Menu

Metabo KGS 305 M – Recenze, testy a srovnání

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Pokosové pily

Klady

  • Velký kotouč
  • Laser i osvětlení
  • Mnoho vychytávek
  • Kompaktní konstrukce
  • Kladné recenze

Zápory

  • Spíše na dřevo
  • Horší seřízení z výroby
10 000 Kč Orientační cena

Metabo KGS 305 M je pokosová kapovací pila stojící na pomezí střední a vyšší cenové hladiny. Tento model je vhodný pro náročné uživatele, protože nabízí velký prořez, vysokou přesnost řezu a bohatou škálu vychytávek.

Základní charakteristiky

Metabo KGS 305 M je jako naprostá většina pokosových pil na trhu poháněna elektrickou energií ze sítě. Se svým příkonem 1 600 W sice nepatří mezi úplně ty nejvýkonnější modely, ale i tak je dostatečně silná na většinu prací. Dosahuje maximálních otáček 3 700 ot/min, což ji předurčuje k řezání velmi tvrdého dřeva. S kovem by už ale mohla mít problém, tam je potřeba alespoň 4 000 ot/min.

Vyniká ovšem svým pokosovým úhlem 47 °, zatímco u většiny konkurenčních produktů nepřesahuje tato hodnota 45 °. Velkou výhodu představuje použití nadprůměrně velkého kotouče – kotouč o průměru 305 mm umožňuje provádět hodně hluboké řezy.

Nejsilnější stránkou této pily jsou bezpochyby funkce – nechybí jí laser, integrované osvětlení, hloubkový doraz ani odsávání pilin. Všechny tyto vychytávky přitom vždy nemívají ani výrazně dražší pily.

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

V době psaní této recenze (únor 2024) patří pokosová pila Metabo KGS 305 M mezi nejprodávanější produkty na tuzemském trhu. Mezi uživateli boduje zejména díky své vysoké úrovni zpracování. Chválí její přesnost, velký prořez, plynulý chod, odsávání pilin a výkonnost elektromotoru.

Mezi desítkami kladných recenzí se ovšem objevilo i několik výtek, které se týkaly především horšího seřízení z výroby. Tento nedostatek se dá ale vyřešit vlastním seřízením.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Hlavní výhodou pokosové pily Metabo KGS 305 M je pestrá škála vychytávek. Ačkoliv se nejedná zdaleka o nejdražší produkt na trhu, nabízí i vestavěné osvětlení a hloubkový doraz, což nejsou ve střední cenové hladině standardní funkce. Zaujala nás i svým velkým kotoučem.

U této pily je nutné počítat s tím, že nemusí stačit na řezání kovů. Na to má trochu nízké otáčky.

Porovnání s alternativami

Co se týče množství vychytávek a funkcí, nemá Metabo KGS 305 M mnoho srovnatelných konkurentů. Jednou z možných alternativ je pokosová pila Bosch GCM 12 GDL 0.601.B23.600 nabízející duální laser, odsávání pilin a hloubkový doraz. Investice do této pily je ale více než dvojnásobná.

Cenově dostupnější alternativou, která se i tak chlubí velmi dobrými parametry, laserem a velkým kotoučem, je třeba Scheppach HM 140 L 5901218901.

Závěrečné shrnutí

Metabo KGS 305 M je precizně zpracovaná pokosová pila kapovacího typu od známého výrobce. Tento model vyniká zejména na poli funkcí, nabízí i ty méně obvyklé, jako jsou osvětlení, laser a hloubkový doraz.

Tato pila se úplně nehodí k řezání kovů, ale je ideální na tvrdá dřeva a k provádění hlubokých řezů. Pokud hledáte pilu na kov, mohla by být vhodnou alternativou třeba Einhell TC-MC 355 4503135.

Parametr Tento produkt
Určení

Profesionální

Pohon

Elektrický

Typ podle ramene

S pojezdem

Příkon (W)

1 600

Počet otáček za minutu

3 700

Pokosový úhel (°)

0–47

Průměr kotouče (mm)

305

Funkce

Osvětlení, aretace vřetena, laser, odsávání pilin, hloubkový doraz

Hmotnost (kg)

18,6

10 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Metabo KGS 305 M | Hodnocení: Výborné
Dana Široká
Redaktorka

Dana vystudovala obor Diplomovaný zdravotní laborant na Vyšší odborné škole zdravotnické v Plzni. Odjakživa v sobě má vášeň pro psaní, proto se rozhodla své zkušenosti z práce v laboratoři využít na poli copywritingu a věnuje se hlavně tématům se zdravotním a technickým zaměřením. Ve volném čase ráda pobývá v přírodě, chodí běhat a věnuje se svým věrným psím kamarádům.


Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Recenze Metabo KGS 305 M

Metabo KGS 305 M

10 000 Kč Orientační cena