Menu

Recenze MSI GE66 Raider 10SGS-411CZ

v kategorii Herní notebooky

78 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon

Herní notebook MSI GE66 Raider se stal v roce 2020 na základě hodnocení mnoha odborných redakcí a recenzí uživatelů nejlepším herním notebookem na trhu. S ohledem na vysokou cenu nabízí mimo velmi vysoký výkonu také neopomenutelnou kvalitu zpracování. Procesor Intel Core i7 10875H s frekvencí 2,3 – 5,1 GHz byl v době psaní této recenze jedním z nejvýkonnějších na trhu (leden 2021).

Výrobce osadil do notebooku grafickou kartu NVIDIA RTX 2080 Super Max-Q s velikostí paměti 8 GB. Ta se řadí mezi ty vůbec nejvýkonnější, které byly v té době dostupné. Poskytne dostatečný výkon pro nejnovější herní tituly a mimo jiné funkce podporuje také Ray Tracing (vykreslování světla v reálném čase). Tím je zajištěn pro náročné hráče maximální prožitek.

Neschází 32 GB operační paměti pracující na frekvenci 3 200 Hz. Ta se v kategorii herních notebooků řadí mezi nejrychlejší a velikostí vystačí i profesionální grafické práci, například tvorbě vizualizací. Úložný prostor 1 000 GB tvořen SSD technologií NVME nabízí velmi vysoké přenosové rychlosti a vystačí i náročným uživatelům. Typově vyhoví notebook nejnovějším herním titulům v rozpětí 50 – 100 FPS (snímků za sekundu) podle konkrétní hry. V oblasti e-sportu lze dosáhnout hodnot i vysoko přes 200 FPS.

Parametr Tento produkt
Herní výkon

Herní špička

Operační systém

Windows

Procesor

Intel Core i7 10875H

Frekvence procesoru (GHz)

2,3 – 5,1

Typ grafické karty

Dedikovaná

Grafická karta

NVIDIA GeForce RTX 2080 Super Max-Q (Mobile)

Velikost grafické paměti (GB)

8

Výkon grafické karty

13 926

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

32

Frekvence operační paměti (MHz)

3200 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných disků (GB)

1 000

Konektivita

Po stranách notebooku naleznete 3 konektory typu USB 3.0 a dva konektory USB-C. Výrobce starší USB 2.0 vůbec nepoužil, což nelze hodnotit jinak, než kladně. Nechybí ani miniDisplayPort a HDMI pro připojení až dvou externích monitorů. Fotografové u laptopu často hledají čtečku paměťových karet. Ta je společně s konektorem pro zvukový kabel osazena také.

Moderních technologií se dočkalo také bezdrátové připojení. Internetové připojení bez kabelu umožňuje moderní standard WiFi 6. Sluchátka naproti tomu připojíte pomocí Bluetooth 5.1 (v lednu 2021 nejmodernější standard). Za utracené peníze obdržíte také nadstandardně kvalitní webkameru s FullHD rozlišením. Notebooky měly v době psaní recenze běžně spíše HD kamery.

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

5.1

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

3

USB-C

2

Thunderbolt

0

Čtečka paměťových karet

Ano

3,5 Audio jack

Ano

Webkamera

1080p

Zpracování a výdrž

Na první pohled je patrné precizní zpracování s líbivým designem podpořeným RGB osvětlením klávesnice i přední strany šasí. Tělo tvoří z převážné části kov v kombinaci s kvalitním plastem. S úhlopříčkou 15,6 palců si hraní her užijete, pro plnohodnotný prožitek by však lépe vyhověl monitor 17,3 palců velký. Na druhou stranu je však notebook díky tomu poměrně kompaktní. Matný displej technologie IPS s rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů je zajímavý zejména svou velmi vysokou obnovovací frekvencí 240 Hz.

Kvalitní herní notebooky nejsou zpravidla zrovna kompaktní přístroje, stejně tak tomu je v případě tohoto modelu. Na druhou stranu je vzhledem k vybavenosti hmotnost 2,38 kg v porovnání s konkurencí poměrně nízká. Chybět nemůže numerická klávesnice a podsvícení. To samozřejmě disponuje RGB podbarvením. Typickým problémem herních notebooků bývá nedostatečné chlazení a z toho plynoucí snížený výkon jinak kvalitních komponent. MSI si s chladičem však pohrálo natolik, že i v dlouhotrvající silné zátěži drží teploty poměrně nízkou hranici (dle odborných testů okolo 70–80 °C). Tím je zajištěn stabilní výkon po celou dobu využití, nehledě na to, o jakou aplikaci se jedná.

Parametr Tento produkt
Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Obnovovací frekvence displeje

240

Povrch displeje

Matný

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ano

Rozšiřitelnost

Ano

Aktivní chlazení

Ano

Materiál konstrukce

Kov a plast

Tloušťka (mm)

23

Hmotnost (kg)

2,38

Závěr

MSI GE66 Raider patří k tomu nejlepšímu, co trh v době psaní tohoto článku (leden 2021) nabízel. Zařízení vyhoví při hraní nejnovějších her, stejně jako v náročných grafických aplikacích sloužících k vizualizacím, renderingu, modelování či střihu videí. Konektivita, vybavenost i kvalita jsou na velmi vysoké úrovni. Pokud bychom měli tomuto modelu něco vytknout, byl by to snad jen menší displej a vyšší cena. Těžko byste hledali lepší variantu s ohledem na kvalitu zpracování. Pokud však cílíte pouze na e-sportovní tituly, jako jsou například League of Legends, Fortnite nebo APEX, zvažte levnější Dell G3 15, který pro tyto účely více než vystačí.

78 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: MSI GE66 Raider 10SGS-411CZ
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub plní v naší redakci roli technického experta. Notebookům se u nás věnuje více než rok, problematikou počítačů se však zabýval již ještě před prací u nás. Když jej vidíte sledovat videa na YouTube, zpravidla se týkají nových procesorů, grafických karet a dalších komponentů. Sám se řadí mezi hráče, snadno vám tak doporučí optimální variantu notebooku na základě toho, jaký typ her chcete hrát. Kromě herních notebooků se věnuje například také recenzím her.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze MSI GE66 Raider 10SGS-411CZ

MSI GE66 Raider 10SGS-411CZ

78 000 Kč Orientační cena