Recenze a test Asus ROG Strix SCAR 17 G733ZX | Arecenze.cz
Menu

Recenze Asus ROG Strix SCAR 17 G733ZX

Výhodná cenovka pro náročné v kategorii Herní notebooky

Klady

  • Extrémní výkon a kvalitní chlazení
  • Výborná optomechanická klávesnice
  • Keystone

Zápory

  • Vysoká cena
  • Chybí čtečka paměťových karet
  • Pouze FullHD rozlišení
74 500 Kč Orientační cena

Celkový výkon

Asus si se svou řadou ROG Strix mezi hráči vydobyl opravdu dobré renomé. Díky vysokému výkonu kombinovanému s kvalitním provedením šasí, výbornou klávesnicí a nadstandardním chlazením se tak jedná o jednu z vůbec nejlepších řad herních notebooků, které můžete v červenci 2022 koupit. Model ASUS ROG Strix SCAR 17 G733ZX disponuje moderním procesorem Intel Core i9 12900H s extrémním výkonem. Procesor sestává ze 6 velkých a 8 malých jader, dovede tedy pracovat až se 20 vlákny (2×6+8=20). Pracovní frekvence se pohybuje mezi 1,8 – 5,0 GHz. Oproti předchozím generacím přináší procesor nejen výrazně vyšší multijádrový výkon, ale také ten jednojádrový.

Kromě nového špičkového procesoru osadil výrobce také v době psaní této recenze (červenec 2022) nejvýkonnější mobilní grafickou kartu – RTX 3080 Ti. Námi recenzovaný model ji dovede živit až 150 watty, snadno si tak zahrajete ty nejnovější herní tituly v nejvyšším rozlišení. Masivní výkon ale pocítíte také při pracovním nasazení, renderování videí či práce v 3D prostoru bude nadstandardně plynulá a rychlá. Právě při profesionální práci s velkými objekty či sestavami oceníte obrovskou grafickou paměť, konkrétně 16 GB.

Přepínač MUX rozdělí výkon pro grafiku a procesor tak, abyste získali co nejvyšší výkon. Po otevření spodního krytu byste narazili také na operační paměť RAM typu DDR5, celkem 16 GB. Jedná se o nejmodernější variantu, osazené moduly pracují při taktu 4 800 MHz. Také v tomto ohledu lze označit ROG Strix za vhodný pro profesionální práci. Výrobce nás s osazeným úložištěm nikterak nezklamal a dal uživateli k dispozici 1 000 GB rychlého SSD NVMe PCIe prostoru.

Parametr Tento produkt
Herní výkon

Herní špička

Operační systém

Windows

Procesor

Intel Core i9 12900H

Počet velkých jader procesoru

6

Počet malých jader procesoru

8

Frekvence procesoru (GHz)

1,8 – 5,0

Výkon jedno jádro (Cinebench R23)

1 911

Výkon všechna jádra (Cinebench R23)

16 700

Typ grafické karty

Dedikovaná

Grafická karta

NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti (150 W)

Velikost grafické paměti (GB)

16

Výkon grafické karty

13 400

Typ operační paměti RAM

DDR5

Velikost operační paměti RAM (GB)

16

Frekvence operační paměti (MHz)

4800 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných disků (GB)

1 000

Konektivita

Předchozí generace zařízení v řadě ROG Strix trochu strádaly, co se konektivity týče. Výrobce se však věnoval vylepšením i v tomto ohledu a dal k dispozici dvojici konektorů USB 3.2 Gen 1 (USB-A), USB-C a také jeden port rychlého Thunderboltu 4. Na zadní straně zařízení nechybí ani přípojka pro kabelový internet, stejně jako port pro přenos obrazu prostřednictvím HDMI kabelu. Konektory jsou umístěny z valné části za monitorem, na stole tak nebudou nikterak vadit. Bohužel schází čtečka paměťových karet.

Moderní Wi-Fi 6 zaručí rychlé a stabilní připojení k lokální síti a internetu, Bluetooth 5.2 umožní nerušený poslech hudby s využitím bezdrátových sluchátek. Webkamera podporuje nadstandardní rozlišení 1080p. Velice zajímavým doplňkem je takzvaný „Keystone“. Jedná se o červený modul napravo od klávesnice, který je programovatelný a může sloužit k mnoha účelům. Typicky jej lze využít například tak, že se po jeho vyjmutí počítač sám zamkne. Po vložení se automaticky odemkne, případně rovnou spustí předvolené programy a funkce a odemkne přístup k šifrovanému disku. Tento způsob zabezpečení se nám zdá být opravdu zajímavým doplňkem, který u ostatních výrobců nemá obdoby.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

