýchkoliv inovací v žánru RPG a právě nesmyslné důležitosti hlavní postavy.

Hlavní výhody a nevýhody

Pokud se odpoutáte od některých do očí bijících nelogičností a necháte se unášet na vlnách magického světa, čeká vás velká porce zábavy. Prostředí Hogwarts Legacy nabízí široké spektrum možných interakcí, a to včetně chytání fantastických zvířat. Z těch lze pak získávat cenné zdroje (přátelskou cestou). Mezi lokalitami můžete přecházet prostřednictvím letaxové sítě. Boj je díky kombům a kouzlům zábavný a doslova magický.

Na druhou stranu ve hře chybí základní logika toho, proč by student 5. ročníku měl být právě tou autoritou, které zadávají postavy napříč světem úkoly. Logiku toho, že takto mladý čaroděj dovede bez skrupulí devastovat všelijaká monstra, skřety i čaroděje, tu zkrátka nehledejte. Je škoda že výroba lektvarů probíhá jedním kliknutím a trochu tak chybí minihry.

Hra je podobně jako některé konkurenční tituly naprosto katastrofálně optimalizovaná, minimální požadavky stanovené studiem proto považujte spíše za „minimální požadavky pro spuštění“, ne pro jakýkoliv rozumný herní zážitek.

Závěr

Po mnoha mnoha letech se do počítačů, ale i všech oblíbených konzolí vrací svět, který učaroval celý svět. Nejedná se ale o příběh Harryho Pottera. Děj Hogwarts Legacy se odehrává v 19. století, ve kterém student 5. ročníku s dopomocí profesora Figa objevuje podstatu svých prapodivných magických schopností.

Hru vřele doporučujeme, v případě hraní na počítači ale počítejte s vyšší náročností na hardware. Pokud ale hledáte akční fantasy RPG a není pro vás hlavním kritériem výběru právě svět čar a kouzel, lepší příběh i celkovou propracovanost nabízí Zaklínač 3.

1 700 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Hogwarts Legacy: Deluxe Edition | Hodnocení: 90,1 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub má své místo v našem týmu coby technický redaktor. Hraní her mu není cizí už od dětství a má za sebou tisíce hodin odehraných v celé řadě prémiových, ale také zcela neznámých herních titulů. Protože nebyl nikdy hráčem jednoho žánru, dovede jednotlivé hry dobře popsat a porovnat. Kromě her se zabývá také elektronikou, softwarem a nářadím.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Recenze Hogwarts Legacy: Deluxe Edition

Hogwarts Legacy: Deluxe Edition

1 700 Kč Orientační cena