Menu

LG F28V9GW2W – Recenze, testy a srovnání

89,1 % Celkové hodnocení

Top 6 v kategorii Nejlepší pračky

Jednotlivá hodnocení

 • 9,1/10
  Hodnocení praní a odstřeďování
 • 9,0/10
  Hodnocení spotřeby
 • 10/10
  Hodnocení hlučnosti
 • 8,8/10
  Hodnocení vybavení a funkcí

Klady

 • Poměr velikosti a kapacity
 • Energetická třída A
 • Třída hlučnosti A
 • Smart funkce a parní programy

Zápory

 • Vysoká cena
 • Neefektivní dětská pojistka
18 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Pračka LG F28V9GW2W patří k klasickým modelům s předním plněním a v době psaní recenze (červen 2022) se řadila do vyšší cenové kategorie. V útrobách tohoto spotřebiče najdete invertorový Direct Drive motor, který je upevněný přímo na buben pračky. Slibuje vyšší efektivitu a delší životnost, navíc podpořenou 10letou zárukou. Kapacita 8,5 kg jde ruku v ruce se současným trendem objemnějších praček a pohodlně vystačí i početné rodině. U pračky slim rozměrů je takto objemný buben poměrně neobvyklý, většinou se dočkáte kapacity max 7 kg.

Pochválit musíme úspornost této pračky, ta se řadí do nejlepší energetické třídy A, kam v době psaní recenze spadalo jen několik málo hodnocených modelů. Nijak vysoká není ani její spotřeba vody, celkové náklady na jeden cyklus praní se tak drží pod 7 Kč, tedy mírně pod průměrem.

Podíváme-li se na její účinnost, pere a máchá stejně efektivně jako většina modelů na trhu (pračky se v těchto ohledech obvykle nijak razantně neliší). Odstřeďuje s účinností třídy B, ta sice zahrnuje většinu praček na trhu, u dražších modelů bychom ale ocenili nejlepší třídu A. Tu naopak pračka získala za svou hlučnost, při odstřeďování vydává 71 dB, což je jedna z nižších hodnot na trhu.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

LG

11 % AEG, 11 % Beko, 11 % Gorenje, 11 % Electrolux, 11 % Indesit, 11 % LG, 11 % Samsung, 11 % Whirlpool, 11 % Bosch, 4 % Další
Typ pračky

Volně stojící

100 % Volně stojící
Způsob plnění

Přední

64 % Přední, 21 % Vrchní, 14 % Předem
Slim (max. 50 cm hloubky)

Ano

75 % Ne, 23 % Ano, 2 % Neuvedeno
Typ motoru

Direct Drive

77 % Invertorový, 14 % Klasický, 9 % Direct Drive
Maximální kapacita (kg)

8,5

7,64
Třída účinnosti odstřeďování

B

80 % B, 11 % C, 9 % A
Počet otáček za minutu

1 170

1 287,46
Index účinnosti praní

1,03

66 % 1,03, 30 % 1,04, 4 % 1.03
Účinnost máchání

5

4,73
Energetická třída

A

43 % A, 21 % B, 18 % C, 14 % D, 2 % E, 2 % F
Spotřeba el. energie na 1 cyklus Eco (kWh)

0,48

0,54
Náklady na elektřinu na 1 cyklus Eco - 2021 (5,8 Kč/1 kWh)

2,30

3,01
Spotřeba vody na 1 cyklus Eco (l)

49

44,50
Spotřeba vody na 1 kg prádla - cyklus Eco (l)

5,76

5,92
Náklady na vodu na 1 cyklus Eco - 2021 (1000 l/93 Kč)

4,56

4,15
Celkové náklady na 1 cyklus Eco (Kč)

6,86

7,16
Třída hlučnosti

A

41 % A, 38 % B, 21 % C
Hlučnost odstřeďování (dB)

71

74,34

Vybavení a funkce

Vyšší cenová kategorie obvykle napovídá, že se máte v otázce vybavení a funkcí na co těšit. Nejinak je tomu v případě pračky LG. Pravděpodobně nemusíme ani zmiňovat, že je vybavená displejem, časovačem a dětskou pojistkou, to je základní trio, které už nechybí téměř žádné pračce. V drtivé většině případů se setkáte také s množstevní automatikou, která přizpůsobuje praní množství prádla, a zvukovým signálem, který upozorní na konec programu. Ani jedno této pračce samozřejmě nechybí. Dokonce se setkáte s ještě vylepšenější verzí, technologie AI DD použitá u tohoto spotřebiče totiž analyzuje také látky, které do bubnu vložíte, a podle jejich charakteru zvolí specifické pohyby bubnu při praní pro co nejefektivnější odstranění nečistot. To je navíc doplněné funkcí sprchování prádla, která pomůže pracímu prostředku účinněji a rovnoměrněji proniknout do vláken textilií.

Klasické praní je u tohoto modelu doplněné také čím dál oblíbenějšími parními programy, které se postarají o dezinfekci a osvěžení prádla. Nechybí ani možnost přidání prádla v průběhu praní, ta se u novějších praček také objevuje čím dál častěji. Možnosti ovládání rozšiřují smart funkce, s jejichž pomocí můžete pračku nejen zapnout na dálku, ale například také stáhnout nové prací programy z internetu. Jednodušší údržbu zase zajistí speciální program na čištění bubnu. Oproti některým konkurenčním modelům pračka postrádá automatické dávkování pracího prášku, to ale zatím není ani zdaleka obvyklá funkce.

