Menu

Recenze Apple Macbook Pro 14 M1 PRO 10/14 jader 512GB

Vynikající výkon v kategorii Apple notebooky

Klady

  • Vysoký výkon pro mediální tvorbu
  • Výborný OLED displej s variabilní obnovovací frekvencí 120 Hz
  • Konečně dobrá konektivita

Zápory

  • Ve srovnání s konkurencí vysoká cena
  • Macbook nelze do budoucna jakkoliv rozšířit
  • Výřez pro webkameru
55 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon

Apple jako by vyslyšel kritiky a pokusil se o nápravu většiny nedostatků, které nezmiňovali jen odpůrci, ale už i ti nejzarputilejší uživatelé. Podrobněji si jednotlivá vylepšení popíšeme na řádcích níže. MacBook 14 M1 Pro je určen pro náročné uživatele, kteří jej využijí při své náplni práce. Jedná se tak o optimální zařízení například pro začínající filmaře, youtubery, grafiky či třeba fotografy. Recenzovaný model sice nezklame ani běžné uživatele, nepřinese jim ale oproti výrazně levnějším variantám Air a 13 Pro příliš výhod.

Procesor Apple M1 byl vylepšen na verzi M1 Pro. Ta v tomto případě sestává ze 6 velkých a 2 malých jader. Takt se pohybuje na rozmezí 0,6 – 3,22 GHz, obdobně jako u procesoru M1. Vylepšení tedy spočívá zejména ve vyšším počtu velkých jader, nejen však procesoru. Vyšší počet jader má také integrovaná grafická karta, v recenzovaném modelu je osazena varianta se 14 jádry grafiky. Nejedná se o nejvýkonnější variantu, zároveň však nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu.

Na čipu je z výroby pevně přitavena také operační paměť typu LPDDR5 o velikosti 16 GB. Pracuje na taktu 6 400 Mhz, což bylo v době psaní této recenze (leden 2022) zcela nadstandardní. Operační paměť nelze v budoucnu s ohledem na své provedení rozšířit, stejně jako úložný prostor. Ten tvoří 512 GB rychlého SSD NVMe disku. Vybrali jsme model s touto velikostí úložiště, protože z našeho pohledu dává v kontrastu s cílovou skupinou největší smysl. Výrobce ale nabízí cenově odlišné varianty s menším i větším úložištěm.

Parametr Tento produkt
Operační systém

MacOS

Procesor

Apple M1 Pro

Počet velkých jader procesoru

8

Počet malých jader procesoru

2

Frekvence procesoru (GHz)

0,6 – 3,2

Výkon jedno jádro (Cinebench R23)

1 534

Výkon všechna jádra (Cinebench R23)

12 370

Typ grafické karty

Integrovaná

Grafická karta

Apple M1 Pro 14 jader

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR5

Velikost operační paměti RAM (GB)

16

Frekvence operační paměti (MHz)

6 400

Typ pevného disku

SSD

Kapacita pevných disků (GB)

512

Konektivita

Řada kritiků, ale také příznivců Applu moc dobře nepochopila, proč výrobce u originálních čipů M1 limitoval maximální počet připojitelných monitorů na pouhý jeden. Také počet konektorů byl limitován na pouhé dva Thunderbolty a jeden Jack 3,5 mm. Macbooky s čipem M1 Pro a M1 MAX situaci mění a přináší hned 3 Thunderbolty, přičemž je možné připojit až 3 externí displeje. Nechybí dokonce ani HDMI a čtečka paměťových karet. Díky tomu je zařízení velice zajímavé pro mediální tvorbu.

O bezdrátové připojení k internetu se stará modul Wi-Fi 6 (802.11ax) s vysokou stabilitou i přenosovou rychlostí. Bezdrátovou myš, ale i sluchátka k Macbooku 14 M1 Pro připojíte bez problémů prostřednictvím technologie Bluetooth 5.0. Zlepšení doznala také webkamera. Ta byla terčem kritiky už dlouhá léta, protože Apple zdatně osazoval 720p webkameru i do Macbooků s cenou přes 100 000 Kč. A při takové ceně úspora pár dolarů při výrobě zkrátka nešla opodstatnit. Macbook 14 M1 Pro přichází konečně s webkamerou s rozlišením 1080p.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ne

Bluetooth

5.0

WiFi

Wi-Fi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

0

USB-C

0

Thunderbolt

3

Čtečka paměťových karet

Ano

3,5 Audio jack

Ano

Webkamera

1 080p

Zpracování a výdrž

Nadstandardní dílenská kvalita zpracování je něco, čím se Apple u svých notebooků může pochlubit. Tělo zařízení je vysoustruženo z hliníku, působí pevně, stabilně, nijak se neprohýbá. Na první dotek cítíte, že držíte v ruce spolehlivý a luxusní produkt. Monitor má nově úhlopříčku 14,2 palců, Apple tedy dělá v tabulkách prodejců opět nepořádek s divnou úhlopříčkou. Displej dostal rozlišení 3 024 x 1 964 pixelů a tvoří jej OLED panel s variabilní obnovovací frekvencí až 120 Hz. Chválíme, to je rozhodně nadstandard.