5.1

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

2

USB-C

1

Thunderbolt

1

Čtečka paměťových karet

Ne

3,5 Audio jack

Ano

Webkamera

1080p

Zpracování a výdrž

Obdobně, jako je tomu u většiny moderních herních notebooků, ani klávesnice modelu ASUS ROG Strix SCAR 17 G733ZX nezahrnuje numerickou část. Výrobce však tento nedostatek vyřešil zajímavou vyfikundací – numerickou klávesnici umístil na touchpad. Samotná klávesnice pak pracuje na principu optických snímačů, prodleva od kliknutí je naprosto minimální, za samozřejmost lze v návaznosti na předchozí řady považovat také zonální ARGB podsvícení. Displej s rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů využívá IPS panel a zvládá obnovovací frekvenci nadprůměrných 360 Hz. Obrazovka obdržela antireflexní povrchovou úpravu, díky čemuž minimalizuje odlesky.

Vybraný model dodržuje tradici svých předchůdců a upřednostňuje kvalitní chlazení a vysoký výkon před kompaktností konstrukce. Ta je tvořena převážně z kovu a ukrývá solidní soustavu chladičů. U tohoto modelu by nemělo docházet k přehřívání ani při delších herních misích. Na paměti ale mějte, že na peřině se přehřeje téměř každý notebook. Výrobce počítá s umístěním notebooku na rovnou a pevnou plochu, například na stůl.

Se svou hmotností 2,9 kg se rozhodně neřadí mezi nejlehčí, možná spíše naopak. V roce 2022 se jedná o poměrně masivního cvalíka, jehož každodenní přenášení vaše záda či ruce nedojme. Po stranách najdete celou řadu nádechů a výdechů chladiče, na přední straně také lištu s RGB podsvícením.

Parametr Tento produkt
Velikost displeje (palce ")

17,3

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Obnovovací frekvence displeje

360

Povrch displeje

Antireflexní

Svítivost displeje (NITS)

300

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ano

Rozšiřitelnost

Ano

Aktivní chlazení

Ano

Materiál konstrukce

Kov

Tloušťka (mm)

28,3

Hmotnost (kg)

2,9

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Výkon, výkon a zase výkon. Zařízení disponuje nejlepším procesorem na trhu v kombinaci s nejvýkonnějším modelem grafické karty. RTX 3080 Ti se sice vyrábí až ve 175 wattové variantě, ale výkonnostní rozdíl není moc velký. Optomechanickou klávesnici v kombinaci s vysokou obnovovací frekvencí si budou pochvalovat zejména hráči kompetitivních her. Keystone je dosti zajímavým doplňkem, díky kterému zařízení vybočuje z řady, ne každý si jej však zvykne využívat.

Bohužel s výše uvedenými benefity se nutně musí pojit i vysoká pořizovací cena. Ta je v tomto případě poměrně blízko magické hranici 100 000 Kč a i když je to z dobrých důvodů, drahá účtenka radost neudělá nikdy. Překvapuje nás absence čtečky paměťových karet, která by se na šasí vlezla naprosto bez obtíží. Podezíráme tedy výrobce, že se snažil uspořit právě na čtečce. To ale na druhou stranu většině uživatelů vůbec vadit nebude a pokud ano, trh je zasycen čtečkami s USB-C konektorem.

Závěrečné shrnutí

ASUS ROG Strix SCAR 17 G733ZX byl v červenci 2022 jedním z vůbec nejlepších herních notebooků na českém trhu. Vysoký výkon zajišťuje nový procesor Intel Core i9 12900H v kombinaci s grafickou kartou RTX 3080 Ti 150 W. Ať už hledáte notebook pro profesionální práci s 3D grafikou, pro účely 3D modelování, nebo si chcete prostě jen užít ty nejnovější herní tituly při maximální kvalitě, recenzovaný model vaše požadavky splní. Trochu horší je situace s ohledem na výdrž baterie. Pokud se tedy zaměřujetep rávě na práci na cestách a zejména editaci grafiky či videí, podívejte se spíše na MacBook Pro 14 M1 PRO 10/14 jader 512GB.

74 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Asus ROG Strix SCAR 17 G733ZX
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub plní v naší redakci roli technického experta. Notebookům se u nás věnuje více než rok, problematikou počítačů se však zabýval již ještě před prací u nás. Když jej vidíte sledovat videa na YouTube, zpravidla se týkají nových procesorů, grafických karet a dalších komponentů. Sám se řadí mezi hráče, snadno vám tak doporučí optimální variantu notebooku na základě toho, jaký typ her chcete hrát. Kromě herních notebooků se věnuje například také recenzím her.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Asus ROG Strix SCAR 17 G733ZX

Asus ROG Strix SCAR 17 G733ZX

74 500 Kč Orientační cena