Menu

Beko RFSA240M31WN – Recenze, testy a srovnání

82,8 % Celkové hodnocení

Top 6 v kategorii Mrazáky

Jednotlivá hodnocení

 • 8,3/10
  Hodnocení spotřeby a hlučnosti
 • 10/10
  Hodnocení klimatické třídy a třídy mrazení
 • 7,8/10
  Hodnocení mrazicího výkonu a akumulační doby
 • 5,3/10
  Hodnocení vybavení a funkcí

Klady

 • Nízká hlučnost
 • Dobrý poměr ceny a kvality
 • Ventilátor

Zápory

 • Slabší energetická účinnost
 • V některých ohledech průměrný
 • Nemá automatické odmrazování
8 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Skříňový mrazák Beko RFSA240M31WN patřil v době psaní recenze (říjen 2022) do nižší až střední cenové třídy. Jeho kapacita 215 l bohatě vystačí i početnější rodině. Klimatická třída SN-T je u kvalitních mrazáků poměrně častá a znamená, že přístroj bude efektivně pracovat v prostorách o teplotě od 10 do 43 °C. Energetická třída F byla také velmi častá, patřila sem asi polovina hodnocených modelů, zároveň je ale jedna z nejslabších na trhu. Není tak velkým překvapením, že spotřeba 256 kWh za rok byla spíše nadprůměrná (průměr se držel pod 230 kWh).

Naopak pochválit můžeme hlučnost 37 dB, která se v našem srovnání řadila k nižším. Obecně ale rozdíly mezi  mrazáky nebývají nijak dramatické, proto se většina modelů, včetně tohoto, řadí do třídy hlučnosti C. Drtivou většinu dnešních mrazáků také najdete v nejvyšší třídě mrazení (opět se sem řadí i tento model), která signalizuje, že dané přístroje můžete využívat k dlouhodobému skladování potravin.

Podíváme-li se na mrazicí výkon modelu Beko, můžeme jej s přihlédnutím ke kapacitě označit za víceméně průměrný. Standardní je také akumulační doba, tedy doba, po kterou udrží mrazák potraviny v chladu i bez přívodu proudu. Tento model zvládne 16 h, což byl víceméně průměr.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Beko

23 % Whirlpool, 23 % Bosch, 15 % Candy, 15 % Beko, 15 % Amica, 8 % Gorenje
Objem (l)

215

204,92
Klimatická třída

SN–T (10–43 °C)

62 % SN–T (10–43 °C), 38 % N–ST (16–38 °C)
Energetická třída

F

46 % F, 38 % E, 8 % D, 8 % C
Roční spotřeba (kWh)

256

225,18
Roční náklady (7 Kč/1 kWh)

1 792

1 576,24
Hlučnost (dB)

37

39,77
Třída hlučnosti

C

100 % C
Třída mrazení

**** (-24 °C/dlouhodobé skladování)

100 % **** (-24 °C/dlouhodobé skladování)
Mrazicí výkon (kg/24h)

9,8

13,59
Mrazicí výkon v poměru k objemu

0,05

0,07
Akumulační doba (hod)

16

16,52

Funkce a rozměry

Výbava mrazáku Beko víceméně odpovídá jeho ceně. Nedočkáte se pokročilejší prvků, jako je automatické odmrazování, vnitřní osvětlení nebo antibakteriální úprava, mrazák ale potěší přítomností ventilátoru, který se postará o udržení rovnoměrné teploty ve vnitřním prostoru. Zvládá také funkci rychlého zmrazení, stejně jako většina kvalitnějších mrazáků. Nechybí ani poměrně obvyklá signalizace, v tomto případě vizuální, formou kontrolek na dveřích mrazáku. Některé pokročilejší modely mají také zvukový signál.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ odmrazování

Manuální

54 % Automatické, 46 % Manuální
Rychlé zamrazení

Ano

62 % Ano, 38 % Ne
Vnitřní osvětlení

Ne

77 % Ne, 15 % Ano, 8 % Neuvedeno
Signalizace

Vizuální

38 % Vizuální a akustická, 38 % Ne, 15 % Akustická, 8 % Vizuální
Ventilátor

Ano

54 % Ne, 38 % Ano, 8 % Neuvedeno
Antibakteriální úprava

Ne

92 % Ne, 8 % Ano
Výška (cm)