Rozměrově jde o zúžený neboli slim model, na konkrétní míry se můžete podívat níže v tabulce.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet programů

14

14,42
Rychlý program

Ano

98 % Ano, 2 % Neuvedeno
Displej

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Dětská pojistka

Ano

91 % Ano, 5 % Ne, 4 % Neuvedeno
Odložený start

Ano

100 % Ano
Množstevní automatika

Ano

98 % Ano, 2 % Ne
Zvukový signál

Ano

64 % Ano, 9 % Ne, 27 % Neuvedeno
Smart funkce

Ano

66 % Ne, 34 % Ano
Parní funkce

Ano

68 % Ano, 32 % Ne
Přidání prádla

Ano

57 % Ano, 36 % Ne, 7 % Neuvedeno
Čištění bubnu

Ano

50 % Ne, 50 % Ano
Automatické dávkování pracího prostředku

Ne

88 % Ne, 13 % Ano
Další funkce 1

AI DD

Další funkce 2

Sprchování prádla

7 % Bubble Soak, 2 % SoftPlus, 2 % Soft Opening, 2 % Sprchování prádla, 2 % Soft Plus, 2 % -, 2 % StableTech, 2 % Hladký povrch bubnu, 2 % UltraCare, 5 % Další, 73 % Neuvedeno
Výška (cm)

85

85,84
Šířka (cm)

60

55,70
Hloubka (cm)

47,5

56,39
Hmotnost (kg)

60

64,86

Názory uživatelů a odborníků

Uživatelé popisují pračku LG převážně v superlativech. Oceňují především účinnost praní, inteligentní funkce a parní programy. Na čem se příliš neshodnou, je hodnocení hlučnosti. Podle některých uživatelů je praní velmi tiché, podle jiných naopak velmi hlučné, obecně je vnímání hlučnosti značně individuální. Jako negativum zmiňují především poměrně vysokou cenu a také dětskou pojistku, i přes její aktivaci je totiž možné pračku vypnout hlavním tlačítkem, v domácnosti s malým dítětem tak může být nedostačující.

Klady a zápory

Začneme-li negativy, hlavní nevýhodou pračky LG je pochopitelně její cena, která zkrátka nebude dostupná pro každého. V dané cenové kategorii očekáváme perfektní výsledky, proto je pro nás mírným zklamáním účinnost odstřeďování třídy B, ačkoliv se s ní u praček setkáte nejčastěji. Uživatelé také negativně hodnotí spolehlivost dětské pojistky.

Obecně ale u tohoto modelu převažují pozitiva včetně nízké spotřeby, nízké hlučnosti, Direct Drive motoru a vynikající nabídky funkcí a technologií, mezi které patří parní programy, smart funkce, technologie AI DD nebo sprchování prádla. Výhodou může být také slim provedení a, na tento typ praček, poměrně velká kapacita.

Porovnání s alternativami

Náročné uživatele by mohla zaujmout ještě o třídu lepší (ale také o třídu dražší) pračka Samsung WW90T986ASH. Ta oproti modelu LG nabídne navíc také automatické dávkování pracího prostředku, vynikající účinnost odstřeďování a přes 20 pracích programů. Její kapacita je nepatrně větší, 9 kg, na rozdíl od pračky LG ale nejde o slim model.

Pokud trváte na slim rozměrech a chtěli byste naopak trochu ušetřit, podívejte se na recenzi pračky Beko WUE 6536 CSX0C. Nižší cena se ale projevila ústupky v některých parametrech, oproti pračce LG má nižší účinnost odstřeďování a vyšší spotřebu. Nabídka funkcí naštěstí zůstává vynikající včetně parních programů, smart funkcí, možnosti přidání prádla v průběhu praní aj.

Naše hodnocení a závěr

Pračka LG F28V9GW2W představuje model pro náročné. Uživatele jistě zaujme vynikající výbavou, ve které najdete parní i smart funkce, technologii AI DD nebo sprchování prádla. Nezaostává ani v důležitých parametrech, díky nízké spotřebě patří do nejlepší energetické třídy A a patří spíše k tišším modelům. Odstřeďuje s účinností třídy B, což není špatný výsledek, v této cenové kategorii by ale mohl být lepší. Rozměrově jde o slim model, nabídne ale slušnou kapacitu 8,5 kg.

Pokud hledáte slim pračku se slušnou nabídkou funkcí, ale cena tohoto spotřebiče je pro vás příliš vysoká, podívejte se také na recenzi pračky Beko WUE 6536 CSX0C.

18 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: LG F28V9GW2W | Hodnocení: 89,1 %
Eliška je seniorní redaktorka a pračkám se věnuje více než tři roky. Dlouhodobě se v této problematice vzdělává z českých i zahraničních zdrojů, a má tak přehled o nejdůležitějších parametrech i nejnovějších technologiích. Díky tomu vám poradí, bez kterých funkcí se neobejdete a co je jen marketingový trik. Vyzná se také v tom, jak se určují hodnoty na energetických štítcích. Kromě praček má na starosti také další velké spotřebiče, jako jsou sušičky prádla nebo myčky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze LG F28V9GW2W

LG F28V9GW2W

18 000 Kč Orientační cena