Menu

Playstation 5 DualSense – Recenze, testy a srovnání

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii PC a konzolové

Klady

  • Imerzivní haptická odezva
  • Adaptivní spouště
  • Bytelná konstrukce
  • Touchpad

Zápory

  • Nepodporuje PS4
  • PC hry jsou bez PS symbolů
  • Slabá baterie
1 600 Kč Orientační cena

Základní parametry

Nejlepší herní ovladač na současném trhu – tak lze bezpochyby označit DualSense od PlayStation divize Sony. Žádný jiný ovladač nedělá tolik za takovou cenu. Oproti předchozí generaci DualShock 4 přináší DualSense spoustu technologických novinek, které od jeho vydání ještě žádný jiný ovladač nereplikoval.

DualSense přináší dvě zásadní funkce, které u jiného ovladače na trhu nenajdete: haptickou odezvu a adaptivní spouště. Haptická odezva je druh vibrace, která je ale natolik detailní, že vás mnohem více vtáhne do hry. Při hraní na ovladači ucítíte například dopady kapek deště. Zadní adaptivní spouště zase vyvíjí tlak proti vám. Ucítíte tedy natahování luku nebo třeba mačkání brzdy. Tyto funkce ale nefungují u většiny her při hraní na PC.

Tyto imerzivní funkce ale nejsou jediné, co ovladač přináší do hry. Najdeme zde i mikrofon s reproduktorem. Jejich hlavní funkcí je využití při hraní online her u voice chatu. Mikrofon často chytá kromě hlasu i vedlejší zvuky, a proto během vypjatých momentů nemusí být vašim spoluhráčům vždy rozumět. Z reproduktoru během hraní můžete také slyšet vývojáři vybrané zvukové stopy, například policejní vysílačky v GTA V.

Názory uživatelů a dalších expertů

Ač někomu může vadit například slabá vydrž baterie nebo že v balení nenalezete dobíjecí kabel, většina online uživatelů si produkt chválí, hlavně co se týče ergonomie a designu. Ovladač byl webem Heureka.cz oceněn cenou Produkt roku v kategorii gamepadů za rok 2022.

Podobné názory sdílí i zahraniční komentátoři. Například v testu IGN získal ovladač hodnocení devět z deseti.

Hlavní klady a zápory

Mezi výhody ovladače patří jeho intenzivní imerzivní prvky, jako je haptická odezva a adaptivní spouště. V této cenové relaci opravdu nenajdete technicky vyspělejší ovladač. Zároveň také skvěle padne do ruky a je bytelný. Nevýhodou je slabá výdrž baterie, která se pohybuje okolo deseti až dvanácti hodin, a krátký seznam her, které na PC podporují imerzivní prvky.

Porovnání s alternativami

Pokud hledáte alternativu na hraní na PlayStationu 5, bohužel jich existuje málo, aby stály za zmínku. Existují ovladače kompatibilní s konzolí, ale zdaleka nenabízejí tolik funkcí a pohodlí jako standardní gamepad.

Odpovídající alternativou pro hraní na PC je pak ovladač Xboxu Series. Nabízí stejnou kvalitu konstrukce i ergonomii jako ovladač od Sony. Kromě toho má skvělou kompatibilitu s hrami. Většina her při přepnutí na ovladač využívá značení Xboxu. Ovladači ale chybí nové funkce jako haptická odezva a adaptivní spouště.

Závěrečné shrnutí

DualSense přináší nejpokročilejší imerzivní technologie na trhu. Kromě toho skvěle padne do ruky a vydrží i pád na zem. Jediné, co mu lze vytknout, je slabá výdrž baterie a slabá podpora těchto imerzivních prvků na PC. Ovladač je vhodný pro každého hráče, který se do hry chce pořádně vžít a nechce platit absurdní několikatisícové částky.

Parametr Tento produkt
Počet tlačítek

16

Kompatibilita

PlayStation 5, PC, iOS, Android

Propojení

Bezdrátové, USB-C

Hmotnost (g)

440

Vestavěná baterie

Ano

Vibrace

Haptická odezva

Mikrofon

Ano

Reproduktor

Ano

1 600 Kč Orientační cena
Autor: František Ciglbauer | Datum: | Produkt: Playstation 5 DualSense | Hodnocení: Výborné

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Recenze Playstation 5 DualSense

Playstation 5 DualSense

1 600 Kč Orientační cena