Výrobce se drží svých standardů kompaktní konstrukce, přesto je laptop o kousek masivnější, než Macbooky s původním procesorem M1. Na vině je potřeba větší kapacity baterie a také nutnost lepšího chlazení. Výstupem je ale stále lehký notebook s hmotností 1,6 kilogramu. Tloušťka šasí se dostala na typických 15.5 mm, zde se překvapení nekoná. Výrobce slibuje až 17 hodin provozu, což recenzenti vesměs potvrzují.

Parametr Tento produkt
Velikost displeje (palce ")

14,2

Rozlišení displeje

3 024 x 1 964

Technologie displeje

OLED

Obnovovací frekvence displeje

120

Povrch displeje

Lesklý

Svítivost displeje (NITS)

1 000

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ne

Podsvícená klávesnice

Ano

Rozšiřitelnost

Ne

Aktivní chlazení

Ano

Udávaná výdrž (h)

17

Materiál konstrukce

Hliník

Tloušťka (mm)

15,6

Hmotnost (kg)

1,6

Názory uživatelů a dalších expertů

Při recenzování produktů neopomíjíme ani zkušenosti jiných odborníků a také uživatelská hodnocení. Experti dávají tomuto modelu ty nejvyšší známky a hovoří o něm vesměs kladně. Mezi největší přednosti podle nich patří vysoce kvalitní displej ve všech ohledech, dlouhá výdrž baterie, vysoký výkon, ale také opravdu výjimečně dobré reproduktory. Kritika míří k výřezu webkamery a absenci jakékoliv možnosti budoucího upgradu či údržby.

Uživatelé se ve svých hodnoceních s experty překvapivě shodují, nebývá to totiž vždy pravidlem. Vadí jim výřez webkamery v displeji, naopak si ale pochvalují perfektní kvalitu a výkon, a to jak ve smyslu provedení šasí, displeje nebo integrovaných reproduktorů. Dlouhou výdrž baterie vnímají jako podstatný benefit oproti konkurenci.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Z našeho pohledu je tento Macbook zajímavý zejména s ohledem na dobrý poměr ceny a výkonu, tedy zejména pokud se zabýváte mediální tvorbou. V jednom balíčku totiž dostanete odladěné zařízení, které stříhá filmy bez zaváhání, ale také profesionální displej s dobrým zobrazením barev. To vše podporuje dobrá konektivita, výdrž baterie a prvotřídní reproduktory.

Zní slova výše příliš pozitivně? Faktem je, že Apple už léta nepředvedl takto vydařené produkty, jako jsou nové Macbooky s čipy M1. Negativa na sebe ale nenechají čekat dlouho. Tím prvním je samozřejmě vysoká pořizovací cena. S podobnou cenovkou lze zakoupit herní notebook s Windowsem, který nebude dobrý jen na střih videa, ale také na práci v 3D prostoru. A při té ještě Macbooky moc konkurenceschopné nejsou.

Výřez na webkameru je marketingovou strategií, která vám dá v prvních dnech užívání zařízení při každém otevření estetickou facku. Brzy si ale na výřez zvyknete a nebudete si výřezu všímat. Cílem Applu totiž je v tomto případě pouze to, aby byla jeho zařízení díky výřezu od ostatních notebooků na první pohled odlišitelná. Zařízení také není možné v budoucnu rozšířit, to co koupíte budete tedy muset používat, dokud si nekoupíte něco jiného.

Závěrečné shrnutí

Pokud se zabýváte mediální tvorbou, ať už se jedná o práci grafika, fotografa, obsahového manažera, webdesign či zejména editaci a střih videí, Macbook 14 M1 Pro je opravdu zajímavou volbou. Nabízí vysoký výkon pro výše uvedené operace, velkou výhodou je také dlouhá výdrž baterie a perfektní kvalita displeje. Pokud ale tyto činnosti děláte jen okrajově, nemá asi smysl na tuto vyšší verzi utrácet a bude lepší se poohlédnout po Macbooku Air 13 2020 M1.

55 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Apple Macbook Pro 14 M1 PRO 10/14 jader 512GB
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub plní v našem týmu roli technického redaktora. Notebooky patří mezi jeho hlavní témata, na které se zaměřuje nejen profesně, ale také ve volném čase. V kategorii notebooků společnosti Apple vám přiblíží největší benefity, ale také negativa, která s sebou přinesly procesory Apple M1. Kromě MacBooků se věnuje také tabletům se systémem iOS, stejně jako iPhonům.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Apple Macbook Pro 14 M1 PRO 10/14 jader 512GB

Apple Macbook Pro 14 M1 PRO 10/14 jader 512GB

55 000 Kč Orientační cena