150,8

141,85
Šířka (cm)

59,5

58,92
Hloubka (cm)

56,2

63,34
Hmotnost (kg)

31

56,69

Názory uživatelů a odborníků

Uživatelé mají s mrazákem Beko veskrze pozitivní zkušenosti. Chválí tichý chod, vyhovuje jim vnitřní uspořádání a oceňují kvalitní těsnění (ačkoliv se kvůli němu mohou hůře otevírat dveře). V uživatelských recenzích jsme na mnoho negativ nenarazili, některým by vyhovovalo spíše ovládání umístěné zvenčí mrazáku, jiní by ocenili delší přívodní šňůru. Obecně ale žádné zásadní nedostatky nezmiňují.

Klady a zápory

Výhodou mrazáku Beko RFSA240M31WN je poměrně nízká hlučnost, z výbavy potom potěší ventilátorem, který se stará o cirkulaci vzduchu ve vnitřním prostoru. K dobru mu můžeme připsat také to, že jsou s ním uživatelé obecně spokojení. Jinak jde ale spíše o průměrný model, zejména co se celkové účinnosti týče. Jeho energetická efektivita je potom jedna z horších, což považujeme za jeho největší slabinu. V dané cenové kategorii ale podává stále slušný výkon.

Porovnání s alternativami

Pokud jste ochotní si za váš nový mrazák ještě pár tisíc připlatit, za zvážení stojí model Whirlpool UW4 F2Y WB F. Ten je oproti mrazáku Beko o něco úspornější, má výrazně vyšší mrazicí výkon a delší akumulační dobu a ve výbavě u něj najdete automatické odmrazování. Museli byste se ale smířit s menším objemem, absencí ventilátoru a mírně vyšší hlučností.

Nějakou tu stokorunu naopak můžete ušetřit s mrazákem Amica FZ 208.3 AA. Opět ale může být překážkou výrazně menší kapacita, mrazák má navíc horší klimatickou třídu, nižší mrazicí výkon a postrádá funkci rychlého zmrazení. Oproti modelu Beko ale potěší delší akumulační dobou, úspornějším chodem a má také antibakteriální úpravu.

Naše hodnocení a závěr

Mrazák Beko RFSA240M31WN nepatří k nejvýkonnějším či nejúspornějším modelům na trhu, nabídne ale slušný poměr ceny a kvality. Jeho výkon mrazení je víceméně průměrný,  to samé platí pro 16h akumulační dobu. Pochválit můžeme relativně nízkou hlučnost 37 dB, slabší průměr je potom energetická třída F. Z funkcí potěší přítomnost ventilátoru a nechybí funkce rychlého zmrazení a vizuální signalizace. Naopak se nedočkáte automatického odmrazování či vnitřního osvětlení, ani jedno ale není u skříňových mrazáků samozřejmostí. Díky kapacitě 215 l můžeme tento model doporučit i početnějším rodinám.

Pokud by vás zajímala trochu pokročilejší varianta, zejména co se výkonu a funkcí týče, podívejte se na recenzi mrazáku Whirlpool UW4 F2Y WB F. Oproti modelu Beko má ale menší kapacitu.

8 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Beko RFSA240M31WN | Hodnocení: 82,8 %
Eliška má v naší redakci na starosti hlavně témata velkých domácích spotřebičů, mrazákům se věnuje už více než tři roky. Díky tomu se skvěle orientuje v energetických štítcích, funkcích a všech důležitých parametrech. Vysvětlí vám například rozdíl mezi mrazícím výkonem a třídou mrazení, nebo zda je pro vás vhodnější skříňový, či pultový mrazák. Ve svém záběru má kromě mrazáků také pračky, sušičky a další bílou techniku.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Beko RFSA240M31WN

Beko RFSA240M31WN

8 500 Kč Orientační cena