Menu

Recenze Dell G3 15 N-3500-N2-516K

v kategorii Herní notebooky

Klady

  • Přívětivá cena
  • Vysoká obnovovací frekvence
  • Neschází USB-C

Zápory

  • Pouze 8 GB operační paměti
  • Převážně USB 2.0
  • Horší chlazení
21 000 Kč Orientační cena

Celkový výkon

Základní výkon pro méně náročné hry a zejména e-sportovní tituly nabízí model Dell G3 15 N-3500-N2-516K. Čtyřjádrový procesor Intel Core i5 10300H na frekvencích 2,5 – 4,5 GHz. Disponuje funkcí hyperthreadingu (dovede dělit jádra na 2 vlákna), čímž je umožněn vyšší výkon při multijádrových operacích.

Grafická karta NVIDIA GTX 1650 Ti se 4 GB grafické paměti je vstupem do světa hráčů. Jedná se o základní herní grafickou kartu, která však spoustě uživatelů svým výkonem dokonale postačí. Nevyhoví novějším herním titulům, pokud ano, pak na velmi nízká nastavení kvality obrazu. Na druhou stranu je perfektní variantou pro méně náročné hráče e-sportovních titulů, které příliš hrubého výkonu grafiky nevyžadují. Typicky si tak zahrajete na dobré úrovni například Fortnite, CS:GO, nebo třeba League of Legends.

Výrobce volil 8 GB operační paměti typu DDR4 osazené v konfiguraci dvou modulů do dvou slotů. V případě budoucího vylepšení budete tedy nuceni koupit oba moduly nové (2x 8 GB). Frekvence osazených pamětí je 2 933 MHz, nekoná se zde tedy žádné překvapení, rychlost pamětí odpovídá cenové hladině. Úložný prostor technologie SSD NVME nabídne rychlý přístup k 512 GB paměti, částečně obsazené operačním systémem. Vzhledem k účelu využití zejména pro e-sportovní tituly vám paměť pravděpodobně postačí.

Parametr Tento produkt
Herní výkon

E-sport

Operační systém

Windows

Procesor

Intel Core i5 10300H

Frekvence procesoru (GHz)

2,5 – 4,5

Typ grafické karty

Dedikovaná

Grafická karta

NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti (Mobile)

Velikost grafické paměti (GB)

4

Výkon grafické karty

3 830

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

Frekvence operační paměti (MHz)

2933 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných disků (GB)

512

Konektivita

S nižší cenou přichází kompromisy, na stranách notebooku tak naleznete také dva porty USB 2.0, které jsou sice pomalejší, na druhou stranu na tom při připojení klávesnice či myši vůbec nezáleží. Nechybí však také rychlejší USB 3.0 a konektor USB-C. O přenos obrazu na externí monitor se pak primárně postará konektor HDMI a bez problémů připojíte také internetový kabel.

WiFi 5 sice není nejnovější iterací bezdrátového přenosu dat z internetu, na druhou stranu však poskytuje dostatečnou stabilitu i rychlost. Tradiční součástí vybavení je Bluetooth, tentokrát moderní generace 5.0. Fotografy jistě potěší možnost připojení SD karty, čtečku totiž na těle notebooku naleznete. Mimo bezdrátové možnosti lze sluchátka připojit také pomocí kabelu Jack 3,5 mm. Pro konání videohovorů slouží webkamera s HD rozlišením (720p).

Parametr Tento produkt
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

5.0

WiFi

WiFi 5

USB 2.0

2

USB 3.0

1

USB-C

1

Thunderbolt

0

Čtečka paměťových karet

Ano

3,5 Audio jack

Ano

Webkamera

720p

Zpracování a výdrž

Relativně čistý design osazený v plastovém těle za zachování poměrně malé tloušťky, tak lze konstrukci notebooku definovat. Klávesnici neschází numerická část, samozřejmostí je také volitelné podsvícení. S velikostí displeje 15,6 palců a displejem technologie IPS o rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů se nijak zvlášť neodlišuje od průměru. Povrchová úprava je antireflexní, odlesky budou méně patrné, než u lesklých displejů. Zajímavá je vysoká obnovovací frekvence 120 Hz, již ocení právě hráči e-sportovních titulů. Plynulejší obraz totiž umožní rychlejší reakce a lepší prožitek.

Hmotnost se zastavila na 2,56 kilogramech, notebook se tak řadí mezi těžší. Vzhledem k použitému materiálu a relativně kompaktním rozměrům se nejedná ani tak o hmotnost způsobenou nějakými benefity, jako spíše o daň za nižší pořizovací cenu. Úspory nastaly také při volbě chladícího systému, který udrží teploty komponent spíše okolo 90 °C, což už může mít dopad i na výkon. Důrazně tedy doporučujeme používat notebook v kombinaci s kvalitní chladící podložkou (recenze chladících podložek naleznete v našem článku).

Parametr Tento produkt
Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Obnovovací frekvence displeje

120

Povrch displeje

Antireflexní

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ano

Rozšiřitelnost

Ano

Aktivní chlazení

Ano

Materiál konstrukce

Plast

Tloušťka (mm)

22,7

Hmotnost (kg)

2,56

Závěr

Model Dell G3 15 N-3500-N2-516K je jedním z nejlevnějších herních notebooků na trhu, se zachováním dostatečného výkonu pro hraní starších či e-sportových her. Zajímavý je především vyšší obnovovací frekvencí displeje, přívětivou cenou v poměru k výkonu a osazením konektoru USB-C. Mezi negativa pak patří hlavně horší chladící schopnost a z toho plynoucí nutnost využití chladící podložky. Pokud máte na hraní vyšší nároky a s rozpočtem můžete trochu hýbat, zkuste se podívat na Acer Nitro 5 s výrazně výkonnější grafickou kartou a kvalitnějším chlazením.

21 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Dell G3 15 N-3500-N2-516K
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub plní v naší redakci roli technického experta. Notebookům se u nás věnuje více než rok, problematikou počítačů se však zabýval již ještě před prací u nás. Když jej vidíte sledovat videa na YouTube, zpravidla se týkají nových procesorů, grafických karet a dalších komponentů. Sám se řadí mezi hráče, snadno vám tak doporučí optimální variantu notebooku na základě toho, jaký typ her chcete hrát. Kromě herních notebooků se věnuje například také recenzím her.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Dell G3 15 N-3500-N2-516K

Dell G3 15 N-3500-N2-516K

21 000 Kč Orientační cena